Русия - САЩ: без "насрещни отстъпки"

Нервността на руските власти, щом стане дума за САЩ, отново взе да расте
Обновена: 1 юни 2012 19:59 | 1 юни 2012 19:58,
621
Русия - САЩ: без "насрещни отстъпки"
Обама и Путин Снимка: архив, Reuters

Нервността на руските власти, щом стане дума за САЩ, отново взе да расте - това сочи острата им реакция след неотдавнашното слово на посланика на Щатите в Русия Майкъл Макфол във Висшето училище за икономика (ВУИ). Макфол говори там по редица въпроси не толкова като дипломат, а по-скоро като политически експерт. Прямотата му бе посрещната рязко негативно от руското външно министерство, което с напрегнато внимание следи всяка негова стъпка още откакто е поел поста си в Москва и демонстрира негодувание от "политическата му активност".

По всичко личи, че на някого от руските властови среди много му се ще да превърне Макфол в символ на "заплашителния американски империализъм". Напоследък се очертават две успоредни тенденции. Първата е свързана с опити независимо от всичко да се изтъкне политическата воля за запазване на диалога между двете държави,  продължаване на "рестартирането", изграждане на по-ефективни отношения. Като "бяло петно" върху помрачените двустранни връзки изпъкна скорошното изявление на руското външно министерство, разработено в дух на приятелство и взаимно разбирателство. 

Заместник-министърът Сергей Рябков разказа как Дмитрий Медведев е връчил на Барак Обама послание от руския лидер Владимир Путин. "То дава конструктивен тон във взаимните отношения. Руската страна безусловно, без колебания, потвърждава, че ще следва  предишния курс. Приемствеността в отношенията помежду ни е стожер в политиката по американското направление", каза той и добави, че никакви "личностни" фактори не ще повлияят върху "конструктивните нагласи".

При всичките си позитивни ноти посланието се четеше двояко: може би Кремъл наистина иска да поизглади ситуацията около отказа на Путин да участва в срещата на Г-8; може обаче да става дума за дипломатически трик - да покажем, че колкото до Русия, тя подкрепя "рестартирането", пише големи писма до Обама,  уверява го, че ще има приемственост, изобщо е "за" всички хубави неща и "против" всички лоши. С други думи, че ако има проблеми, те не идват от нас.

Последва изявление на президентския помощник Юрий Ушаков, който конкретизира положението около писмата, разменени от президентите - разказа, че Обама също е пратил голямо послание на Путин още на 2 май, а Путин е отвърнал с поне толкова дълго писмо, и т. н. Сякаш бе наложително Ушаков да поправи грешките на външно министерство, което в първото си комюнике незнайно защо премълча за първоначалното писмо на Обама и подробностите от него - все едно че само Русия иска мир.

На този фон впечатлението беше, че Кремъл, от една страна,  има желание да се върне към конструктивния тон, но от друга - това намерение някак все претърпява провал. Което откроява още по-ясно втората тенденция - влошаване на атмосферата, нарастване на напрежението, усещане за задънена улица в решаването на редица остри проблеми, на първо място за ПРО. Ще споменем още подготвения от Държавния департамент "списък Магнитски" с имената на някои руски чиновници и отново критичния доклад за човешките права - все силни дразнители за Москва.

Всъщност става така, че и двете страни втвърдяват курса: САЩ се готвят за избори, в Русия победител стана Владимир Путин, а "рестартирането" вече изглежда като нещо от минали времена. Това прави актуален въпроса кой носи отговорност за влошаването на отношенията и Макфол е твърде подходящ за ролята на основен символ на "американския империализъм". Преди година никой може би нямаше да обърне внимание какво е казал във ВУИ. Днес обаче всяка негова дума буди далеч по-голям интерес, всяко изречение се гледа под микроскоп.

Само по себе си словото му бе твърде дружелюбно. Москва не хареса главно една фраза за руско-киргизстанските отношения. Той прикани и двете държави окончателно да се откажат от "играта с нулева сума" (когато победата на единия партньор задължително е загуба за другия, б. р.) и от опитите да делят света на сфери на влияние. 

"Когато президентът Обама се срещна през 2009 г. с президента Медведев, той предложи своя идея за "рестартирането" и каза: "Аз съм нов човек тук, не разбирам много от външна политика, но не схващам фразата, която използвате: "привилегировани сфери на влияние" - посочи дипломатът. - Особено не го схващам, когато става дума за Киргизстан и "Манас". Защото в "Манас" ние не се опитваме да играем на сфери на влияние около киргизстанското правителство."По думите на посланика американското военно присъствие на летище "Манас" е било необходимо за прехвърляне на американски военнослужещи в Афганистан. И Русия, и САЩ обаче се опитвали да уредят положението около "Манас" в своя полза чрез подкупи за  бившия президент на Киргизстан Курманбек Бакиев.

"Вие предлагахте големи подкупи на г-н Бакиев, за да ни изхвърли от Киргизстан. Ние също предложихме подкуп, към десет пъти по-малък от вашето предложение, но това не подейства", откровено призна Макфол. 
Посланикът изрази недоволство и от политиката на "размени", водена от Москва.

"Ние се опитваме да постигаме целите си, без да обвързваме неща, несвързани помежду си - каза той. - Вашето правителство обаче много обича да обвързва нещата. Казвам го от собствен опит." САЩ се сблъскали с този подход например през същата 2009 г. "През 2009 г. те (руските представители) можеха да заявят: "Искате да се разберем за Иран? Направете отстъпка по въпроса с Грузия. Искате да се разберем за ПРО в Европа?  Направете отстъпка по въпроса с Централна Азия. Искате да се разберем за Северна Корея? Може да се споразумеем, стига да не повдигате темата за демокрацията и човешките права", отбеляза Макфол. "Това обаче не е наша политика. Ние няма да склоним на подобни сделки", обобщи той. Точно тази част от изявленията му буквално взриви руското външно министерство. И причината съвсем не е, че Макфол "наговори лъжи", както се изразиха руски дипломати.

