Защо не преподават доценти и професори в училищата? Дали нещо може да се промени? Разбира се, че може при условие да не се вдига олелия до небесата, че учебниците им са в твърде висок академичен стил /както някои учебници в момента/ и да не не се сърдят родителите, че преподават неразбираемо на децата
отговорСигнализирай
17
Анонимен преди 5 години
02
Що за глупости се пишат - пет месеца отпуска, не работят 8 часа и т.н. Вие не сте ли били ученици? Кога сте почивали 5 месеца?Олимпиадите и състезанията са в събота и неделя, като не навсякъде се плащат или компенсират тези часове. Не познавам човек от друга сфера да е оборудвал работното си място с лични средства, както го правят учителите. Хайде, избройте какво сте закупили или занесли от вкъщи на работа. Или пък принтирате и сканирате служебни документи с лични средства?
отговорСигнализирай
16
я гледай... преди 5 години
22
До Анонимен 12 През лятото учителите са на работа и боядисват и чистят училището.
отговорСигнализирай
15
Анонимен преди 5 години
13
До до 11Както писах, ми е трудно да преценя, дали е правилно. Не е толкова просто. Същите академични длъжности ги имат и в БАН, като при тях асистентите, доцентите и професорите не са преподаватели. Понякога водят часове в университетите, но не на пълна натовареност и не е задължително. Но така или иначе, в готвените промени в ЗВО (има ги на сайта на министерството) е предвидена възможността доцентите и професорите да преподават в гимназиите, макар и с ограничения.
отговорСигнализирай
14
до 11 преди 5 години
33
Ето това е друг проблем-асистенти, професори и доценти могат да преподават във ВУЗ, но не и в гимназия. Това е мега абсурд. Асистент по философия не може да бъде гимназиален учител по философия. Доцент-филолог не може да води часове по дадения език. Защо например английската гимназия да няма право да привлече на втори, или граждански договор филолози от СУ? А да-това няма да се допусне-и в момента кандидатите за учители са много. Което значи, че мантрата ,че нямало учители следва да бъде прекр
отговорСигнализирай
13
до 12 преди 5 години
26
Абсолютно всяка професия има работа и в дома си. В допълнение към дългия работен ден. Да не би инженер да не работи и в дома си, освен работата в предпиятие. да не би юрисконсулт да не чете в дома си, освен работата на пълен работен ден. А по време на ваканциите учителите си ваканцуват. 4-5 месеца отпуск къде го има. редно е трудовите договори да са 9 месечни за учителите. В туризма се работи за 600 лв от 7-23 ч., за хора с висше образование -специалност туризъм, отпуски-няма, болнични-йок
отговорСигнализирай
12
Анонимен преди 5 години
33
До до 7"Плюс други екстри-дълги отпуски, липса на 8 часов работен ден"Не ви ли писна да повтаряте една и съща мантра. Учителите са на работа и по време на ваканциите. И си имат и други задължения освен да преподават в час. Домашните работи и контролните и по нощите се проверяват понякога. Реалният работен ден може да стигне и да 12 часа (предполагам, че има и хора, които издържат и повече).
отговорСигнализирай
11
Анонимен преди 5 години
32
До Анонимен 2"Професори и доценти търсят работа и кандидатстват. РУО не ги иска.."Голяма част от професорите и доцентите нямат педагогическа правоспособност. Не могат да ги вземат, дори и да искат. Трудно ми е да преценя, дали е правилно, но такова е българското законодателство.
отговорСигнализирай
10
до 6 преди 5 години
27
Заплатите от години не са по 700 лв. Ето статия-учител пред пенсия в бургас вече ес 2000 лв, млад учител-1000 лв . Но дори и да са 700 лв(а не са) 700 лв не е малка заплата-толкова е заплатата на асистент с докторат в университет, а нопоследък асистентите ги назначават на половин щат-тоест заплатата е 350 лв. Никъде по света университетски преподавател не полручава по-малко от учител.
отговорСигнализирай
9
до 7 преди 5 години
15
Парите изобщо не са малко. Плюс други екстри-дълги отпуски, липса на 8 часов работен ден, три допълнителни бонуса над заплатите-за Коледа, Великден, 15 септември. Гимназиален учител получава повече от преподавател в Университет. Като учителите никой не ги атестира , под формата на изпит, и за некачествено преподаване-заплатата си тече. Редно е , при увеличените заплати да има АТЕСТАЦИОННИ ИЗПИТИ ЗА УЧИТЕЛИ-с цел проверка на квалифификацията. Както в университетите асистентите са изпитвани.
отговорСигнализирай
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години