Бебета ще могат да бъдат хранени с „човешка” кърма, издоена от крави. Това обещават учени, които модифицирали 300 животни така, че млякото им да е идентично по състав с кърмата.
Според изследователите от Китайския селскостопански институт новият продукт ще е реална алтернатива на конвенционалната бебешка храна, съобщава Daily Mail.
Обикновеното краве мляко е трудно за обработване от организма на новородените, има по-малко мазнини и въглехидрати от кърмата и не съдържа антитела, които да предпазват от болести. Но с модификацията нещата се променят.
Професор Нинг Ли, който ръководи изследването, е категоричен, че новото мляко е абсолютно безвредно.
Въпреки това редица екогрупи са настроени скептично към експеримента. Най-малкото защото половината от генномодифицираните крави измрели скоро след началото на опитите.
Вкарването на човешки гени в ДНК на животните, в този конкретен случай може да е от голяма полза, контрират учени.
Професор Кийт Кемпбъл, биолог от Нотингамския университет и част от екипа клонирал овцата Доли преди 15 години, е убеден, че „кърмата” от крави не може да бъда опасна, освен ако учените умишлено не я отровят.
Според Кемпбъл ГМО може да е от голяма полза за потребителите, ако се правят по установения ред и спрямо общоприетите норми.
Модифицираното мляко може да даде сериозен тласък на продажбите на млечни продукти в Азия. Девет на всеки 10 азиатци имат проблеми с приемането на лактоза, което прави консумацията на краве мляко без остри болки в стомаха почти невъзможно.