След глобалният срив: Кой ще плати щетите?

Те се оценяват на над един милиард долара
23 юли 2024 23:45, Инна Ангелова
12
След глобалният срив: Кой ще плати щетите?
Снимка: Pixabay

Глобалният IT срив от миналия петък нанесете сериозни щети, надхвърлящи един милиард долара, но кой е готов да ги плати? Виновникът за проблема е компанията за киберсигурност CrowdStrike, която мнозина заклеймиха, че е осакатила технологично света.

Прекъсването беше причинено от техническа грешка на кода в софтуера за "актуализация на съдържание". На CrowdStrike ще са им е нужно много време, за да нормализират нещата. Експертите по кибер сигурност обаче смятат, че това е "най-голямото IT прекъсване в историята”, довело до анулирането на над 5000 полета на авиокомпании по целия свят, осуети работата на много бизнеси, болници и други. Това е коствало много приходи, време и продуктивност на хората работещи в тези сфери.

Късно вечерта в неделя CrowdStrike публикува в своите социални мрежи, че "значителен брой" от около 8,5 милиона засегнати устройства са отново онлайн и работят. Компанията отново се извини за прекъсването. Въпреки извинението, фирмата за киберсигурност не спомена дали възнамерява да предостави компенсации на засегнатите си клиенти. Технически анализатори и експерти подозират, че ще има много искания към компанията за обезщетения и много съдебни дела.

"Ако сте адвокат на CrowdStrike, вероятно няма да се насладите на остатъка от лятото си", казва експерт, пише “24 часа”. Все още не е ясно колко точно ще струват щетите, но със сигурност сумата ще надхвърли милиард. Подобен тип IT прекъсване се случи наскоро на софтуерната фирма CDK Global, която обслужва дилъри на автомобили в САЩ. Сривът продължил 3 седмици и засегнал само една индустрия, но причинил щети за 1 милиард долара.

Въпреки доминацията си в областта на киберсигурността, приходите на CrowdStrike годишно са малко под 4 милиарда долара. Предполага се, че компанията има и защита в клиентските си договори, за да бъде предпазена от отговорност.

Сривът случил се в петък може да накара само 5% от клиентите на компанията да я оставят. "Те са толкова голям играч, че за да се махнат хората от CrowdStrike и да идат при конкурент би било хазарт", отбелязват експерти. Истинският удар за софтуерната фирма може да бъде спечелването на лоша репутация, което ще затрудни спечелването им на нови клиенти. "Днес CrowdStrike става известно име, но не по добър начин и това ще отнеме време, за да се промени", пишат западни издания.

Джордж Курц, главен изпълнителен директор на компанията каза още в петък след срива, че фирмата се е фокусира върху отстраняването на продължаващите проблеми. "Целта в момента е да се уверя, че всеки клиент отново работи. Мисля, че много от тях разбират, че оставането една крачка пред "лошите" изисква тези актуализации на съдържание", казва Курц.

Клиентите дори и да проявят разбирането, на което Джордж Курц се надява, конкурентите ще се стремят да използват тези събития срещу тях, пише CNN.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
1
 
3
 
! Отговори
test test преди 1 месец
Е кога ИТ мафията ще си признае, че точно тези които трябва да ги пазят ги хакнаха? То така се пуска обновление на файл пълен с нули. Но удобно никой не говори как се стигна до това обновление. Хората ще се запитат защо им плащаме като те самите себе си не могат да опазят. И да това което им се плаща е рекет! Мафия!
10
0
 
2
 
! Отговори
Как кой преди 1 месец
Пеевски! Щял да дава на всеки позтрадал по една къща и по един чувал храна за прасета, от която той яде.
9
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Побъркаха хората с тази перманентна актуализация на съдържание. Сривът съвсем не може да се нарече глобален, но на много места в страните от колективния запад се жалват, че канализацията е тругнала в реверс. Кой ще плати щетите от вонята?
8
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Бас държа че при първата масова и истинска кибер атака системите на CrowdStrike ще издържат а всички останали няма да могат да се справят. Тогава тези същите дето сега ще искат пари и евентуално ще сменят защитата си ще плачат. Както се казва - главният програматор си знае работата.
7
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Ако знаех, че укропитеците ще ме оставят след като им подаря 1 милиард да не мислите, че нямаше да съм съгласен?
6
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Майкрософт направи генерална репетиция, за спиране на компютрите. Прилепа е виновен! Не е лабораторията.
5
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Вие оведата. Кой да плати?
4
1
 
4
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 месец
Ми жертвите дами да си криви, че са се оставили да ги шпионират от "едно Посолство"....
3
5
 
11
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 1 месец
Хи-хи-хи, нищо няма да платят, защото това бе проверка до какво ниво е стигнала дигитализацията. Ковид истерията доказа че 2 милиарда души може да бъдат занулени за нула време. А докато останат само злагтият милард от цялото население ще трябва и други способи. Единият от тях е IT занулаване! Ако и той не успее остава само още един - ядреният !
2
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ЦРУ да плаща .. Гласят разни дупки в ОС windows да може ЦРУ да влиза навсякъде .. И после викат какво стана нещо се гякна
1
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Бил Гейтс е виновен за всичкооо - да плаща щетите :)))