IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Откриха черна дупка с маса над 33 млрд. пъти над тази на Слънцето


Обратно в новината

Коментари Коментари

21
:)
преди 1 година
Харесвам 1 Не харесвам 0
Много бе.......
отговор Сигнализирай
20
Анонимен
преди 1 година
Харесвам 9 Не харесвам 1
Доста преди време като ученик имах една книга "Вселена, живот, разум", написана от тогавашния съветски астроном Школски, още го помня, имал е симпозиуми/срещи с Карл Сейгън (RIP)Та относно черните дупки там имаше много интересна "презентация":Косм.кораб се приближава до черна дупка зад Шварцшилдовия радиус, слиза астронавт на нея и гледа как кораба отлита.Така е, защото черната дупка забава времето за този който е на нея.Достойно за фантастичен филм.Трудна е темата, не е като за политиката.
отговор Сигнализирай
19
до 21 от 20
преди 1 година
Харесвам 4 Не харесвам 1
Бай разбирачо, да, маса и да има, но тя е свита в точка под огромната гравитация и по тази причина няма как да се изчисли освен по гравитацията - непостижимо на момента, или само косвено по въздействието и на обкъжаващите звезди. За тези "слънца" за които бръщолевш има варианти: 1. Червен гигант (след изухване на "свръхнова"), 2. Пулсар, 3. Неутронна звезда и 4-то - черна дупка. Не помня критичната звездна маса, до която се достига до горните състяния.
отговор Сигнализирай
18
Абе
преди 1 година
Харесвам 11 Не харесвам 8
Бойко ли й ряза лентата? Егаати дупката, цялото герб ще се събере вътре...
отговор Сигнализирай
17
Анонимен
преди 1 година
Харесвам 4 Не харесвам 9
Няма как да се изчисли масата на черната дупка, защото тя няма маса а само гравитационо поле, а и нищо не излъчва при това, т.е. даже да се "опита "да излъчва всеки лъч би се закривил обратно от огромната гравитация. Астрономите прихващат светлинни/елекромагнитни вълни, а гравитационни - не. Каааак гравитацията действа мигновено и по-бързо от скоростта на светлината/радиовълните е загадка...
отговор Сигнализирай
16
Анонимен
преди 1 година
Харесвам 7 Не харесвам 0
Много интересно и полезно.
отговор Сигнализирай
15
Анонимен
преди 1 година
Харесвам 3 Не харесвам 1
Забавя светлината или я пленява с гравитацията си като изкривява пространството. За това за разпознаване ползват липсата на отражение в съседна галактика. Угаснала голяма звезда, свила се до достигне на огромна плътност.
отговор Сигнализирай
14
Анонимен
преди 1 година
Харесвам 7 Не харесвам 8
По механика не помня колко имах но много добре помня че нито аз нито съучениците ми разбирахме нещо . По късно ми се наложи да разбера тва онова. уЧените ви предлагат слънчевата система като модел за галактиката . Едно масивно тяло около което се въртят по малките .Обаче за да стане тази конструкция трябва вътрщните звезди да се въртят мнооооого по бързо от външните за да не паднат в черната дупка (това е заради Нютон) А то не е така.И кой лъже ???Нютон или уЧените ???Не им излизат конструкциите
отговор Сигнализирай
13
ПроСоТо
преди 1 година
Харесвам 2 Не харесвам 12
много са ми интересни агитаторите на така наречените "Черни дупки"...ЗНАМ,че те си имат своите си теории и хипотези,но....КАК ДА СИ СИГУРЕН за нещо,което НЕ можеш да измериш ,намиращо се на НЕВЪОБРАЗИМО разстояние от теб ,а СЪДИШ САМО по СТРАНИЧНИ ефекти,които ТИ САМИЯ СИ ИЗМИСЛИЛ ?...От това ме "напушва" смях..Но МАЙТАПИТЕ,съпътстващи процеса на ПОЗНАНИЕ на човечеството не само не са от вчера,но са и в огромно количество..Спомнете си "Плоската земя" и Геоцентризма !
отговор Сигнализирай
12
до 11
преди 1 година
Харесвам 2 Не харесвам 7
Да, дори има теория че слънчевата система е засмукана вече от черна дупка, нашата галактика е тип спираловидна и в центъра и има много мощна черна дупка, процесите протичат много бързо но за нас е прекалено бавно защото се намиране на хоризонта на събитията.
отговор Сигнализирай