IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Ще издържат ли сградите у нас на силни земетресения?


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

136
Анонимен
преди 1 година
Харесвам 1 Не харесвам 0
До Пич Кой проверява за това? Да си чул някой да е санкциониран?
отговор Сигнализирай
135
Иван
преди 1 година
Харесвам 4 Не харесвам 0
Всички говорят за панелките, а какво ще кажете за високите ЕПК и тия ППП пакетно-повдигнати плочи, които се водят уж тухла? Те как са като сигурност?
отговор Сигнализирай
134
Анонимен
преди 1 година
Харесвам 12 Не харесвам 0
Кога и къде е правено последно изследване за сеизмична резистентност на сградите? То вече не знаеш комшията кои носещи стени е бутнал да се разшири. Анархия и после надежда да не се случват трагедии.
отговор Сигнализирай
133
Един
преди 1 година
Харесвам 14 Не харесвам 0
При Чирпанското земетресение поне една трета от 50 хилядния през 1928 г. Пловдив е срината със земята. Магнитуд 6,8 -7,0 по Рихтер. Центъра на града /цар Симеоновата градина/ е превърната в палатков лагер за бедстващите. В засегнатите над 240 населени места са разрушени 26 000 сгради, а над 72 000 са пострадали. Загинали 107 , ранени 500. Щетите са за 3,3 милиарда златни лева. Въобще не ми се мисли, ако удари отново подобна стихия - веднага ще се разбере кой как е строил и какво е спестил.
отговор Сигнализирай
132
Анонимен
преди 1 година
Харесвам 10 Не харесвам 1
"Вземете една бормашина и пробвайте да пробиете панелка и ново строителство.Гарантирам ви, че с панелката ще се затрудните повече.В новото влиза като в сиренце" - Зависи какво пробиваш. Вътрешните се правят тънки, за да има повече жилищна площ, но дори и да ги сринеш, сградата е така проектрана, че тези стени да няма отношение към "здравината".
отговор Сигнализирай
131
Анонимен
преди 1 година
Харесвам 6 Не харесвам 0
Друг голям български град, опустошен от земетресение, е Пловдив. Това се случва през 1928 година в следствие от поредица от трусове между 14 и 25 април. Те са в Маришкия сеизмичен район, а първият трус се случва в деня, когато църквата отбелязва Велика събота. Най-силният от поредицата е на 18 април и е с магнитуд от 7 по Рихтер. В продължение на 11 дни ужасът не спира, а земята се люлее през час с различна сила и непредвидими последствия. Установява се, че една седма от територията на България е засегната. Трусовете се усещат от над 400 хил. души, но най-потърпевши са жителите на Пловдивско.
отговор Сигнализирай
130
В България
преди 1 година
Харесвам 1 Не харесвам 1
няма земетресение над 6, коректно измерено!
отговор Сигнализирай
129
Пич
преди 1 година
Харесвам 5 Не харесвам 0
"Един от начините за контрол е такива преустройства да бъдат забранени, ако няма становище на инженер-конструктор" В смисъл?! Сега не е ли забранено да прекъснеш носеща колона в блок? И тоя не знае какво говори ...
отговор Сигнализирай
128
Анонимен
преди 1 година
Харесвам 2 Не харесвам 1
Ужасът се повтаря 5 години по-късно, когато се случва Софийското земетресение. Неговият основен трус е в 20:58 местно време на 17 октомври 1917 година. Сеизмолози твърдят, че това е най-тежкото земетресение за столицата през 20 век, макар в сравнение с предходните да е само 5.1 по скалата на Рихтер. За щастие то не взима човешки жертви, но довежда до разрушението на десетки сгради и сериозното повреждане на стотици други. Най-тежки са пораженията в района между църквата Свети Седмочисленици и Народното събрание. Една от значително повредените сгради е на тогавашния Министерски съвет, която се
отговор Сигнализирай
127
До 125
преди 1 година
Харесвам 7 Не харесвам 4
А баба ти не ти ли каза, че заварчиците на една панелка са много и поне половината са били пияни, или нискоразрядни? Отделно, че се крадеше всичко, от електроди до арматура.
отговор Сигнализирай
Новини