IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Дъжд като из ведро


Обратно в новината

Коментари Коментари

24
Surva
преди 17 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Колко дълбоко мислено!Ако чужденците си изтеглели парите ...Ако банките закъсат ...Ами хайде да сапунисаме по темата "Ако Луната падне на Земята..." Тогава кой ще мисли за банките. Ами ако Слънцето угасне ...По това си личат ***. Те са страшно умни на тема "Ако..."Бе тъпо! Просто го прави! Що се пениш на *** да се правиш.Ами ако нямаше банки и пари, с какво щеше да си чешиш езика.Готов ли си да се гръмнеш, ако твойто ако не се случи.Докато си пощиш въшките, хората си броят парите.
отговор Сигнализирай
23
The Angelina
преди 17 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Мнозина може би ще си кажат, че никоя банка няма да изостави клиентите си и да предизвика изгоден и фалит. Това обаче се случва вече в САЩ. Така наречените процедури за защита от фалит са точно възможности да се ограничат правата на кредиторите за известно време. След като в САЩ такова нещо може да стане, там където правата на частна собственост са безусловно защитени, то тук в аборигенската Ориента, много повече неща са позволени. Реално всеки западен инвеститор, който идва тук, го прави като ни възприема като рисков регион, и идва с нагласата, че няма задължения към местните. Настъпването на рецесия или на цялостна катастрофа ще засегне много силно и бюджетната сфера. В момента нейните разходи са раздути, доколкото заради наливането на външни пари в икономиката, правителството събира повече от данъци и може да си позволи да харчи повече. Няма стимули за оптимизация, а повечето политически действия са насочени към отговаряне на нови тежнения за консумация. Не съществува политическа воля за сериозни реформи и за създаване на модерни и ефективни администрация, здравеопазване, образование и пр. Свиването на приходите неизбежно ще доведе до бюджетен дефицит, който ще задълбочи кризата. В известна степен проблемите ще се засилят и от допълнително насложени неблагоприятни фактори като свиване на интереса към основни експортни отрасли като туризма, както и от неспособността за усвояване на много полезните в случая фондове на ЕС. Така, поради развитието на външни процеси, но до голяма степен и заради политическа безотговорност в последните години, страната в скоро време ще се озове пред сериозни проблеми. Добрата новина, че цените на имотите ще спаднат, може да се окаже единствена и да не струва нищо, защото дори по-евтини няма да има с какво да ги купуваме. Спрат ли външните инжекции на пари, ще трябва да разчитаме само на онова, което сами произвеждаме. А то никога не било много. Защото винаги сме предпочитали да вярваме, че кухият растеж е нашата икономика, и сме си затваряли очите пред нищожния размер на реалните блага, които създаваме. Добри Божилов 13.08.2007 г
отговор Сигнализирай
22
The Angelina
преди 17 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Изтеглянето на външния капиталов поток от пазара на недвижими имоти в най-лекия случай ще предизвика тежка рецесия. Това е така, защото строителството е един от няколкото бурно развиващи се отрасъла, които теглят напред цялата икономика. То обаче може да тегли, само докато има пари за него, а вътрешният пазар няма как да осигури същата покупателна способност като външния. Така строителството ще изпадне в криза, което ще доведе до верижна криза в серия от други отрасли, свързани него. Ще се съкратят поне няколко десетки хиляди работни места и ще изчезнат заплатите им. Ще спаднат поръчките. Поне част от строителните фирми ще фалират, което ще доведе до неизплащане на кредитите им към банките. От това ще последват трудности за самите банки. Ако допуснем, че икономиката ни е построена стабилно подобно на американската, като цяло ударът от спукването на балона с недвижимите имоти ще е само удар, от който ще се оцелее. Т.е. всички ще бъдат в затруднение, но като цяло стопанството ще се справи. Нещо такова със сигурност ще стане в САЩ и ЕС. Ако обаче икономиката ни се окаже с по-крехка конструкция, срутването на пазара на недвижими имоти може да я докара пълен фалит. Т.е. не да говорим за спадане на поръчки, уволнения на работници и затруднени банки. А да говорим за рухване на самата инфраструктура на икономиката, стотици хиляди уволнени и фалити и на банки. Това последното е най-сериозният риск, защото стигне ли се до него, ще последва масова паника и тегления на пари от вложители. Последствията са ясни. Не е ясно доколко при много тежка криза западните банки ще спасят местните си клонове. Вероятно най-авторитетните от тях ще го направят, но някои по-малки инвеститори могат да предпочетат, изправени пред загуби, да ги закрият. Доколкото въпросните банки са акционерни дружества, регистрирани по българския закон, то техните дългове не са дългове на собственика. Т.е. ако работата много потъне, той може просто да остави банката на местните синдици.
отговор Сигнализирай
21
The Angelina
