Радев с въпроси: Висок БВП, но защо хората не го усещат?

"Времето пред нас изтича, трябват важни решения за икономиката"
144

Президентът Румен Радев заяви, че никоя икономика не може да бъде успешна, ако държавата не създаде необходимата благоприятна среда, както и държавното управление не може без силна икономика.

"Времето пред нас неумолимо изтича. Икономиката ни е поставена пред редица сериозни предизвикателства - и във вътрешен, и особено в глобален план. Тя трябва да се преструктурира и затова е дошло време за важни решения със стратегически хоризонт", изтъкна държавният глава, който участва в кръгла маса по темата.

Според Радев, когато говорим за реално състояние и проблеми на икономиката, е важно с кого, как и кога се сравняваме.

"Дали с България от преди 30-20 или 10 години, дали с постиженията на предишните управляващи, дали с държавите от Субсахарска Африка, с нашите съседи или Централна и Източна Европа. Дали ще сравняваме България на днешния ден с това, което ни очаква като мащабни промени и образ на икономиката в един глобален план и разбира се, каква е нашата готовност за тези процеси, които предстоят“, посочи държавният глава.

Според президента най-важното в процеса на изграждане на силна, конкурентоспособна и устойчива икономика е откровеният и навременен диалог между всички участници.

"Най-вероятно е да чуем министрите да говорят за висок ръст на икономиката, за висок БВП - и те ще имат своите основания да го направят. Но в същото време стои другият тежък въпрос - защо този висок ръст не може да се усети от мнозинството граждани като доходи, качество и стандарт на живот, инфраструктура, качествено здравеопазване, образование", коментира Румен Радев. Той постави и въпроса достатъчен ли е този темп на икономически растеж, като добави, че дистанцията между нас и страните от Централна и Източна Европа се увеличава.

Радев засегна и темата за чуждестранните инвестиции, като определи като добра новина нарастването им с 10 процента тази година, но коментира, че най-важно е да се види каква е структурата им, защото само тези в индустрията могат да гарантират устойчив икономически темп на развитие.

"Важно е и да обсъдим кои са факторите, които отблъскват чуждестранните инвестиции", добави Румен Радев. Като актуален той определи въпроса дали не продължаваме да опитваме да ги привличаме с фактори, имали значение преди години - като ниски данъци, ниско платена работна ръка.

Президентът очаква и обсъждането на въпроси като какъв е делът на производствата с ниска добавена стойност, на иновативните предприятия, както и дали фирмите у нас са равнопоставени, когато става въпрос за достъпа до еврофондове и обществени поръчки. Дали бизнесът е доволен от качеството и предвидимостта на законотворческия процес, президентът определи като много важен въпрос,предаде БТА.

Радев коментира също, че икономиката е все по-голям заложник на демографията. Изчерпана ли е тя откъм човешки ресурси и технологии, готови ли сме за големите предизвикателства на бъдещето, постави още въпроси президентът.

Според вицепремиера Томислав Дончев големият въпрос за българската икономика е как да мигрира до ново еволюционно стъпало, защото ръстът на разходите за труд е по-висок от ръста на Брутния вътрешен продукт и след 4-5 години ниската цена на труда няма да е конкурентно предимство.

Високата добавена стойност, иновациите, дигитализацията и икономиката, базирана на знанието, е следващото еволюционно стъпало на икономката, посочи Дончев. Всяка държавна намеса в икономиката има тъмна и светла страна, защото тя е добра за предприятията, на които се помага, но изкривява пазара, каза той.

За нас свободното движение на хора и стоки може да е със знак плюс, защото повишава експортните ни възможности и със знак минус, защото е причина за тежката демографска ситуация в страната, посочи Дончев.

Според него два са начините за по-добро благосъстояние - първото е икономиката да произвежда повече и втората - как се разпределя националното богатство, защото сега това богатство е нерентабилно разпределено.

Правителството поддържа стабилна фискална позиция като основа за конкурентоспособност на икономиката, каза по време на форума финансовият министър Владислав Горанов.

През следващите няколко месеца нашите усилия ще са насочени за успешното завършване на проекта за установяване на тясно сътрудничество с ЕЦБ по отношение на банковия надзор и едновременно с това и кандидатстване, и надявам се включване, на българския лев във валутно обменния механизъм на еврото, посочи Горанов.

