Какво ще се случи с газопровода на Русия през Украйна? В края на годината руският газ спира

Русия все още доставя около 15 милиарда кубически метра газ за Европа
Обновена: 13 юни 2024 10:12 | 13 юни 2024 09:45, Анисия Иванова
210
Какво ще се случи с газопровода на Русия през Украйна? В края на годината руският газ спира
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Европейски служители водят преговори за продължаване на потока на газ през ключов тръбопровод от Русия през Украйна, докато се надпреварват да предотвратят войната на Москва да навреди на енергийните доставки на континента.

Европа се опита да се откаже от руския газ, но няколко източноевропейски държави продължават да го получават чрез тръбопровод, който пресича Украйна. Споразумението, което обхваща този транзит, изтича в края на тази година. И с бушуващата война повечето наблюдатели на пазара очакват газът най-накрая да спре.

Но представители на европейски правителства и компании разговарят с колегите си в Украйна за това как да запазят притока на газ през следващата година, според запознати с въпроса, които отказаха да бъдат назовани, тъй като преговорите не са публични. Един от вариантите, който се обсъжда, е европейските компании да купуват и инжектират газ от Азербайджан в руски тръбопроводи, насочени към Европа, според някои хора. Подобно споразумение би позволило на Европа да избегне неудобството да купува руски газ в момент, когато се опитва да намали приходите на Москва.

Идеята набира скорост, тъй като става ясно, че Украйна би била съгласна на такова решение. Приходите от транзит възлизат на около 1 милиард долара през 2021 г. — осигурявайки решаващо финансиране за опустошената от войната икономика. Съществуват също опасения, че неизползваните тръбопроводи могат да се превърнат във военни цели или да изпаднат в неизправност, а възстановяването им ще е скъпо.

„Има два фактора, които винаги трябва да помним“, каза Олексий Чернишов, главен изпълнителен директор на украинската държавна Нафтогаз, пред Bloomberg News в понеделник. „Първата е, че Украйна има невероятна инфраструктура за транзит и съхранение на газ, която трябва да се използва, и Украйна е предразположена да използва тази инфраструктура, защото тя носи много предимства.“

Той изключи всякакви планове, които включват работа с руския "Газпром", и каза, че доставянето на газ от Азербайджан „може да има бъдеще“.

Азербайджанската държавна енергийна компания Socar не отговори на искания за коментар. Министерството на енергетиката в Баку, което многократно се опитваше да увеличи износа за Европа, не можа веднага да коментира. Руското правителство и "Газпром" не отговориха на искания за коментар.

План за използване на азерски газ на теория би могъл да бъде от полза за Русия, ако бъде създаден като суап, който позволява на Москва да изпраща своя газ другаде. Русия се бори да намери достатъчно нови клиенти за горивото, тъй като инфраструктурата ѝ е създадена да снабдява Европа, а Китай води трудни преговори. Идеята за суапове не е чужда на пазарите на петрол и газ и се използва, когато не е възможно физически да се достави гориво от едно място на друго. Азербайджан вече използва своя тръбопровод за Европа с пълен капацитет.

Преговори

Преговорите са в ранна фаза и хората, запознати с въпроса, очакват решения едва към края на тази година, когато крайният срок - и началото на европейската зима - ще добавят натиск. Много подробности все още трябва да бъдат изяснени и не е ясно, че сделката ще бъде сключена. Развитието на бойното поле също може да бъде фактор.

Словакия е една от ключовите страни, които биха могли да се възползват от подобна сделка, а премиерът Робърт Фицо говори за възможността миналия месец след пътуване до Азербайджан, без да предоставя подробности.

„Сега зависи от преговорите между компании като руския "Газпром", азербайджански, украински компании и други, за да се договорят икономически и ценови условия“, каза той пред репортери през май. „Ако го направят, Словакия може да внася газ от Азербайджан, като част от него остава в Словакия, а друга част преминава към други страни.“

Русия все още доставя около 15 милиарда кубически метра газ за Европа годишно, главно за Словакия и Австрия, където Русия все още е доминиращ доставчик. В Австрия руският газ покрива повече от 80% от австрийското потребление за пет поредни месеца. Европа също внася руски LNG с кораби и въпреки честите дебати дали трябва, никога не е санкционирала руски газ.
 

