Македонските лидери не се разбраха в Брюксел

Политическата криза при съседите още е на дневен ред
Обновена: 11 юни 2015 14:08 | 11 юни 2015 07:18, Александър Попов
2
Македонските лидери не се разбраха в Брюксел
Снимка: Reuters

Македонските политически лидери не успяха да постигнат окончателно споразумение за разрешаване на политическата криза в страната на маратонски преговори в Брюксел в сряда с посредничеството на ЕС, предаде Ройтерс.

На 2 юни ЕС договори споразумение за предсрочни парламентарни избори в Македония, но малко подробности станаха известни от тази сделка.

Политическата безизходица след твърдения за масови злоупотреби на правителството породи опасения за нестабилност в Македония, която бе на ръба на гражданска война през 2001 г., посочва Ройтерс.

Европейският комисар по разширяването Йоханес Хан покани лидерите на четирите най-големи партии на разговори в Брюксел, за да опитат да оформят споразумение за излизане от кризата. Но продължилите 12 часа преговори, в които се включи и американският посланик в Македония, не постигнаха резултат.

"Разговорите бяха открити и изчерпателни, но все още не са довели до окончателно споразумение. Европейският съюз призовава всички партии - в интерес на страната и гражданите, да намерят без отлагане траен политически компромис и да направят конкретни предложения за тази цел, основавайки се на вече постигнатото споразумение в Скопие на 2 юни", се казва в изявление на ЕС.

ЕС посочи, че ангажиментите за реформи, поети на 2 юни, трябва спешно да бъдат приложени.

"Това е крайно необходимо за страната, за да напредне по пътя на евроатлантическа интеграция", посочи ЕС, визирайки кандидатурите на Македония за членство в ЕС и НАТО, които са блокирани заради дългогодишния спор с Гърция за името на Македония.

ЕС посочи, че остава на разположение за посредничество в по-нататъшни разговори.

В преговорите за преодоляване на политическата криза в Македония участват четирите най-големи партии - управляващите ВМРО-ДПМНЕ и Демократичен съюз за интеграция, и опозиционните Социалдемократически съюз на Македония и Демократична партия на албанците. Те са представени от своите лидери Никола Груевски,
Али Ахмети, Зоран Заев и Мендух Тачи.

На 2 юни Хан каза, че македонските политически лидери са се договорили за "един вид преходен период" и предсрочни избори, които да се произведат не по-късно от края на април 2016 г.

След девет години на власт премиерът Никола Груевски е подложен на натиск от януари, когато лидерът на опозицията Зоран Заев започна да представя записи от подслушани разговори, които говорят за здрав правителствен контрол над медии, съдилища и произвеждане на избори. Западът посочи, че записите повдигат много въпросителни за демокрацията в бившата югославска република.

Заев твърди, че правителството е подслушвало незаконно 20 000 политически фигури, журналисти и съдии, както противници, така и съюзници. Правителството твърди, че записите са направени от чуждестранна разузнавателна служба, която работи със Заев, за да свали правителството. Лидерът на опозицията бе обвинен в "насилие" срещу държавата.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


2
Още по темата: Македониябрюксел
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
0
 
0
 
! Отговори
Az преди 9 години
До orce Сорос не е самостоятелен играч, той е един от инструментите за натиск на САЩ върху други държави.
1
1
 
0
 
! Отговори
orce преди 9 години
SOROSOIDITE ja unistuvat isekoja sansa da se trgne malku napred,ocigledno prekutie t.n, nevladini organizacii sto raspolagat so ogromni pari malite drzavi kako Makedonija tesko sami mozeme da izlezeme na kraj.Da sum nekoj drzavnik bi organiziral debata so naslov ULOGATA NA DZ.SOROS VO PROBLEMITE NA BALKANOT.Da case smee nekoj no jebiga preku glava ni e otoj gad preku Otvoreno opstestvo i nivnite instalacii vo mediumite bukvalno rusat se