Колко часа труд на седмица е разумното работно време?

Една от страните от ОИСР с най-кратка работна седмица е Дания, тя е и сред най-щастливите държави в света
8 юли 2023 14:09, Елка Василева
70
Колко часа труд на седмица е разумното работно време?
Снимка: архив, БГНЕС

Някои страни са въвели 4-дневна работна седмица, други позволяват гъвкави модели - изцяло или частично работа от вкъщи. Във Франция работната седмица е 35 часа, а в САЩ работят с 300 часа на година повече от французите, пише Дойче веле.

Чили обяви наскоро планове за намаляване на работното време. Поетапно гражданите ще започнат да се трудят по 40 часа на седмица, което ще замени сегашната 45-часова работна седмица. Така заедно с Еквадор страната ще има най-кратката работна седмица в Латинска Америка. Официалното работно време е най-дълго тъкмо в този регион. Всяка седмица хората в Аржентина, Мексико, Перу и Панама се трудят по 48 часа, а в Бразилия работната седмица продължава 44 часа.

Законите и действителността

Повечето страни са въвели регламентирано работно време. То защитава трудещите се от принудата да полагат прекалено много извънреден труд. Но в действителност хората често са принуждавани да работят много повече от предвиденото в закона.

Още по темата
В Япония дори си имат конкретен термин за работещите прекомерно - "кароши" в буквален превод означава нещо като "смърт от преумора". В страната е въведена 40-часова работна седмица. Злоупотребите обаче са толкова разпространени, че през 2018 г. правителството бе принудено да приеме закон, ограничаващ извънредния труд до около 30 часа месечно. А проучване от миналата година установи, че 37% от 18 000 фирми в страната все още изискват от работниците си да полагат средно по 80 неплатени часа месечно извънреден труд.

В САЩ от служителите се очаква да полагат по няколко часа извънреден труд седмично - особено в правораздаването, финансите и технологиите. В технологичния бранш не са редки случаите на заспиващи по бюрата си служители. Много адвокати пък се трудят по 60 и повече часа на седмица, за да изпълнят очакванията на своя работодател. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) американските служители работят средно по 1791 часа годишно. Това е с 442 часа повече от германските и с 301 часа над работното време на французите.

Южна Корея планираше да увеличи максималното работно време до 69 часа тази година. Причината бе оплакването от компаниите, че настоящите 52 часа не са достатъчни за спазване на крайните срокове. Но по-млади работници организираха масови протести срещу тези намерения, което принуди правителството да преразгледа решението си.

Франция въведе през 2000 година 35-часова работна седмица - официално за подобряване на баланса между професионалния и личния живот, но всъщност бе опит за намаляване на безработицата. Тогава тя бе достигнала до рекордните 12,5 процента.

Като цяло в развитите страни официалната работна седмица обикновено е по-кратка, а отпуските - по-дълги. Подобряването на трудовите практики започва през 19 век и се разширява масово след Втората световна война. Днес едва 15% от работниците в ЕС работят повече от 48 часа седмично, докато в Китай и Южна Корея това се случва на 40 процента, а в Чили - на повече от половината трудещи се.

Труд и удовлетворение

Една от страните членки на ОИСР с най-кратка работна седмица е Дания. Същевременно тя се нарежда и сред най-щастливите държави в света. В Италия пък пак според международната организация хората се радват на най-добрия баланс между професионалния и личния живот.

Друг важен фактор, водещ до удовлетворение на работещите, са техните доходи. Реалната заплата на средната класа и работниците в САЩ и Великобритания се намира в застой или дори спада приблизително от около 1980 г. насам. Тогава монетаристката, наричана още неолиберална политика започва да се налага в англосаксонските икономики.

Същевременно държави като Белгия експериментират с четиридневна работна седмица. Страната позволява на служителите да избират дали да работят един и същи брой часове в рамките на четири или на пет дни.

Във Великобритания десетки компании се включиха в проучване на ефекта от четиридневната работна седмица върху производителността. След това почти всички фирми продължиха да прилагат по-облекчения модел. Швеция и Исландия също проведоха подобни експерименти. А Испания предлага да субсидира заплащането в компаниите, желаещи да въведат четиридневна работна седмица.

Работата след пандемията

Пандемията направи възможно десетки милиони служители да се трудят от своя дом. Много компании все още позволяват изцяло дистанционна или хибридна работа - и от офиса, и от вкъщи. Според консултантската компания "Маккинзи" около 20% от служителите в развитите икономики биха могли да продължат да работят от вкъщи дългосрочно между 3 и 5 дни в седмицата, без това да се отрази на тяхната производителност.

