Руските ВМС с предизвикателство към САЩ

Америка се сблъсква и с бързото разрастване на китайските ВМС
Обновена: 3 ное 2015 18:45 | 3 ное 2015 18:18, Елка Василева
138
Руските ВМС с предизвикателство към САЩ
Снимка: архив, Reuters

Съединените щати водят дебати дали да разположат още кораби и други военноморски средства в Европа в момент, когато активността на руските бойни кораби и подводници е на равнища, невиждани от две десетилетия, според новия командващ американските военноморски сили, пише Деметри Севастопуло във в. "Файненшъл таймс".

Адмирал Джон Ричардсън, началник щаба на ВМС на САЩ, каза пред "Файненшъл таймс", че американският военен флот прави преоценка на своите глобални позиции на фона на руската активност, която се простира от Черно през Средиземно море до Тихия океан.

"Техните подводници и кораби не са били толкова активни от дълго време, от 20 години", заяви Ричардсън в интервю. "Как ще позиционираме нашите сили, за да гарантираме поддържането на подходящия баланс и способността за съответна реакция?"

Адмиралът каза, че американските ВМС извършват оценка дали да увеличат присъствието си в Европа и Тихия океан. "Сега обсъждаме точно това", довери той.

Въпреки че част от засилената активност на руските военноморски сили се дължи на намесата на страната в Сирия, такава се наблюдава от източното крайбрежие на САЩ до Пасифика. Адмирал Виктор Чирков, командващият руските ВМС, каза наскоро, че патрулите на руски подводници са се увеличили с 50 процента от 2013 г.

Представители на американските власти са особено обезпокоени от признаците, че руски подводници наблюдават критично важни телекомуникационни кабели по дъното на Атлантическия океан - дейност, която според адмирал Ричардсън би била "много тревожна".

"Много трудно е да се възстанови такъв тип трафик във всеки друг канал", заяви той. "Това ще е заплаха срещу другата глобална система, информационната... която е свързана с просперитета, със сигурността."

Руската активност идва в момент, когато САЩ провеждат нови операции в Южнокитайско море в противовес на поведението на Китай - агресивни действия по море и изграждане на изкуствени острови - което според много държави заплашва свободата на корабоплаване във води, през които преминава 30 процента от световната търговия.

Американските и японските военноморски сили освен това провеждат съвместни учения в Южнокитайско море според представител на САЩ в областта на отбраната. Японска фрегата се присъедини към американския самолетоносач "Теодор Рузвелт" за операция, целяща да помогне на японските ВМС да се стиковат по-добре с американските.

Адмирал Ричардсън заяви, че руската и китайската активност подчертават необходимостта страните да спазват правилата за поведение в морето, за да не бъдат заплашени глобалната търговия и просперитет. Южнокитайско море е основен морски път, но други 20 процента от световната търговия преминава през Средиземно море.
Адмиралът каза, че "съмнителните мотиви" на Китай и Русия са предизвикали опасения за стабилността на глобалната система, която гарантира сигурността на корабоплаването и безпроблемното осъществяване на търговията.

"Отново е предизвикан смут в глобалната система", заяви той. "Сегашният модел е равен достъп за всички... Заплашен ли е той?"

Адмирал Ричардсън каза, че президентът Владимир Путин се опитва да върне руските ВМС на международната сцена, за да "направи така, че да се заговори отново за тях, те да бъдат възприемани като... сериозни играчи", и това явление "не е краткосрочно".

Русия поддържа силни военни инвестиции от края на студената война, дори през последните години въпреки отслабването на икономиката й. Адмирал Ричардсън каза, че Русия неотдавна е демонстрирала качеството на своя флот чрез изстрелването на крилати ракети по мишени в Сирия от бойните си кораби в Каспийско море. "Това е значителна способност, значителна демонстрация", отбеляза той.

Руската военноморска активност идва в момент, когато САЩ се сблъскват и с бързото разрастване на китайските ВМС. През последните две години Китай построи пет изкуствени острова в Южнокитайско море, за да увеличи своята мощ в Пасифика.

Китай протестира миналата седмица, когато американски военен кораб премина близо до един от изкуствените острови - ход, който показва, че Съединените щати не признават териториалните претенции на Китай.

