IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Суперлуние и последен старт на "Дискавъри"

Отиващата си седмица се оказа богата на научни новости

Снимка: SOHO (ESA & NASA)

Снимка: SOHO (ESA & NASA)

Отиващата си седмица се оказа богата на научни новости: совалката "Дискавъри" триумфално се завърна на Земята, този път – завинаги, Слънцето и Луната от всички страни влияеха на живота на планетата, а учените търсиха следи от извънземни гости в метеорити и в "корена" на човешката природа – генома, пише РИА Новости.

Меко кацане

Изминалата седмица стана начало на края на цяла космическа епоха – епохата на совалките. "Дискавъри", която се отправи на своя последен полет в Космоса късно вечерта на 24 февруари, тази сряда благополучно се приземи в Космическия център "Кенеди" (Флорида). Този полет стана 39-ият и последен за "Дискавъри", която първа от оставащите в космическата флота на САЩ совалки "излиза в пенсия" и ще украси един от американските музеи.

До есента на 2011 в Космоса за последен път трябва да полетят совалките "Индевър" и "Атлантис". Стартът на "Индевър" е предвиден за 19 април, а "Атлантис" евентуално трябва да полети към МКС на 28 юни.

По стечение на обстоятелствата същия ден светът си спомни за началото на усвояването на Космоса: първият космонавт на планетата Юрий Алексеевич Гагарин в сряда щеше да навърши 77 години. В годината на 50-годишнината от историческия полет, продължил 108 минути, рожденият ден на Гагарин беше отбелязан в Москва и в други руски градове с най-различни мероприятия.

Луната не е виновна?


Поредният "край на света" се свързваше с предстоящото "суперлуние" – преминаването на Луната през точката на перигея, максималната близост до Земята. Според някои медии на 19 март 2011 г., когато Луната и Земята ще ги делят едва 356 600 км, планетата може да бъде обхваната от земетресения, цунами, вулканична активност и други катаклизми.


Според Владимир Сурдин, научен сътрудник на Астрономическия институт Щернберг, влиянието на Луната на 19 март наистина ще е по-силно от обичайното, но не е причина да се очакват катастрофални събития.

За слабовероятна се смята и връзката между "суперлунието" и разрушителното земетресение в петък в Япония. Сеизмологът Александър Мараханов, началник на сеизмотектоничния отдел към Института по физика на Земята към РАН, заяви пред РИА Новости, че ако такава връзка съществува, то тя е много тънка и подобна на "ефекта на пеперудата".

Неспокойната звезда


Слънцето след продължително "затишие" забележително се активира. От началото на седмицата са регистрирани над 70 слънчеви изригвания, 14 от които са квалифицирани като събития от клас М. За сравнение за цялата 2010 са регистрирани 22 изригвания от клас М, през 2009 – нито едно, а през 2008 – само едно. Събития от най-високия бал Х на Слънцето не са регистрирани от декември 2006 г.

В нощта на 10 март на Слънцето стана второто по мощност за последните четири години изригване, на което беше даден клас X1,5. Неговата мощност беше едва с една трета по-слаба от рекордното за тези четири години изригване на 15 февруари 2011 с бал X2,5.

Магнитна буря, предизвикана от долетелите до Земята коронални изхвърляния, започна на Земята вечерта в четвъртък и завърши в петък.

Наследство в метеорит


Учен от НАСА заяви, че е открил фосилизирани следи от извънземен живот във фрагменти от метеорит, и предизвиква едновременно ентусиазъм и скептицизъм в общността на учените. Ричард Хувър направил напречен разрез на фрагменти от метеорити и открил нещо като бактерии, които нарекъл "местни фосили".


Той е на мнение, че произходът им е свързан с Космоса и с живи организми, съдържащи се в комети, метеорити или други небесни тела.

Елена Наймарк, завеждаща лабораторията по древни организми към Палеонтологичния институт на РАН, коментира за РИА Новости, че още няма сигурни указания за това, че тези и подобни обекти, открити по-рано, имат извънземен произход. Съвременните методики не позволяват еднозначно да се "отделят" следите от чуждоземните гости от земната зараза или химическите процеси в минералите, и всички подобни заявления според нея са спекулация.

Уникални липси


Тази седмица се изясни, че нашите далечни предци, за да станат хора, е трябвало леко да "пренаредят" собствения си геном. Оказва се, че човекът се различава от маймуните и другите млекопитаещи не в генетичното наличие, а в загубата му – отсъствието на някои ДНК фрагменти – т.нар. заличаване.

Точно по такъв начин, според американски учени, човек е останал без някои широко разпространени сред млекопитаещите черти, например сензорни мустаци и твърди бодли като наличните върху пенисите на много бозайници. Като своеобразна "компенсация" са станали увеличаването на размера на мозъка и социалното поведение като моногамност и грижа за потомството от страна на бащата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата