До Анонимен 32 Купените по времето на соца национализирани жилища НЕ БЯХА ВЪРНАТИ на бившите им собственици. Може би ти имаш предвид някои от онези случаи, при които настанените в тези жилища правеха опити да ги закупят след като бе обявен мораториум. Това стана по времето, когато вече се работеше по бъдещите реституционни закони. В медиите имаше съобщения за такива случаи.
отговорСигнализирай
34
До 33 преди 3 седмици
20
Примерът: Тристаен апартамент на около 50 м от бул. "Патриарх Евтимий" в София беше с данъчна оценка 30 000 лв по времето, когато наследниците на бившите собственици получиха тези бонове. Побързаха да ги продадат на фирма за 15 000 лв, защото инфлацията вече препускаше, един хляб струваше 5 лв. Наследниците на този апартамент бяха трима. Така че, направи си сметката. Баба ти е имала тристаен на топ място, ти получаваш катонаследство пари колкото за 1000 хляба.
отговорСигнализирай
33
До Анонимен 33 преди 3 седмици
20
Онези национализирани жилища, които впоследствие са били закупени от частни лица, са си останали на тези частни лица. Тях ги наричат "коректни купувачи", защото наистина не са нарушили никой от законите, действащи по времето, когато са купили жилището. Бившите собственици получиха хартиени бонове, равняващи се на данъчната оценка на въпросните жилища. Имаше фирми, които изкупуваха тези бонове, но на половин цена. Така че бившите собственици бяха отново прецакани. Ще ти дам реален пример: .....
отговорСигнализирай
32
Анонимен преди 3 седмици
30
След 9.09 властите са гонили хората и отчуждавали имотите им. После давали и продавали на други хора тези жилища, които съвсем законно са ги купили по тогавашните разпоредби и от тогавашния им собственик - държавата. Строят обаче отново се сменя и тези хора биват изгонени от уж наследниците на първите собственици. Казвам "уж", защото не се съмнявам, че в мътните 90 години са се въртели доста далавери с някои от тези имоти. Открийте разликите.
отговорСигнализирай
31
Анонимен преди 3 седмици
33
... и кой ще се бута в общо жилище. Така че семействата, които познавам, са успели да ИЗПЛАТЯТ НА ДЪРЖАВАТА обитаваните от тях жилища. Някои от тях живееха в тях с десетилетия - по 40 и повече години и после идва някой и казва "Това е мое, марш!", но държавата тоя път вдига ръце, щото вече сме демокрация, нали. Така че стига с глупостите за "наготовото", хората не са били готованци, но повече няма да обяснявам на хора, които нищо не разбират.
отговорСигнализирай
30
Анонимен преди 3 седмици
30
До 29: Нещо четенето с разбиране ти убягва, а и въобще не си наясно как ставаха "хубавите работи" едно време. Не съм казал, че са ги купили преди 20 години, а много по-рано. Просто комуналката като явление съществуваше поне докъм 2000 година. За да можеш да освободиш жилище и да се разшириш и вполедствие да го купиш, трябваше общината да ти разреши, защото навремето целият сграден фонд беше държавен. Целият. Кой ще вземе панел също решаваше държавата. Тя решаваше кой ще живее нашироко...
отговорСигнализирай
29
Анонимен преди 3 седмици
90
Какво го обръщате на комунисти и антикомунисти.Това няма нищо общо.Архитектурното наследство на София е много важно.То краси столицата,придава облик и води туристи.То придава лицето на държавата.Иначе сгради като новите които се строят има и в Африка и в Азия съвсем същите.Това е обезличаване на София,а не развитие
отговорСигнализирай
28
Анонимен преди 3 седмици
50
До Анонимен 27 - Онази война е приключила преди 79 години. Ти ми говориш за настанени в чужди жилища, които едва преди 20 години ги били освободили и то с кански мъки! Значи в продължение на 59 години - а това са две поколения, тези семейства не са си направили труда да спестят пари за свой дом. Наготово е най-лесно, пък и заможните навремето са си изграждали солидни и удобни жилища. Защо да си правим труда да пестим, когато комунистите ни дават възможност наготово да вземем най-хубавото?
отговорСигнализирай
27
Анонимен преди 4 седмици
42
... А накрая с "реституцията" идва някой и заявява, че това е негово и ти се оправяй. 100% е имало и много далавери с "връщането". Коментират хора, които не знаят и ми говорят за справедливост, но познавам лично няколко семейства, обикновени хора, а не от някогашната върхушка, чийто живот беше разбит от такива неща. Известен е и казусът "със запетайката", при който не един и двама се оказаха на улицата така.
отговорСигнализирай
26
Анонимен преди 4 седмици
22
"А пък според коментарите 10, 11, 13 не трябвало да се връщат имотите на хората, чиито баби и дядовци са късали от залъка си, за да ги построят! Трябвало да се оставят там навлеците, настанени наготово" --- След войната много хора и семейства са настанени в отчуждени жилища на комунален принцип, защото София е била малък град. Комуналки все още съществуваха допреди 20 години. След това някои от тях успяха с кански мъки да освободят и купят от държавата жилищата...
отговорСигнализирай
преди 3 седмици
преди 3 седмици
преди 3 седмици
преди 3 седмици
преди 3 седмици
преди 3 седмици
преди 3 седмици
преди 3 седмици
преди 4 седмици
преди 4 седмици