Адмирал Ричардсън изтъкна, че САЩ не са отправили възражения, когато китайски военни кораби преминаха наскоро през териториални води на страната около Алеутските острови след съвместни учения с руските ВМС. Съединените щати освен това казват, че Китай излага на риск глобалната морска система, която помогна на собствената му икономика да нарасне драматично през последните три десетилетия.

"В много отношения те спазват напълно и дори защитават това върховенство на закона. Приносът им за антипиратската мисия е един пример за това. Китайците бяха много ясни за тяхната свобода на корабоплаване около Алеутските острови", каза адмирал Ричардсън. "Само в тези райони, в Южнокитайско море, те изглежда възприемат различна позиция."

Въпреки че напрежението остава високо в Южнокитайско море, адмирал Ричардсън заяви, че Съединените щати обръщат внимание и на островите Сенкаку - контролиран от Япония архипелаг в Източнокитайско море, за който обаче претендира и Китай под името Дяоюйдао и където китайски кораби плават редовно във води, които японската страна твърди, че са нейни териториални.

"Това е нещо... на което трябва да продължим да обръщаме сериозно внимание. Макар че ситуацията не е така напрегната, както преди две години... ние не бива да изпадаме в самодоволство и да отвръщаме поглед от тази част на света, и аз не мисля, че ние го правим."

Адмирал Ричардсън, който пое поста през септември, заяви, че е от решаващо значение за американските военноморски сили и техните партньори в света да работят заедно колкото е възможно без прекъсване, особено в една епоха, когато ресурсите не са неограничени и споделянето на информация чрез технологии е станала от критично важно значение.

Той изтъкна факта, че сега няма търговски кораби, които да са държани в плен от пирати близо до Аденския залив, като успешен пример за типа многостранно военноморско сътрудничество през 21-и век. Китай, например, играе роля при патрулирането в тези води край източното крайбрежие на Африка.

Адмирал Ричардсън заяви, че ВМС на САЩ също така възприемат киберзаплахите по-сериозно в сравнение с преди няколко години. "Това определено е нещо, което увеличи своето значение. Имаме по-ясна представа за него. И разбираме по-добре този въпрос, осъзнаваме колко критичен е той."

Бившият командир на подводница също така защити факта, че американските военноморски сили нямат самолетоносач в Персийския залив. Някои експерти се безпокоят, че планираното двумесечно отсъствие - за ремонтни дейности след продължило повече от едно десетилетие присъствие - може да окуражи Иран.
"Тук няма липса на ангажираност. Ще видите, че щом преминем през този период, ние всъщност ще увеличим своето присъствие", каза адмирал Ричардсън. "Това е нещо, което ще бъде забравено доста бързо."
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


138
Още по темата: КитайСАЩРусияВМС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
67
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Кольо Бибатамой човек това са така наречените - авиооносни групи е отживелица ...прекалено много ресурси събрани в една точка на планетата ...консумиращи невероятно много финансови и материялни ресурси ...за войни като ирак Сърбия бива .....но по принцип е въпрос на няколо часа подобна група да бъде извадена от строй ...като се започне с ядрено оръжие (приложимо в океана и под вода ..) ...радио средства...Да не говорим че подобни групи са трудно предвижими ....САЩ имат губеща стратегия
66
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До 80: Да виждал съм го и затова го казах техният флот колкото и да е голям като количество е и толкова и слаб като качество.
65
2
 
6
 
! Отговори
Чък преди 8 години
Управлението в САЩ а и вече голяма част от населението са попаднали под въздействието на дявола и антихристиянските настроения се засилват. В историята има много примери как такива "велики" държави са се разпадали.
64
2
 
2
 
! Отговори
Благой преди 8 години
74,не си виждал какво представлява китайския флот!Някои са го виждали,и им е настръхвала косата!В това число и на руснаците,потърси в тубата,наскоро гледах как се вайкат и се чудят срещу кого готвят толкова голям и въоръжен флот китайците!?
63
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Китай много ориз трябва да изяде за да настигне Сащ и Русия във военно отношение.Те са само икономически фактор докато чичо Сам реши.
62
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Зад всичко това прозират искания за увеличаване на военните пръчки и далавера далавера на ента степен. Нека си припомним един велик филм - "Wag the Dog"
61
1
 
