IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

МОН с решение за спорния въпрос 7 от матурите: Няма да се зачита!


Обратно в новината

Коментари Коментари

51
Andreshko
преди 6 години
Харесвам 7 Не харесвам 0
До # 40. Не съм съгласен с теб ,първо защото в момента не става въпрос за разговорен език,а за зрелостен изпит по БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА,където всичко трябва да е според правилата за литературен език и второ опростяването на езика води до опростачване на обществото,ако все още има такова,защото вече се разбра,че няма държава,а територия... За това сме и на това положение през последните 30 години.
отговор Сигнализирай
50
М.С.
преди 6 години
Харесвам 1 Не харесвам 7
Скъпи 49, М.С. означава Малина Стойчева. Студентка съм по Българска филология и те уверявам, че в това изречение допълнението "комисия" би могло да бъде членувано, би могло и да не бъде, именно от гледна точка на граматиката. Със здраве.
отговор Сигнализирай
49
филолог
преди 6 години
Харесвам 1 Не харесвам 0
До АнонименЗащо бъркаш разговорния език с книжовния? Има си езиково правило.
отговор Сигнализирай
48
Andreshko
преди 6 години
Харесвам 10 Не харесвам 0
Няма спорен въпрос,тъй като предложените изречения от "експертите" на МОН и фонетически не са издържани. Като деца си спомням,че се шегувахме с ромите,че говорят: "Един *** слама да ядеш нашто магаре",но сега виждам,че така говорят не само ромите...
отговор Сигнализирай
47
МОН,
преди 6 години
Харесвам 9 Не харесвам 0
/или М.С. - това "Министерски съвет" ли значи? Мнжого подходящо./Граматични са грешките при членуването, както и несъгласуването.Тук се изясни, че е налице точно такава - нечленувано е допълнение, което е следвало да се членува, т. к. става въпрос за точно определена комисия - тази, до която е подадено писмоТО.На МОН-аджия, министър и администратор у нас трябва да се обяснява като на дете в детска градина - бавно, кратко и по много пъти.
отговор Сигнализирай
46
М.С.
преди 6 години
Харесвам 4 Не харесвам 11
В условието на задачата е упоменато, че се търси изречение без ГРАМАТИЧНА грешка, а не без смислова такава. В отговор Б няма граматична грешка, макар и действително да е вярно, че трудно би могло да се измисли контекст, в който това изречение ще звучи логично. Задачата е объркваща, но нали сред толкова много тестови въпроси трябва да има и такива, които да представляват предизвикателство за учениците и техните мозъчета?
отговор Сигнализирай
45
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 7 Не харесвам 4
Верни и са двата отговора с член или без член. Въпросът е много труден и не е за матура. Проблем (ът) е, че почнаха да се пускат много трудни въпроси на ученически или студентски тестове и няма контрол.
отговор Сигнализирай
44
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 1 Не харесвам 2
До филологучените спорят защото в разговорния все по-често се изпуска члена:къде учиш? в Софийски университеткъде е реката? в Искърско дефиле
отговор Сигнализирай
43
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 3 Не харесвам 2
Ба, Нина, то преди 20 години пак се търпеше. А сега?
отговор Сигнализирай
42
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 6 Не харесвам 3
До 40.Опростяването на граматиката във всекидневието ни - домашно или работно - доведе със себе си масово изпростяване на населението и масова функционална неграмотност. Че въпросите от типа "множествено избор" са глупав избор за изпит по език, сте напълно прав. Но това няма нищо общо с "рационализациите", които наистина много хора прилагат, бързайки да правят пари. Днес е времето на комуникацията, а граматиката е "договорът", който спазваме, за да се разбираме.
отговор Сигнализирай