IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Екоминистърът: Няма живот за ТЕЦ-овете след 2030


Обратно в новината

Коментари Коментари

61
от ЮАР
преди 11 месеца
Харесвам 4 Не харесвам 2
До Не е ли ясно?Обем за вода за ПАВЕЦ не е никакъв проблем. Тази вода циркулира - надолу, върти турбини, нагоре я пращат помпи. Загуби може да има само от изпарение, които във всеки планински терен се компенсират с излишък. Ако е пустинен терен - има начини да се намалят загубите. Това не е ВЕЦ, в който водата върти турбини и не се връща.
отговор Сигнализирай
60
от ЮАР
преди 11 месеца
Харесвам 1 Не харесвам 2
До Анонимен- За читавите фотоволтаици. Знае се, и то съвсем точно. През 1984 се построява в Швейцария пилотна фотоволтаична централа именно с тази цел. Засега, констатирано е, че за 40 години непрекъсната експлоатация, панелите са загубили 20% от номиналната мощност. Сиреч, дават 80% от предвидения добив. Какво остава до панелите, произведени 50 години по-късно, с много по-добри технологии. И ако трябва да смениш панел, не е никакъв проблем - 4 винта и слагаш новия, но не правиш нова система.
отговор Сигнализирай
59
от ЮАР
преди 11 месеца
Харесвам 2 Не харесвам 5
До Да ти поясня--т АЕЦ Козлодуй е бил ефикасен, понеже е платен изцяло. Ако сега се строи АЕЦ, поне 20 години ще се изплащат само лихвите по заема и чак след това ще се погасява капиталът. При фотоволтаиците, възвръщането на инвестицията е 3-5 години. При вятърните турбини - също. За ПАВЕЦ мащабни проекти е 10-15 години. За АЕЦ всъщност никой не знае, понеже трябва да се отчете изключително високата цена за преработка и съхранение на гориво и за демонтаж след изтичане на ресурса. Не е тривиално
отговор Сигнализирай
58
от ЮАР
преди 11 месеца
Харесвам 1 Не харесвам 4
Важно за България е, да хване влака на новите енергии и да не се занимава с глупости от миналия и по-миналия век, както и да изостави Марксистко-Ленинско-Сталинските глупости за енергетика и тежка индустрия, защото с новите технологии не само могат да се осигурят битови потребители, но и тежка индустрия (алуминий, неръждаема стомана искат много енергия, но има вече фотоволтаични паркове от 1-2 гигавата, което може да храни и големи проекти). Освен това, новите енергии не замърсяват.
отговор Сигнализирай
57
от ЮАР
преди 11 месеца
Харесвам 1 Не харесвам 5
Интересно е да се отбележи, че най-наситени с фотоволтаици са страни, които имат малко слънцегреене, като Холандия, Дания, Британия, Германия. Но дори и там, през лятото имат поредици от седмици, през които единият солар покрива цялото потребление. Западът има технологиите и за това не се притесни да гръмне Руските тръби и да отреже енергоносителите от Русия (все още не напълно, но скоро ще затворят всеки приток оттам). Иначе не биха го направили. Петрол и газ е пълно в цял свят и не е проблем.
отговор Сигнализирай
56
от ЮАР
преди 11 месеца
Харесвам 1 Не харесвам 4
И накрая - държавата, при днешните технологични нива трябва да е аут отвсякъде, защото само и единствено пречи на хората да работят.Свободният Пазар, Личната Инициатива и Частният Интерес са съзидателни сили много по-големи от всяка държава. Соларните системи позволяват на малкия човек сам да участва в тия грандиозни промени, сам да решава колко да инвестира и как да си решава енергийните проблеми. И няма нужда да се слагат панели в полето. Освен жилища, има огромни халета и покрити площи за тях
отговор Сигнализирай
55
от ЮАР
преди 11 месеца
Харесвам 2 Не харесвам 4
Продължение на уточнението - при нужда от повече енергия, слагайте повече панели, цената им е достатъчно ниска и вече изложението и дори ъгълът не са толкова важни. Ако сметмем площтта на София 20 по 20 километра, това са 400 кв.км. Ако приемем застроеност от 25%, това са 100 кв.км. Ако само половината покриви се покрият с панели, това са 50 кв.км. Това са около 10 Козлодуя за по 6 часа на ден (средно). Което прави над 2 Козлодуя (при наличие на ПАВЕЦ някъде).
отговор Сигнализирай
54
от ЮАР
преди 11 месеца
Харесвам 1 Не харесвам 5
Едно необходимо уточнение - в ЮАР, броят на слънчевите дни в годината е над 300. В Европа този брой е наполовина. Обаче, както посочих вече - цената на панелите днес, позволява да се инсталират огромен брой панели, дори на места, където няма добро изложение. Допреди 4-5 години се слагаха само на най-добре огрените места. Аз съм инсталирал 36 панела на покрива, само на Изток, Север (при нас е като в БГ на юг) и Запад. Но дори на южен склон, ще имам генерация поне 6 часа в деня.
отговор Сигнализирай
53
от ЮАР
преди 11 месеца
Харесвам 2 Не харесвам 4
До Не е ли ясно?Разбира се, че сиренето е с пари. Основен показател е ROI - Return On Investment. Соларите са по силите на всеки индивидуален човек и възвръщането на инвестицията е между 3 и 5 години. Перките са по силите на богати хора. Атомната енергия НЯМА до ден-днешен нито един частен инвеститор и се правят от държави, понеже възвращаемостта е след десетилетия с много проблеми. Хубостта на новите енергии е, че държавата е аут и всичко зависи от частна инициатива и личен интерес и ПАЗАР.
отговор Сигнализирай
52
от ЮАР
преди 11 месеца
Харесвам 1 Не харесвам 3
До Не е баш тъй--Ами има много просто решение. Хората в България все още имат възгледи култивирани през соца и не могат да разберат, че едно нормално семейство не бива да живее в блокове, а в ЕДНОФАМИЛНА къща с двор. Още през соца, бях пресметнал, че ако площта на Младост 1,2,3 и 4 се застрои с къщи, 400 кв.м парцел всяка, с предвидение за улици, тротоари и пр. средната етажност ще бъде 2.5 етажа. Всеки ще има гараж, двор и пр. Наследеното от соца градоустройство е за контрол над хората.
отговор Сигнализирай
Новини