1
 
! Отговори
Кольо Бибата преди 8 години
Според мен руският флот си е на ниво и поне след американският не виждам кой друг може да му се противопостави за този момент поне.А разбирача да попитам знае ли изобщо какво е авионосна ударна група.Знае ли състава и че една такава група може да срине и флота и островите на любимите ви китайчета и че си има доста добра защита която е на три етапа и може да се справи със всяка заплаха от земята,въздуха или водата.Така че моля ви не пишете глупости на които да ви се смеят хората.
60
10
 
1
 
! Отговори
та какво каза преди 8 години
руския генерал? Американската армия ще победи руската за 6 часа. Има ли нужда да коментираме?
59
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
56ти забрави ли японците как ви пердашеха като ми говориш за история ?
58
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
63 коментатор, моля не бъркайте армията на РФ със цирковете играни в Афганистан, и погрома на всички страни въоръжени с руско оръжие, те са две различни неща, според руския ***
57
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
57ми още един разбирач, напиши на ютюбе russian weapons malfunction и гледай сеир за точността на руското оръжие, знам че няма да го гледаш за това ще ви посоча страните въоръжени до заби с руско оръжие, иракската армия, югославската армия, сега и сирийците, а в Афганистан моджехидините с чехлите си от краката си ви биха, не те разбирам за какво се опитваш да внушаваш ? Няма смисъл, Варшавския договор го няма вече
56
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До 59 , ама разбира се че руснаците имат, и разбира се че е по добре да имаш по малко, то за това ссср загуби студената война да стане по малък само РФ муахахахахаха ама вие наистина ме разсмивате
55
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименДо 61 , аз не знаех Щатите да са се отказали като Украйна от 7те хиляди ядрени глави разположени в целия свят, та тогава за какво говориш ти кво руска ?
54
6
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
русняците и жълтуните си знаят дереджето и за разлика от вас си налегат парцалките, щот може и да са много, но това единстено може да доведе до повишаване на нивото на световния океан, когато ги пратат на дъното!
53
2
 
12
 
! Отговори
456 преди 8 години
Дами и господа, не бъркайте американската армия с холивудската армия ! Много филми сте гледали!Само че в реалната ситуация сценаристите са руснаци и китайци!
52
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
NAY-PRITESNITELNOTO OT VSICHKO E CHE AMERIKANCITE NE CHETAT ISTORIUA. S KOGOTO SME SE HVANALI VINAGI SA GO BILI ( ZA SPRAVKA DVETE SVETOVNI VOYNI ). SEGA SME S USA. DALI SHTE SE POTVARDI TRADICIYATA?
51
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 56Честито ви за отличното разбиране на световната ситуация. Пожелавам на всички българи да разберат какво се случва в света. Освен това- българите не трябва да очакват някакви подаръци от цял свят. Никакви, наистина! За какво? А?
50
2
 
15
 
! Отговори
към 48 преди 8 години
САЩ имат 3,4 милиона тонаж. Русия има 800 хиляди, но притежава и такива световно известни убийци на самолетоносачи и всякакви други пиндостански корита като "Шквал", "Оникс", "Калибр" и бреговия комплекс "Бастион", че с тяхна помощ може много бързо да изравни руския с пиндостанския тонаж.
49
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Моля ви, забравете за светвната политика, защото вие не можете да го повлияят. По-добре помислете за съдбата на своята страна. Искате ли поражение на Русия и победата на ислямистите, и те да идват в България? Те могат да намерят много поддържници тук, за съжаление.. И какво ще се случи с България? Кой ще ни освободи този път?
48
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Флотът е прескъпо и при съвременните средства за унищожение - доста неефективно удоволствие срещу приблизително равни по сила съперници. Изключение правят ядрените подводници, то затова и руснаците ги имат много и ненадминати като технологизъм и живучест на екипажите. Ако искате да знаете как се организират армия и флот - наблюдавайте руснаците. Там те са майстори, имат опит и никога не грешат. Янкушките са слаби военни, поначало те са корпорация, не държава, а това е фатално за армията и флота.