IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Продават опасна минерална вода


Обратно в новината

Коментари Коментари

67

преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Заглавието Експерти: Продават опасна минерална вода е твърде пресилено и не отразява реалният риск от употребата на споменатите минерални води.Известно е, че Флуоридът (F-) е химически компонент, който при ниски концентрации в питейната вода може да има положително, а при високи концентрации отрицателно въздействие върху човешкото здраве. Това важи с особена сила за децата. Концентрациите от порядъка на 0,5 до 2 мг F/л водят до развитие на зъби, които са по-устойчиви на разваляне. Обратно, при високи концентрации, флуоридът (F-) може да причини зъбна флуороза и дори зъбни или скелетни заболявания в зависимост от приема.В своите Насоки за качеството на питейната вода Световната здравна организация (СЗО) посочва примерна норма от 1,5 мг F/л (WHO Guidelines for Drinking Water Quality , Geneva 2004, ISBN 92 4 154638 7.). Директивата за питейната вода (Директива 98/83/EО на Съвета, OВ 33032, 5.12.1998 г.) съдържа ясен и задължителен стандарт (по-малко от 1,5 мг F/л) в съответствие с насоките на СЗО. Същият стандарт за питейната вода е приет и в България.Флуорните минерални води са широко разпространени в България, като концентрациите на флуорид варират в широки граници от няколко мг/л до десетки мг/л. Обикновено, те са привързани към гранити, андезити, гнайси и често освен повишения флуорид имат и повишена радиоктивност. Водите в седиментни формации (пясъчници, варовици, доломити) и особено тези в открити карстови басейни, рядко имат съдържание на флуорид повече от 0.5 мг/л.От флуорните минерални води в България се бутилират само онези, които имат съдържание на флуорид по-малко от 5 мг/л. Много други води, като тези например от Белчински бани, Добринище, Панагюрище, Якоруда и още десетки находища, не се бутилират, а се използват само като лечебни.А сега, ще изкажа своето мнение по въпроса.Независимо, че бутилирани води със съдържание на флуор повече от 1.5 мг/л са неподходящи за всекидневна питейна употреба, със сигурност може да се приеме, че за възрастен човек, една бутилка от 1.5 л с 4 мг F/л на ден, едва ли може да се счита за опасна!! Подобна пропорция може да се приеме и за деца до 7 години, с тази разлика, че бутилката трябва да бъде от 0.5 л.
отговор Сигнализирай
66
big
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
аз пия само ракия
отговор Сигнализирай
65
no name
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Пак някой се опитва да спечели на чужд гръб и да прецака всички на пазара. Всяка компания за минерална вода пише на етикета какво съдържа нейната вода. Тъй като аз си пия изворна вода, която е с розов етикет, тя си е ниско минерализирана и няма проблеми от пренатоварване на организма и бъбреците. Специално за минералната на няколко различни води пише да се редуват на етикета и да не се пие една и съща вода. Вижте примерно тези на Девин, там си пишат хората - редувайте водата. Пак се блъскат за пазарни позиции. Нали си има ХЕИ и всякакви други такива, които следят. Сега пак някой ще панира народа и ще вика "Пийте моята вода, че идва от ядрото на земята направо преварена!"
отговор Сигнализирай
64
Интересуващ се
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Обаче, добавянето на флуорид във водата и безразборното му използване в пастите за зъби, водят до опасно високи концентрации на флуорид в много активна и токсична форма. Това застрашава нашата ензимна система и допринася за понижаване на метаболизма у много хора, като по този начин води до развитие на алергии, артрит, рак и хипогликемия. Наличието на прекалено много флуорид се свързва и с чупливост на бедрата, хипотироидизъм, болестта на Алцхаймер и намалени интелектуални показатели. Голяма част от научните изследвания показват, че добавянето на флуорид не предпазва зъбите на децата и възрастните.
отговор Сигнализирай
63

преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
62

преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Piite samo gorna bania.
отговор Сигнализирай
61
rido
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
това са писания на човек от кока кола, аз работя в девин и мога да ви уверя че водата девин , е много чиста и хубава.По отношение на некомпетентното мнение на някои хора мога да кажа, че розовият етикет е слаган от завода в девин.
отговор Сигнализирай
60
пийте спокоино Михал
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Пиите спокойно минерална вода Михалково не само че няма никаква опасност но тя е и една от най-добре пречистените води.Горна баня незнам дали знаете но не се пречиства те казват ние вадим водата си от 700м под земята тя е естесвено чиста.ххахахахха
отговор Сигнализирай
59
Торашко Каменаря
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
По една телевизия слушах коментар, че флуора заздравява зъбите, но системната употреба е опасна и води до затъпяване и безволевост.Като съдя по писанията считам, че спазвате стриктно устната хигиена.Едва ли ще ме разберете.Жалко!Най-добре да се утолява жаждата и зъбките да се жабурят с умерено силна /48-51 града/ гроздова.
отговор Сигнализирай
58
Тединка
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Това пак е дело на някоя конкурентна марка минерална вода. И се прави с цел да заблуди хората да не си купуват тези изброени марки вода!
отговор Сигнализирай
Новини