IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Учебната година чука на вратата, но учителите не достигат. Търсят се 1000!


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

31
реформи
преди 5 години
Харесвам 5 Не харесвам 15
Реформите които са нужни, накратко : 1. задължителен конкурс под формата на изпит при назначаване 2. ежегодни атестационни изпити за учителите 3. съкращения-поради демографския срив 4. премахване на ненужния 12-клас 5. премахване на задължителността на предучилищните групи-с тях и с 12-я клас средното образование е 13 години! 6. Трудовите договори да са 10 месечни-от септември до юни. Който издържи атестационния изипт да получава шанс за нов трудов договор от септември. 7. 8 часово присъствие
отговор Сигнализирай
30
Капиталист
преди 5 години
Харесвам 14 Не харесвам 4
2019 бележи рекорд - най-малко ученици на един учител.В този ред на мисли, заглавието е пропаганда от страна на синдикатите - реално никога в страната не е имало по-малка нужда от учители, като чист брой.Просто в тези училища има по един учител по история на трима ученици, и един по информатика на всеки 100.Но ги е страх да пенсионират ненужните, и не остават пари за по-високи заплати на млади учители по информатика.Проблемът си е създаден от синдикатиите, искащи пълно равенство.
отговор Сигнализирай
29
хе хе
преди 5 години
Харесвам 10 Не харесвам 1
Няма ученици,всяка година дават данни как първолаците намаляват,имало недостиг на учители?За 2017/2018 са 75 465 за 18/19 57 000. 19/20 още надолу
отговор Сигнализирай
28
до 30
преди 5 години
Харесвам 8 Не харесвам 12
В не малко училища вече заплатите са такива(не самво в София, но дори и в бургаски училища)-основна плюс разните добавки, плюс това,че има и бонуси 3 пъти в годината. Пари са дадени, реформа няма. Изливането на пари на скалпак без реформи-вклчващи 1. съкращения 2. атестационни изпити за учителите 3. конкурси под форвмата на изпит. не еможе да продължава. Днес гимназиален учител е с по-голяма заплата , отколкото професор в СУ-той е с 1100 лв.
отговор Сигнализирай
27
Учител
преди 5 години
Харесвам 11 Не харесвам 4
И на мен не ми достигат 1000лв върху заплатата...
отговор Сигнализирай
26
до 29
преди 5 години
Харесвам 12 Не харесвам 10
Учител трябва да бъде назначаван само и единствено с конкурс под формата на изпит, а не безконкурсно от директора. В целия бюджетен сектор са въведени конкурси под формата на изпит, само учителите се назначават с връзки, непрозрано, субективно. При новите увеличени заплати трябва да се извърши реформа, а елемент номер едно е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН КОНКУРС ПОД ФОРМАТА ИЗПИТ(а не алаба интервю-където да те питат какво си работил, какво си учил-това го пише в сиви-то ти, а точно изпит по специалността)
отговор Сигнализирай
25
Анонимен
преди 5 години
Харесвам 27 Не харесвам 4
Като начало им вдигнете заплатите до към 2000 лв. нето и оправете материалната база на училищата. Намалете административната натовареност на учителите. Заедно с това махнете таксите за студентите в учителските специалности. Накарайте университетите да късат слабите студенти, така че да завършват само свестните. Осигурете целева субсидия за университетите. Създайте реални стимули (вкл. осигурено жилище) за учителите, които решат да преподават в по-малките населени места. Нещо такова трябва да е.
отговор Сигнализирай
24
Мен
преди 5 години
Харесвам 4 Не харесвам 9
До безконкурсиеИзкарай връзки и стани учител. Директорите трябва да имат таван до 5к чисто за учител и да могат сами да определят заплатите им.
отговор Сигнализирай
23
Men
преди 5 години
Харесвам 6 Не харесвам 3
За съжаление между училищата няма конкуренция защото условията които могат да предлагат на учителите са еднакви.
отговор Сигнализирай
22
допълнение
преди 5 години
Харесвам 16 Не харесвам 6
И върха на безобразието-преподавател от университет НЯМА ПРАВО да преподава в гимназия. Това знаете ли го. Примерно, ако асистент от СУ иска да си докара допълнителен доход няма право да преподава в училище-няма учителска правоспособност. Но има право да преподава като асистент в университет. Дори и доценти и професори във ВУЗ-ове нямат право да са гимназиални учители. напомням ,че в гимназиите учител вече е с по-висока заплата, отколкото е заплатата в университет.
отговор Сигнализирай
Новини