Трети сме в ЕС по заетост на техници

Най-много учени и инженери има в Германия - около 3 млн. души
16 яну 2014 07:29,
11
Трети сме в ЕС по заетост на техници
Снимка: архив, Reuters

Повече от 73 милиона души в ЕС са били заети в научно-технологични професии през 2012 г., което прави почти една трета от активното население на Евросъюза, сочат последни данни на Евростат за дела на специалистите и техниците, наети в сферата на научните и технологични професии.

Анализът отчита две нива на хората, работещи в сферата на високите технологии: "специалисти" и "техници", както и "учени" и "инженери".

България стои на високо ниво по отношение на наличието на специалисти и техници, като е след Румъния /68 на сто/, Литва /67,7 на сто/ и е заедно с Ирландия на трета позиция с 66,5 на сто. Зад нас са страни като Великобритания - 66,2 на сто и Люксембург - 65 на сто.

Анализът на Евростат отчита и дела на заетостта на жените в сферата на науката и технологиите и тук отново сме на челна позиция, като най-висок дял на жени, заети в науката и технологиите, е отбелязан в Литва /68, 3 на сто/. Следват Естония /63,9 на сто/, България /63,8 на сто/ и Латвия /63, 2 на сто/. Като цяло дамите доминират в сферата на науката и технологиите в сектора на услугите. България, Латвия и Литва обаче са единствените три страни, в които се съобщава за дял от над 50 на сто на жените, заети и в производствения сектор.

В абсолютни числа най-голям брой учени и инженери обаче се намират в Германия - около 3 милиона души. Следват Великобритания, Испания, Франция, Полша и Италия, като в тези шест държави са заети около 70 на сто от всички учени и инженери в ЕС. Делът на учените и инженерите, заети в науката и технологията, е най-висок в Ирландия /31,6 на сто/ и в Румъния /29,3 на сто/.

Що се отнася до класацията на заети в хай-тек сектора на 1000 души - най-много такива специалисти отново работят в Германия - 961 на 1000. Във Франция съотношението е 684 на 1000, във Великобритания - 533 на 1000, в Италия 517 на 1000 и в Полша 200 на 1000.

Най-значителен дял от висококвалифицирани кадри се отчитат в някои европейски столици и в регионите около тях с ключови университети и изследователски институции.

Най-висока концентрация на постоянен високотехнологичен персонал е отчетена в Лондон - близо 40 на сто. Следват Люксембург - 35,6 на сто, Осло - 43,5 на сто, Копенхаген - 33 на сто и др. В челните 25 райони на ЕС с най-висока концентрация на хай-тек специалисти няма български град или регион.

Анализът на Евростат открива и друга интересна закономерност във връзка със застаряването на населението на Стария континент - от 70-те милиона европейци, които се занимават в сферата на науката и технологиите - около 42 милиона са на възраст 45-64 г., тоест застаряващи специалисти. Останалите около 25 милиона души от бранша са на възраст 25-45 години, което означава, че в този сектор се задава криза на специалисти, отчита европейската статистика.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
3
 
! Отговори
vesko02 преди 10 години
У нас най разпространената професия е "мой човек" или по широката форма в партийните среди "наш човек".
8
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Тая сметка може да излезе само ако за технологична заетост се брои продавачка в GSM магазинче
7
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Бива си го техническия сътрудник на снимката.
6
0
 
25
 
! Отговори
vesko02 преди 10 години
Сигурно сме на първо място по инженери каращи таксита,или икономисти зидаро мазачи.
5
0
 
13
 
! Отговори
Debora1 преди 10 години
Трети сме в ЕС по заетост на техници и пъpви по заетост на лъжци !
4
2
 
18
 
! Отговори
гост преди 10 години
Поредното "дрън-дрън", без нищо съществено и аналитично, просто средни числа, които не са показател за нищо, а и "младата специалистка" да не е с болен гръбнак, че работи полулегнала?
3
2
 
34
 
! Отговори
абориген преди 10 години
В България има най-много юристи на глава от населението, ама това нищо не значи, нали?:) Не означава, че тук царува ПРАВОТО.Колкото до техниците и инженерите - изобщо не е вярно. Почти няма отрасъл , който да не търси такива. Лошото е, че техник и инженер не се става за 4-5 години в техникума или във ВУЗ-а, а след него в практиката. Практика в завода, а не като келнер. В България заводи не останаха, само кръчми.
2
2
 
4
 
! Отговори
Много напоително преди 10 години
В държавата Х в тази област работят 3-*** души. Двама са специалисти или техници. Един учен или инженер. Тя е на първо място по единия показател-66, 66% са специалисти и техници. В друга са 2 милиона, но некак си показателят е 58%. Ама останалите са учени и инженери. КъдЯ Я по-добре?
1
4
 
26
 
! Отговори
Хихи преди 10 години
Тая мома на снимката каква, по-точно, техничка е? Прави разлика между сухо и мокро ***, или...?