Около 485 хил. избиратели трябва да отговорят с "да" или "не" на въпроса: "Искате ли Черна гора да е независима държава"?
Според проучвания на общественото мнение, привържениците на независимостта, начело с ръководителите на Черна гора, имат 56% от гласовете. За да бъде валидно решението за отделяне най-малко 55% трябва да гласуват с "да", при поне 50% избирателна активност.
Гласоподаването се контролира от над 3 000 чуждестранни и местни наблюдатели. Очаква се избирателната активност да надмине 80%.
Евентуалното решение за отделяне на Черна гора ще доведе до окончателното разпадане на бившата Югославия, след като останалите републики от съюза - Словения, Хърватска, Босна и Херцеговина и Македония, се отделиха през 90-те години.
Обединението на Черна гора (650 000 жители) и Сърбия, която е близо 15 пъти по-населена, създадено през 2003 г., дава на Подгорица на практика почти пълна автономност.
Страната има собствено правителство, парламент, валута (евро) и митническа система. Белград обаче настоява двете държава да не се разделят и определя желанието за независимост на Черна гора като предателство.
Дебатът за независимостта, който се води от години, раздели страната на две. Властите дори се опасяват от размирици след обяваването на резултатите от референдума, а лидерите на двата лагера отправиха призиви за спокойствие и толерантност към привържениците си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.