Според него това се предпоставки за подобряване на инвестиционния климат и на позицията на България в рамките на ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


144
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
102
7
 
18
 
! Отговори
Хахах преди 5 години
Да ревеш или да се смееш. БВП ни е същото като през 1989 ама цените и сметките не са същите....
101
0
 
13
 
! Отговори
до 112 преди 5 години
режим на тока имаше само 85/6 та бях 8 клас и се кефихме че 5 и 6 час вечер не карахме. Дори и да е била цената 3 ст средна пак киловатите са над 2 пъти в полза на 88 *** година.
100
6
 
6
 
! Отговори
Не е вярно преди 5 години
Цената на тока 88г беше 4,5 дневна на половина нощна, но пропускаш че имаше режим, трябва да сметнеш и цената на свещите и газа, ние имахме газова бутилка с котлонче и бензинова лампа.
99
1
 
19
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
Всеки втори казва бягайте навън. А не можем ли да грабнем сопите че тези да имбягат навън. Майче и така става. А
98
2
 
10
 
! Отговори
до до г-н президента преди 5 години
за жалост в Бг излиза че 40% са неуспелите и жертва на прехода. Да има едни 500х които живеете добре но останалите 5,5 милиона една част само живеят другата само оцелява. Той Бокича много обича вас да цитира как се пукали магистралите по шевевете по празниците и ГКПП към комшиите, но вие сте просто едни 8/9 % от българите.
97
2
 
14
 
! Отговори
додо само факти преди 5 години
сметнах го 14000 киловата за 1988 срещу 4000 киловата за днес. Обедняване 3 пъти.
96
5
 
13
 
! Отговори
М, да ... преди 5 години
Тук да спомена, че преди 89та пътищата на БГ са се строили качествено от строителни войски които са давали занаят на много хора от малцинствата! Т.с двойна печелба и без окрадени материали и хвърлени средства на вятъра, т.с изнесен капитал в офшорки!
95
8
 
10
 
! Отговори
до г-н президента преди 5 години
В едно общество винаги има и неуспели хора и такива, които все още са жертва на прехода, това не означава, че няма такива които не живеем добре.
94
5
 
14
 
! Отговори
до само факти преди 5 години
още по хубави данни в твоя подкрепа88 г ток дневна 2ст дневна1 ст нощна средна заплата 280лв смятането оставям на желаещите. с ценитв днес.
93
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Значи викаш висок БВП пък ората мизерстват гладуват умират от болести дето и през миналия век не са умирали и гледат да избегат в чужбината също както са гледали да го направят по време на турското робство и по царско време! Ми то е ясно бре! Целото високо БВП отива в ръцете на шепа наши хора и фамиите им и моята баба получава 100лв за дърва през зимата, които 90лв не и стигат дори за 1 кубик дърва! Та така драги ми смехурковци! За тва високо БВП пък ората измират и бегат!
92
5
 
13
 
! Отговори
До Валери - 90 преди 5 години
Прав си Валери, НО можеш ли да кажеш колко милиона се окраднаха при сегашното управление на "кметица" на София и какви са резултатите от управлението на ГЕРБ ? Ремонтът на една улица от 800 м. ( Графа) отиде в графата "незавършена".
91
8
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
За всичко са виновни, избирателите на драгалевският...... алхимик!Направиха *** президент, надуха *** и ги накараха да си повярват!А уж са демократи!!
90
5
 
9
 
! Отговори
Гледна точка преди 5 години
За всичко са виновни, избирателите на драгалевският...... алхимик!Направиха *** президент, надуха *** и ги накараха да си повярват!А уж са демократи!!
89
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Брутния Вътрешен Продукт (БВП) представен в абсолютна левова стойност е един напълно безполезен индикатор ако се гледа без да се отчита инфлацията! Истинския важен икономически индикатор се нарича Индекс на Покупателната Способност (ИПС). Само този индикатор реално измерва истинското положение на икономиката и ясно показва дали народа забогатява или обеднява.Но вие никога няма да чуете български политик от типа на Бойко Борисов да говори за този индикатор! Нали ще лъсне истината .....
88
1
 
15
 
! Отговори
sofeto преди 5 години
За кой ли път опираме(докога ли?) до "българската традиция", да дойде някой да ни "оправи". Е НЕМА как да стане!!!
87
1
 
22
 
! Отговори
европа преди 5 години
бягайте в европа, айде да видим управляващите дали ще вдигат заплати и т.н като няма кой да работи хаха ще разберат скоро
86
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Бойко да прати някоя калинка да даде обяснение на г-н Радев.
85
1
 
19
 
! Отговори
:)) преди 5 години
До ЧистачБоко/ГЕРБ дава пари само и само да са на власт! :)) Не стана ли ясно наскоро със "инвестиционият" разход - задълженията на мюфтииството, м?!? :))
84
18
 
5
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
Спри да водиш на разходка "дамата" на държавни разноски, и народът ще почуства по добрия живот.
83
2
 
15
 
! Отговори
АНТИ преди 5 години
Боко се хвали с висок БВП.Бил рекорден днешен бюджет.*** усети отдавна глада,не иска приказки-гола вода.