Целият анализ на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
64
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
РУСКИ ГЕНОЦИД НАД БЪЛГАРИТЕ! КЪДЕ СА ВОЛЖКИТЕ БЪЛГАРИ? ОТ 2 МЛН ПРЕЗ 15 ВЕК СЕГА НЯМА ТАКАВА НАРОДНОСТ!
63
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
А какво става със Зелената сделка? Икономиката на ЕС мина ли вече на зелени енергии от вятърни мелници и слънчеви панели?
62
7
 
3
 
! Отговори
82-ОМБР преди 4 месеца
К'во стана с руснаците!? Ооо...лее...ЛЕ!
61
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Сега разбирам че газопровода е на Русия,мислех че е на усраина.Най-вероятно е да спрат доставките,и еуроджендърите и укрофашистите да надуват тромпета.
60
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
ГАЗ ИМА В КАТАР, ИЗРАЕЛ... НЕ СТЕ САМО ВИЕ В ГАЛАКТИКАТА! СВОБОДА ЗА ВОЛЖКА БЪЛГАРИЯ!
59
0
 
7
 
! Отговори
Стар Гейзър преди 4 месеца
Споко! ЕС минава на водородни енергийни източници и спира да купува скъпа газ от Русия. Звездите са от водород, да бъдем като звездите!
58
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Тръба на Азербайжан ще мине през Грузия или Армения. Армения е война с Азербайжан а Грузия прие руски закони. Блокаш отсекъде е.
57
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Как какво става? Европата духа супата защото са сбърканяци и отвореняци.
56
10
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
А КВО СТАНА С 3 ДНЕВНАТА ОПЕРАЦИЙКА? ЗАВЛАДЯХТЕ ЛИ ВЕЧЕ ЛИСАБОН?
55
1
 
3
 
! Отговори
хем боли хем сърби преди 4 месеца
Последно хохаланадия сака или не сака да спре транзита? Кое й е по-ценно - транзитните такси или да спре печалбата на Русия?
54
8
 
3
 
! Отговори
и... преди 4 месеца
4. Г 7 ДЕБЛОКИРА 50 МЛДР РУСКИ АКТИВИ ДА ОТИДАТ ЗА ПОДКРЕПА НА УКРАЙНА.НАПРАВО СТЕ НЕ МАТ РУБЛЯЦИТЕ, А НАПРАО ПОД ВОДАТА!
53
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
A какво става с контранастъплението? Върнаха ли вече Крим?
52
3
 
8
 
! Отговори
ефролиберал преди 4 месеца
Няма ли най-накрая да се намесят нашите американски братя и да взривят тези путински тръби! Няма ли най-нарая да ни спасят от този путински газ?!?! Искаме демократичен газ!
51
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
3. СПИРА И ГАЗА НА ИЗТОЧНОЕВРОПЕЙСКИТЕ РУСКИ КОЛНИИ..ДА ПРОДЪЛЖАВАМ ЛИ?
50
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Хахахахаха, Азербайджан.....азерите купуват руски газ и го препродават на лупавите европеиди. Експерти отдавна са направили анализ на възможностите на Азербайджан. Невъзможно е да замени руските доставки!
49
7
 
5
 
! Отговори
ОБОБЩЕНИЕ: преди 4 месеца
1. ИНДИЯ БАВИ ПЛАЩАНИЯТА ЗА ГАЗА2. ГЕРМАНИЯ ОСЪДИ РУСИЯ ЗА 17 МЛДР ЗА СПРРЕНИЯ ГАЗ3. КИТАЙ ОТРЯЗА МЕРАЦИТЕ НА ПУ ТЮ ЗА СИЛАТА НА СИБИР 2НАПРАВО РОСИЙСКАЯ МУКААААА...
48
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Тръба от Азербайжан за Украйна трябва да е пак през Турция България Румъния и тн. Но Унгария са тарикате и отказва да плаща на бг.
47
5
 
6
 
! Отговори
ХАХА преди 4 месеца
РУСКИТЕ КА ВАЛИ АВСТРИЯ, УНГАРИЯ И СЛОВАКИЯ С ФАШИСТКИТЕ ПРОРУСКИ ПРАВИТЕЛСТВА ОСТАВА Т БЕЗ ГАЗ ХАХАХАА
46
7
 
6
 
! Отговори
Кравар Евроатлантик преди 4 месеца
Предлагам да съберем русофилите в една стая и да им пуснем руски газ да подишат.
45
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
ЩЕ СЕ СЛУЧИ, ЧЕ РУСИЯ ЩЕ СИ ГО ЗАВИРА ГАЗА В ГАЗА... ТОЙ И СИ ПОПАРИ ДЖУДЖО ЗА СИБИРСКА СИЛА - ЦЕНИ НА СЕБЕСТОЙНОСТ И МАЛКИ КОЛИЧЕСТВА. ЗА ТВА ПУТИН СЕ ПРИБРА ОТ ПЕКИН ПО ПИ КАН.