преди 17 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Т.е. казано по-просто, развиващите се пазари ще бъдат оставени на произвола на съдбата, защото кризата е твърде голяма и за самите развити пазари. В качеството си на класически нов пазар, България няма как да избегне удара. Той ще се реализира под формата на ограничаване на кредитирането, поради намаляване на наличния финансов ресурс. От друга страна, за да защитят инвестициите си, собствениците на многото построени в последните години имоти ще започнат да ги разпродават. Това е нормално за пазар, в който става неизбежно срутването на цените, и самото то като действие ще го ускори. Получените пари от разпродажбите няма да останат в България и да се вложат в нещо друго, а ще се изтеглят за покриване на дефицитите в основните страни, където е бизнесът на съответните банки. В момента на всички са им жизнено необходими чисти пари, а не собственост, колкото и да е стойността и на хартия. За да се разбере мащабът на кризата, показателни са 2 факта. ЕЦБ наля в един ден на пазара повече пари, отколкото след атентатите на 11 септември 2001 г. А в САЩ една от основните раздаващи кредити компании уволни 6000 служители и спря да приема молби за финансиране. Малко по-късно задвижи правната процедура за защита от банкрут. Няколко други подобни фирми са на косъм от същото. В България подобни процеси ще предизвикат нещо между дълбока стопанска рецесия и пълна катастрофа. Фактите са повече от обезпокоителни. Търговското салдо за първите 6 месеца на 2007 г. е на минус 6 милиарда лева. Структурата на вноса е такава, че той се доминира от потребителски стоки и енерго ресурси. До голяма степен минусът се изплаща от направените чужди инвестиции. Които пък са основно не в бизнес и в индустрия, а в недвижими имоти. Т.е. България се развива по модела на разпродажбата на собственост и затъване в дългове, и финансирането с парите на текущи разходи. Разпродажбата на собственост става на държавно и частно ниво чрез продажба на имоти на външни инвеститори. Затъването в дългове е наливането на пари в ново строителство предимно от частни инвеститори. И двата парични потока подхранват кух икономически растеж, който се измерва на 6% годишно. Също те пълнят и бюджета чрез данъците върху тези допълнителни обороти. Обезпечението на всички въпросни инвестиции е чрез цена на недвижима собственост, формирана от спекулативните мотиви на същите тези инвеститори. Т.е. то е доста далеч от реално необходимите нива.
отговор Сигнализирай
20
The Angelinba
преди 17 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
ВРЕМЕТО НА СМЕТКАТА НАСТЪПВА Добри Божилов 13.08.2007 гСлед години наред изграждане на куха икономика, България ще се изправи лице в лице с реалността На американския ипотечен пазар настъпи невиждана от десетилетия криза. Причина за нея стана разрастващата се невъзможност на много заемополучатели да изплащат кредитите си. Това изправи банките пред риска едновременно да останат с доста по-малко пари, и да се задръстят от имоти за продажба, които поради шоковото предлагане, ще се със свиващи се цени. За броени дни кризата стигна до Европа и доведе до безпрецедентна намеса на Европейската централна банка, която в изсипа почти 160 милиарда евро рефинансиране, което да облекчи положението на банките в Европа. Очаква се подобни реанимационни мерки да вземат и други водещи централни банки като тази на Япония. Казано по-просто, глобалният балон, наречен недвижими имоти, се пръсна. Сега се очакват последствията. Българският кредитен бум, както и разрастването на строителството, конкретно в настоящия момент, са пряко свързани с глобалните процеси. Това се дължи на факта, че основното търсене на недвижима собственост се опира на външен финансов ресурс. Имоти в България купуват или чужденци с инвестиционна цел, или те се купуват от българи, които вземат заеми срещу ипотека. Но парите за въпросните заеми отново идват от чужбина, доколкото местните банки са собственост на чужди банки, от които и тече вливащият се кредитен ресурс. Незначителен е делът на инвестициите в имоти от страна на граждани и фирми, разчитащи на нещо спечелено в България. Пряката връзка между нас и регионите на кризата неминуемо ще доведе до сериозни последствия. Още повече, че самата ситуация у нас е подготвена за криза, доколкото и тук е налице огромен ценови балон. Той изведе недвижимите имоти до космически стойности, напълно невъзможни да се поддържат от вътрешната покупателна способност. Глобалните анализатори вече предвидиха почти сигурно изтегляне на капитали от т.нар. развиващи се пазари. Усилията на глобалните институции, от типа на ЕЦБ, са насочени преди всичко към спасяване на местните пазари и предотвратяване на верижни фалити. Доколкото задачата дори само при тях вече е трудно изпълнима, очевидно няма наличен ресурс да се спасява нещо допълнително.
отговор Сигнализирай
19
darkness
преди 17 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
brat tova momi4e e nqkoq dovolno naduta rusa blondinka koqto e zadovolitelno prosta i edinstvenata prichina poradi koqto ne se e grymnala e 4e izlgejda dobre i moje da prilapa nqkoi bogat za da si opravi ina4e zagniliq jivot ;)
отговор Сигнализирай
18
!
преди 17 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
хахахаха ето какво представляват "гражданите" *** ваща мама проста ! софиянци хахаха колкото аз съм марсиянец...на 3 кила бенз и вече софиянци- *** !
отговор Сигнализирай
17
някоя
преди 17 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
А предполагам се е объркала три пъти да напише Софянката или пък може би е нарочно, на майтап???
отговор Сигнализирай
16

преди 17 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Лелееееееееее смешници.
отговор Сигнализирай
15

преди 17 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Абе момичето се объркало вие пък сега не спряхте.Всеки прави грешки
отговор Сигнализирай
Новини