Доходите в Люксембург пет пъти по-високи от тези в най-бедната България

Неравенството между бедни и богати се задълбочава още
Обновена: 8 дек 2021 20:27 | 8 дек 2021 19:15, Камелия Цветанова
177
Доходите в Люксембург пет пъти по-високи от тези в най-бедната България
Снимка: Pixabay

Разликата в доходите на най-богатите и най-бедните европейци е нараснала в повечето страни от ЕС през последното десетилетие, показва нов доклад, който подчертава необходимостта от действия за премахване на бедността, съобщиха от Европейската конфедерация на профсъюзите /ЕКП/, съобщи КНСБ.

Докладът "Неравностойна Европа" е изготвен от ЕКП и изследователския й институт ETUI. Според данните неравенството в заплащането се е увеличило в 14 държави членки между 2010 и 2019 г., най-вече в Унгария, Испания и Белгия, следвани от България, Естония и Италия.

Неравенството в заплащането на труда е намаляло най-много в Германия, Литва и Гърция, Латвия, Словения, Австрия, Португалия, Полша и Хърватия. България остава в групата на страните със силно подчертани разлики в заплащането. В доклада страната ни продължава да е негативен пример за най-бедната страна в ЕС с най-драстично ниски показатели спрямо останалите икономики.

През 2019 г. брутният вътрешен продукт /БВП/ на глава от населението на най-богатата държава членка - Люксембург, е почти пет пъти по-висок от на най-бедната - България, докато в ЕС-27 средният БВП на глава от населението е почти два пъти по-висок от този на България, се посочва в доклада.

Като цяло негативните изводи за неравенствата в ЕС се обясняват от ЕКП като резултат от свиването на дела на работниците, обхванати от колективни трудови договори, и намаляването или замразяването на относителната стойност на минималните работни заплати.

От 2000 г. насам обхватът на колективното трудово договаряне е намалял в 22 от 27-те държави членки на ЕС в резултат на политиките, провеждани от ЕС и държавите членки.

Неравенството в заплащането на труда се е увеличило в oсем от 14-те държави, в които относителната стойност на законоустановената минимална работна заплата като процент от медианната или средната работна заплата е намаляла или е била замразена от 2010 г. насам, посочва още докладът.

Eвропейските синдикати призовават за праг на достойнство за законоустановените минимални заплати, определен на 60 процента от медианната заплата и 50 на сто от средната заплата във всяка държава членка. Те искат забрана за отпускане на публични средства на предприятия, които отказват да участват в колективни преговори или нарушават споразумения, като част от мерките за увеличаване на обхвата на колективните трудови договори във всички държави членки.

ЕКП призовава за гаранции, че новата директива за минималната заплата няма да засегне съществуващата добре функционираща система за колективно договаряне в Швеция и Дания.

"Ясно е, че политиките, провеждани на равнище ЕС и на национално ниво през последното десетилетие, са увеличили неравенството и този доклад показва, че много работници са изоставени. Главните изпълнителни директори могат да си позволят повече лукс, докато милиони работещи хора се борят да платят сметките си за отопление, трябва да се хранят по-малко и с по-некачествена храна и са принудени да задлъжняват, за да си позволят наема. Едва ли е изненадващо, че през последното десетилетие социалната и политическата поляризация нараснаха", коментира зам.-генералният секретар на ЕКП Естер Линч. По думите на Линч, не бихме могли да бъдем по-далеч от "икономиката, която работи за хората", обещана от Европейската комисия.

Според нея докладът показва, че решенията на проблема са също толкова ясни, колкото и причината за него - адекватните минимални заплати са от решаващо значение за намаляване на неравенството, а по-силното колективно договаряне е най-добрият начин за действително справедливо заплащане. "Директивата на ЕС за минималните заплати е шанс да се поправят грешките от миналото и да се гарантира, че милиони работещи хора и техните семейства вече няма да живеят в бедност", заявява Линч, цитирана от КНСБ. Тя добавя, че ръководителите на ЕС и на държавите членки трябва да се съобразят със спешността, която изисква ситуацията, описана в този доклад, и да приключат преговорите по директивата възможно най-скоро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


177
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
95
1
 
1
 
! Отговори
До 125 преди 2 години
А така .. другарю Живков точно така.
94
3
 
3
 
! Отговори
До до 107 преди 2 години
ЕС има официално четири столици това са:Брюксел, Франкфурт, Страсбург и Люксембург сити- виж си в уикипедия..
93
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От 118 - Кой не ми хареса коментара, уее! Кой е тоа ше го намера с един чук и ше му счупя ръчичката, да го видя, ше ми дислайква ли уеее!
92
8
 