Въпреки плашещите заглавия за замяната на стотици милиони работни места от изкуствения интелект (ИИ), много привърженици на тези технологии засега гледат на платформите за генеративен ИИ, например ChatGPT, като на помощни средства на работното място. Мнозина смятат, че ще минат десетилетия, преди човекът да може изцяло да бъде заменен.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


70
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
1
 
15
 
! Отговори
ама как преди 10 месеца
Ако питате някой младеж на около 20-22г, ще каже, че трябва да се работи по 3-4 часа на ден. 2-3 дни седмично. Да взима минимум 3000лв заплата. Да не прави нищо отговорно на работа. Да е в млад и готин колектив. Да има постоянен тиймбилдинг. Да няма никакви изисквания към него като образование или умения. Да няма йерархия във фирмата, че не иска да се съобразява. Да не започва сутрин рано, но и да не стои вечер до късно, че да има време да си "чилва". Да няма никакви отговорности. И т.н.
32
1
 
5
 
! Отговори
До Анонимен 31 преди 10 месеца
Не ти ли е ясно, че ако се пишат нелицеприятни неща за конкретно посочена фирма, дори за най-дребната, ще е редно такъв коментар да се трие? Написах в чии ръце е тази компания, защото наистина са много нагли и по отношение на експлоатацията май надминават всички, но се стремят да подберат възможно най-добри кадри. Текучеството там не е малко,именно заради алчността им.А са милиардери! Нашето трудово законодателство не важи ли за тях? Дори ди си син израилев, това не е основание да ги защитаваш
31
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Спокойно, скоро низшите прослойки ще работят по нула часа. Ще се молят за каквато и да е работа, ама нямааааа! Само за квалифицирани ще има.
30
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
До 29 - Ами дно не ти се случи, да си във фирма, я която Пешо е оплескал нещо, ама щото по закон е трябвало да си отде в 16:00 и е било петък, да ти кажат, че компанията е фалира, поради невъзможността на Пешо, да коригиа нещо, изискващо 2-3 минтуи работа.
29
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
"Няма да напиша името на голяма и богата международна компания, чието ръководство и капитали са в ръцете на израилевите синове." - Не ми се слуша антисемитска пропаганда ...
28
2
 
5
 
! Отговори
До 6 - продължение преди 10 месеца
Водят ги в единственото помещение, в което работят всичките им служители, показват им единственото свободно бюро, за което ще подберат САМО ЕДИН от тези 5-6 образовани млади хора с минимум по два чужди езика, които те владеят свободно. И им казват, че в този офис не е желателно да се отсъства повече от ТРИ дена по болест. Ако се разболее по-тежко, по добре да напусне. Също и че често ще им се налага да остават извънредно след края на работното време, но извънреден труд НЕ СЕ ЗАПЛАЩА !
27
1
 
5
 
! Отговори
До Анонимен 6 преди 10 месеца
Едно предвижда законът, съвсем друго ти налага работодателят. Няма да напиша името на голяма и богата международна компания, чието ръководство и капитали са в ръцете на израилевите синове. Тук имат офис, в който работят не много хора и заплатите съвсем не са от най-високите. Когато се оваканти място, пускат страхотни обяви, млади хора се юрват, конкурсът е тежък и е на 2 кръга. В резултат подбират 5-6 човека и им казват, че ще ги запознаят с условията на труд, преди да изберат САМО ЕДИН от тях.
26
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Ако питате БАН-аджиите дали са щастливи и дали са удовлетворени от труда си, ще ви отговорят, че са удовлетворени от попрището, на което се "трудят", но не са щастливи, защото заплатите им не са като на западните им колеги и защото държавата не им е осигурила възможно най-съвременната научна техника (като че ли ще успеят да работят с нея, нали на повечето от тях техническите умения не са даже и на нивото на компютрите "Правец" от 80-те години на 20-и век). Но претенциите им са за "Макс Планк"!
25
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
5 дни в седмицата по 2 часа сутрин и 2 следобед = 20 часа пикова продуктивност. Другото е висене на работното място, излишна мъка.
24
1
 
3
 
! Отговори
Да бе, да преди 10 месеца
Ние отдавна сме надминали всички, макар и не на всяко работно място. Ако се уредите в някои от институтите на БАН, ще посещавате местоработата си само във вторник следобед. Счита се, че през останалото време ще събирате материали и ще творите у дома си научни трудове. Някои така докретват до пенсия, с толкова на брой публикации, колкото вече се изискват на някои места от младежите, защитили дисертация, за да ги назначат на асистентско място (най-низшата научна длъжност). Ако ги питате дали са
23
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Да се работи въобще не е разумно!
22
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
В БГ работят 7 дни без прекъсване по 12h, освен ако непалците не ги сменят :)))
21
0
 
13
 
! Отговори
Индивидуално е преди 10 месеца
Зависи от работата. Дали работиш с ума си или с ръцете си. Едно е да сториш в офиса на климатик, съвсем е друго е да си на строежа, във фабриката, или в камиона. А и хората не са еднакви. Едни са млади, други по стари. Някой се уморяват по бързо.
20
1
 
3
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 10 месеца
с оглед написаното в статията, правилния въпрос е "колко лева на час е разумното възнаграждение съотнесено към средния за всяка страна стандарт на живот". само че инж. балкански иска проектанти и програмисти на 4 часа за минимална. и сметката нема да излезне
19
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Работодателят е обрал минусите, ама реално хората не разбират, че просперитета е функция на работата, а не е даденост...
18
2
 
6
 
! Отговори
р0ботодател преди 10 месеца
168 часа, поне!
17
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Всичко над 0 часа е съвременно робство, а и доста евтино в повечето случаи.
16
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
И в момента ChatGPT е много по-добър от мнозинството бачкатори, така че не се надявайте да минат години преди да ви подмени на работното ви място :)
15
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
До Разумно е - Прав си, но заввиси от зависи.
14
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Само да не изкарат забрана и за хората на свободна практика, че ще повръщам ... Когато захапиш догоро за 100 долара на час, последната ти миъл е, да работиш 20 часа на седмица ...

Спонсорирани публикации