Геополитическите устреми на ЕС: От там ли ще тръгне следващата криза?

ЕС трябва да внимава да не дава обещания, които не може да спази
3 фев 2020 20:40,
94
Геополитическите устреми на ЕС: От там ли ще тръгне следващата криза?
Снимка: БГНЕС

В последните няколко години основните политически предизвикателства за Европейския съюз произлизат основно от вътрешни проблеми – Brexit, италианското членство в Еврозоната, проблемите с върховенството на закона в Централна и Източна Европа. През 2020 г. изглежда това ще се промени. С амбициите на новия председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "геополитическа" институция, ЕС отваря нов външен фронт, който може да засили вътрешните разделения – особено тези между Берлин и Париж – докато в същото време рискува отношенията на Брюксел с останалата част на света, коментира евопейската редакция на списание Politico.

Най-важната движеща сила зад предизвикателството е френският лидер Еманюел Макрон. През 2019 г. пред The Economist той обобщи основите на своя подход: Ключовата за плановете му е идеята, че ЕС трябва да се превърне в политически и стратегически играч с един глас и една цел, първо в своята вътрешна, а после и във външната си политика.

Още по темата

ЕС може да постигне това като установи и действа по идеята за "Европейска суверенност", като става дума за икономическо, военно и стратегическо обединение на страните от Общността. Чрез такъв съюз ЕС ще може да е пазител на многостранноста, активно ще може да се защитава срещу капризите на американския президент Доналд Тръмп, и ще може да изгради конкурентен икономически и политически модел за себе си, пише "Фокус".

Това в момента е основата на подхода на Урсула фон дер Лайен по въпросите с търговията, технологиите и отбраната. Но той рискува да вкара ЕС в сериозна конфронтация със световните сили, с която Общността нито е готова, нито е способна да се справи.

Например в областта на търговията. ЕС възнамерява да стане по-твърд по тези въпроси, например като се съобразява оттук насетне с Парижките споразумения за промените в климата. Те ще са предпоставка за сключването на всякакви нови сделки, а ЕС също така ще налага нови санкции срещу други страни, ако това се налага.

Националните правителства и ЕК искат също така по-ефективно да се справят с проблема с китайските фирми, които получават все повече държавни субсидии. Освен това страните в ЕС искат Китай и САЩ да отворят своите пазари за обществени поръчки за европейски фирми и заплашват със санкции, ако това не се случи. Макрон настоява за общ европейски мониторинг на китайските инвестиции в инфраструктурни проекти на континента.

По отношение на технологиите има притеснения, че еврокомисарят по конкуренцията Маргарете Вестагер е твърде агресивна в опитите си да прокара своята регулаторна рамка. На световния икономически форум в Давос станахме свидетели на конфликт между Великобритания, Франция и САЩ по въпроса с "технологичните" данъци. Урсула фон дер Лайен настоява ЕС да действа сам ако не се намери глобално решение на този въпрос до края на 2020 г.

Само дни след срещата в Давос, американският министър на търговията Улбър Рос заяви, че Вашингтон може да отвърне и на данъците и митата върху горивата и други продукти, отделящи въглероден диоксид. ЕС разглежда това като екологична политика, но САЩ смята, че тези мерки са протекционистки.

Действията на ЕС по въпросите с търговията, технологиите и климата обаче представляват риск от ответни реакции и повишени мита върху някои от секторите на Общността, с които е свързван износа на страните от континента. Такива са например автомобилите и луксозните стоки, и това може да се случи във времена на икономическа стагнация, когато политиците в Европа не знаят как да отвърнат на подобни мерки.

Тези конфликти ще бъдат подсилени от идеите на ЕС за колективна отбрана. Със сигурност ЕС няма да създаде своя обща континентална армия. Но Общността ще се опита да използва големия си вътрешен пазар, за да отвори границите между страните в Европа за военна търговия и технологично развитие в сферата.