5
 
! Отговори
Фигуранти и това е ! преди 2 години
Докато ни управляват некадърници, завистливи и отмъстителни като хасковкото селянче от Славяново така ще бъде !
91
1
 
1
 
! Отговори
До Анонимен 115 преди 2 години
.....мишка ))))
90
2
 
4
 
! Отговори
КРУМ преди 2 години
Един ден и на тея ще им изплащаме външния дълг, както сега изплащаме и част от гръцкия.
89
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До 110 - Още имат залежеи, просто нерентаболно да се добиват в моемнта.
88
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе - Булгарстанци - обяснете ми ЗАЩО СТЕ ТОЛКОВА ГРЪМОГЛАСНИ, бе? Каква е тая простащина? Каква е тая селения, да крещите, вместо да говорите? хора ли сте или долнопдобни животни. Когато говорите, все едно реват някакви горили, уранготани ... не думи, ами грухтенета.
87
3
 
3
 
! Отговори
До 110 преди 2 години
Вади химикалката. Така. Изнася стоманени изделия, химикали, каучукови произведения, стъкло, алуминий, промишлени продукти, като повечето от сутовините внася от съседни държави. Т. Е внася суровина и произвежда продукти от това което съм ти написал по горе. До 70 те Люксембург имаше залежи на желязна руда вече няма. Сферата на услугите, които са 60% като ит и банки. Технологии съвместно със Холандия, Германия и Франция така ко имаме ние??? Краве мляко и трикотаж.лягай да спиш момко
86
1
 
1
 
! Отговори
ДО 108 преди 2 години
Ти да не снасяш яйца?
85
6
 
8
 
! Отговори
До МАЙОРА ТЪПОТО преди 2 години
Бе "майорче", ти ли с продраните чорапи взимаш 605 евра заплата, дето две думи накръст без правописна грешка не може върза )) Руснаците трябва да дават 90% от Брутния Вътрешен Продукт за въоръжение, отбрана, нови технологии та да си пазят държавата и природните богатства от такива гладни гольовци като теб...и не само. Гольо *** )))
84
5
 
5
 
! Отговори
До МАЙОРА 76 преди 2 години
Ти откъде пишеш бе, пинюго? Че си в инфантилна възраст си личи веднага! Порасни малко, почети книги, не гледай филми със змейове и магьосници! Мордор, значи! Kopilul (дете - рум.) нещастен, поне "Под игото" прочел ли си? А ако отидеш в Русия, ще ти увисне долната челюст и няма да можеш да я прибереш! Велика страна, велик народ, велика култура, там е истинската Европа! Искам да видя кой ще ме изрита! Днес лицево-челюстната хирургия е на голяма висота...
83
1
 
1
 
! Отговори
Ст@м@т преди 2 години
До До 105Айде обясни как стават нещата :)Значи да вярваме на едни и да не вярваме на други. Да нямаш 2 мозъчни гънки?
82
2
 
2
 
! Отговори
До 107 преди 2 години
Люксембург е сред основателките на ЕС, но не е столица на ЕС. Столицата е Брюксел
81
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До 103Обясни тогава, мейби ще те разбера :))) Люксембург каква икономика има, освен банките, обясни ситуацията :)))
80
4
 
5
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 2 години
Да, ама за сметка на това ние сме първенци по брой държавни служители. При нас 24% от работниците са чиновници а в Люксембург чиновниците са около 10%. Като прибавим и че сме застаряваща нация с милиони пенсионери и пълни гета, смятайте един работещ в частния сектор в България колко чиновника, пенсионера и хора от гетата трябва да нахрани, преди да остане нещо за него. Освен това половината от люксембургските работници си заработват парите в чужбина, 200 хиляди бачкат в Люксембург 200 х. навън
79
3
 
1
 
! Отговори
До 105 преди 2 години
Стамате явно от Ямбол не си излизал брато. Хората по долу са обяснили какво произвежда люксмебург, пък и не само той. Прочети, за да не се излагаш
78
5
 
1
 
! Отговори
57-ес преди 2 години
Люксембург е столица на ЕС основател на ЕС между Франция германия и Белгия ехоооооо ние между кого сме?
77
3
 
1
 
! Отговори
Принц Албер преди 2 години
Абе при нас тука в Монакото, "обикновените ора" взимат 10000х повече от *** Балкански, глей ти да видиш как не сте го написали и да се чудите и цъкате като Швейцарски Ролекс на такава "несправедливост"
76
3
 
7
 
! Отговори
Ст@м@т преди 2 години
Външния дъг на държавата джудже Люксенбург е 2 трилиона долара.Дайте тези 2 трилиона долара за Област Ямбол, която е маааалко по-голяма от Люксембург и стандартите ще се изравнят.Какво произвежда Люксембург че да е толкова богата държава не знам, май е перачницата на западна европа :)