Не е случайност, че френският президент Еманюел Макрон вярва, че качествената европейска отбранителна политика е ключова към "Суверенна Европа", а комисията по вътрешните пазари вече работи по въпроса. Но от гледната точка на САЩ, това би било провокация, особено като се има предвид, че страните в ЕС вече изпълниха или са на път да го направят, своите задължения към НАТО по отношение на бюджетите си за отбрана.

Разбира се факта, че ЕС е готов да приеме някои трудни реалности е добра новина. Но опасността за Европа е, че американско-китайският конфликт може да ни накара да вземаме лоши решения.

Вместо да запълни пространството, което едностранноста на САЩ и Китай оставят, ЕС може да се разпростре твърде широко, и да изложи на показ своите стратегически недостатъци. Подобно на костенурката, която в крайна сметка изпреварва заека, европейската репутация за бавно, но надеждно разработване на политики може все пак да контрастира благоприятно с нарастващата променливост на отношенията между двете неоспорени големи сили в света. Но ЕС трябва да внимава да не дава обещания, които не може да спази.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
78
0
 
0
 
! Отговори
Хаджи Генчо преди 4 години
До Анонимен 68Европейска армия без контрол от НАТО е утопия. Защо? Та НАТО всъщност е САЩ! А САЩ имат достатъчно инструменти ( напр. Южен поток, Северен поток 2, безкрайните санкции на различни държави в света, митнически ограничения, произволно нарушаване на договори и споразумения, и още знайни и незнайни такива...съдия Миталов) включително голямото им военно присъствие в Европа, чрез които те владеят континета. Толкова!
77
0
 
1
 
! Отговори
Vive la France! преди 4 години
Франция е най-великата страна и за мен е чест, че съм в един съюз с Нея. France, je t'aime!
76
1
 
7
 
! Отговори
Германия е велика! преди 4 години
UK напусна ЕС защото са комплексирани! Вестниците им са обсебени от Германия. Конрад Аденауер и икономическия гений Лудвиг Ерхард вдигнаха Германия от руините и поставиха началото на немското иконоческо чудо, докато британските киселяци се съвзеха ЕДВА КОГАТО ГИ ПУСНАХА В ЕС! Германия се обедини и е лидер на Европа, а Англия загуби империята си, напът е да загуби Шотландия и Сев. Ирландия, няма думата в Европа. До ден днешен е по-слабо развита инфраструктурно и икономически от Германия.
75
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До вввЗащо UK напусна - това е големия въпрос който обаче никой не коментира, тема табу. Само ни показват разни откачалки които ронят сълзи за ЕС, а всъщност реалността е съвсем различно - в UK им писна от простотията която струи от Брюксел. То не са ограничание, забрани, наиво-глуповати стандарти, директиви и т.н., то не е чудо. ЕС няма план за развитие, обсъждат само разни секта утопии. ЕС не може да е играч на световната сцена, защото не е единен, няма военна мощ, икономика, наука и т.н.
74
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В ЕС има устрем единствено към самоунищожение! Истината е че на никой вече не му дреме какво мисли по въпроса Брюксел, всички знаят че ЕС е слаб и става все по-слаб. САЩ са много по-концентрирани какво се случва в югоизточна Азия отколкото в Европа. Единствената сила на Европа беше икономиката, но подобни псевдолидери като фон дер Лайн, Макрон и Меркел, намериха начин да я унищожат с Тунберг секта простотия. Ако няма радикална промяна, пътя ще е само надолу - никога не е имало по-слаба Европа.
73
2
 
6
 
! Отговори
ввв преди 4 години
Не знам защо една членка от 47 години напуска. Това прави ЕС да изглежда някак несигурен. Не си мислете, защото били гласували хората така. Те са знаели много добре какъв ще бъде "вота" преди да направят изборите за брекзит.
72
0
 
0
 
! Отговори
А бе преди 4 години
До Сата НАТОБисексуална!(хи-хи)
71
1
 
8
 
! Отговори
Факт преди 4 години
В какво се състои силата на ЕС?Ами вътрешно във възможността да изнудват бедните страни-членки чрез еврофондовете,а във външната политика-чрез достъпа до европейския пазар.Друга сила няма,няма и да има.
70
4
 
6
 
! Отговори
Един преди 4 години
Хич не съм му фен на Найджъл Фараж - обикновено много ме дразни даже. Ама в прощалната си реч така ви сипа на цякото ЕССР, че нямаше как да не си сипя едно малко за негово здраве. Живот и здраве и ние ще се видим извън ЕССР. Идеята ЕС да бъде търговски съюз беше най-добрата идея в Европа изобщо. Идеята да го направите изкуствено политически съюз и от ЕС да стане ЕССР, беше най-лошата идея изобщо. Кое не е така?
69
9
 
13
 
! Отговори
Ох Боже ! преди 4 години
тази луда лесбийка на снимката ли ще ви поведе към величиеили жалкия пасивен хомосексуалист Макронили исперкалото източно-Германско бабе дето си напулни държавата с цветнокожищо не се погледнете първо !?ни армия, ни икономика, ни народ ни бъдеще - това е "великия" ЕС дето геополитика ще правидори Русия може да ви види сметката когато си пожелае - 3 седмици без газ и се връщате в пещерите
68
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
България няма да пострада от излизането на Англия .Америка обаче ще пострада от липсата на доносник за разбиванеето на еврото .На пазара еврото е стабилно спрямо американският долар.Въпроса ми е кога ще имаме собственна армия не на нато а на ес.?Европейска Армия бгез контрол от Нато ?
67
10
 
8
 
! Отговори
Прости народе преди 4 години
само парите които Американците похарчиха за наеми през 2019 са повече от Брутния Продукт на Германия !Френската Арабска Джамахирия е даже по-жалка и от Германияза останалите дужавички от т.н. ЕС няма да отварям думаскоро ще се превърнете в протекторат на САЩто за това Англия напусна смепния ви джендърски съюзнищо добро не ви очаква !
66
3
 
3
 
! Отговори
Минка Свирката преди 4 години
Моралните нравоучения са важна стъпка в икономическите връски между даденифирми и ако липсват а се гледа само печалбите и без да се спазват ЕС законите .То от там следва че търговия със отровни и опасни храни и предмети няма да има .Това е важно за нашите деца !Тук не продаваме оръжия като в Америка на всякъде .Затова и нямаме застреляни учители от учиници .Тука е Европа в Китай и Америка не ме инерисува как е .Проблема е екзистинциален и крайно наложащ .Договор !!!
65
2
 
7
 
! Отговори
Валентин Тодоров преди 4 години
Световната геополитика винаги се е правила на принципа на моркова и тоягата.С напускането на Великобритания,единствената брояща се за нещо военна сила в съюза остана Франция, която е загубила всяка война в стоте години след ПСВ и военния си престиж.С моркова нещата не стоят много по-добре. Като възможност за инвестиции и желани от останалия свят продукти Европа не може да се сравни с Китай или САЩ. Излиза,че това което Европа ще се опита да налага на останалия свят са морални нравоучения.
64
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Европа е по силна от всякога !Празнувайте че змията е изритаха от ЕС .
63
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 65Глупости говориш. Има такива примери и сега. Дори и Тръмп им предлага такова споразумение .А големия накрая ще го налапа ЕС с такива началници.
62
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Как си е мислят? Да са извън ЕС ... хем да не плащат данъци и такси ?Всяка стока извън ЕС се облага с мито .Така че да го лапат големия не са конкурентни вече .
61
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Украйна! *** то има ли още такава държава?
60
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименАко не беше Русив, която два пъти освободи България, днес нямаше да съществува държава България.
59
1
 
4
 
! Отговори
Куку Руку преди 4 години
На Англия икономиката отдавна не е мощна !Това беше навремето и от тогава всички фирми избягаха от Лондон .Лондон вече не е никъв икономически център .Всичко се премести в ЕС . В Париж,Берлин,Рим,Атина ,Мадрид,Милано ,София,Букурещ,Пловдив ,Кърджали,Белозем ,Раковски ,Карлуково .