Причината е, че Макфол каза истината - наруши някакви неписани норми на дипломатическата етика. То се знае, нито САЩ, нито Русия не могат да признаят, че правят "търговия" с въпросите за военните бази, Сирия, Иран и човешките права. Ясно е също, че този пазарлък е по-удобен за Москва като по-уязвима в отношенията със САЩ - тя се страхува да не изгуби своята сфера на влияние,  главно в постсъветското пространство. Фобиите на Кремъл не са малко. САЩ обаче също не страняха от "пазарлъка", схващайки, че стига да води до малко от малко позитивни промени - и това вече е нещо.

Разликата обаче е там, че в прокарването на стратегическите си интереси САЩ имат избор - да се пазарят или да откажат, за да постигнат своето и без принципната подкрепа на Москва. Изборът на Русия обаче е значително стеснен - пълният отказ от пазарене ще означава победа на изолационистката тенденция. Едно усещане за безизходност у Кремъл може да породи далеч по-твърд външнополитически курс. При това положение Макфол става удобна мишена за дискредитиране: не можеш ли да опровергаеш нечии изявления, защо не се опиташ да намалиш доверието към източника? Подобни подходи от двете страни наистина може да изпратят в миналото "рестартирането" между Русия и САЩ.

 

Татяна Становая, "Политком", БТА

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


621
Още по темата: САЩРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
395
8
 
15
 
! Отговори
:) преди 12 години
Америка е последната страна на света която може да парадира, че се бори за човешки права. капитализам и човешки права са като огън и вода, няма как да съществуват двете, а в Америка е вълчи капитализаъм, сами си направете изводите колко им дреме за човешките права и какви са истинските причини да създават войни навсякъде по света.*** и гадна държава.
394
4
 
4
 
! Отговори
До Нина преди 12 години
На Нина не й пука,че Сталин е избивал евреи в СССР,важното за нея е,че от България също са депортирани евреи. Тя това говори, но хвали убиеца Сталин, убил милиони хора, включително евреи.
393
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
До 441 е като не им пука на американците за човешките права отиди в Щатите и си остави за един час само детето , опитай после ще плачеш по телевизията , ей как не ви омръзна да плещите глупости , това е страната с най перфектната юриспруденция в света , с най-яростната журналистика а да не говориме за благотворителните им организации и пословичната им филантропия .
392
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Ти си достатъчно простовата да не те касае нищо по-далеч от овчия ти поглед. Целувай краката на САЩ,че ви помогнаха те за държавата ви и ,че са ви най-верния съюзник. И понеже си достатъчно необразована , кажи Сталин избивал ли е евреи?
391
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
До 434 какво е според теб контолирана медия и били ми дал примери за неконтролирани медии , а сега едно по едно в Ирак не се откри ядрено оръжие , химическо се откри , но не там е работата изобщо си янмаш понятие защо стана войната в Ирак а именно за да се създаде демократична структура в сърцето на арбския свят нещо като Турция , защото най доброто оръжие срещу тероризма е премахването на предпостваките за възникването на такива движения. И не ми говри за Югославия и Милошевич защото ставам бес
390
4
 
10
 
! Отговори
:) преди 12 години
Направо съм потресен от наивните размисли на пост 409, на никой не му пука за човешките права, най-малко на американците, в противен случай точно в америка нямаше да има хиляди под мостовете и умиращи от глад намиращи нещо за хапване от кофите. Един велик човек е казал - РАЗДЕЛЯЙ И ВЛАДЕЙ, това правят те. Делят хората, създават войни, накрая се намесват "дружелюбно" и заграбват всички богатсва, усвояват ги, а на реалните им собсвеници показват мостовете - да вървят там - това е Америка :(
389
6
 
7
 
! Отговори
Нина преди 12 години
Не ми пука за вашето комунистическо робство-пука ми, че червената армия върна живота на евреите...от окупираните територии или на тези, които успяха да оцелеят от българския нацистки ботуш...Сталин ..малко недодялан ционист, НО изигра ролята си при създаването на Израел. Това е важното, останалото го оставям на вас, защото не ме касае.
388
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Ахааа, в Афганистан нямаше талибани, в Ирак Саддам го съдиха там по неговите закони - за геноцид. Ратко Младич каква му е работата в Сребреница да избива децата? Либия с диктатура, либийците го размазаха. Както ще стане и с тоя с танковете в Сирия- никой не е прокопсал така. Ахахаа, сега на САЩ му трябвало спешено влизане в Иран- *** те и в Иран си живеят един хубав живот.... а и в Сирия тия хиляди сирийци ,дето воюват с психопата Асад са платени,а? А защо АСАД се дърпа от избори?
387
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
niama nishto losho da povouvame malko ,kraino vreme e da se porazredi dobitaka.
386
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Англия не ни искаше?? Ти не си на центъра изобщо.
385
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
433Нина, пак говориш пълни глупости. Не сме били под съветско 'влияние' а под съветско робство.
384
7
 
7
 
! Отговори
До 425 преди 12 години
Сталин да е пощадил някой?? Не мисля,милиони е избил. Ама нали повечето не са евреи,не ти пука. Без комунистическото робство България щеше да е западна държава.
383
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
404 - промит мозък такъв, явно слушаш контролираните медии, които лъжат безспир, ами разрови се малко и понаучи истината, а не ми повтаряй като папагал пропагандните лъжи оправдаващи войните. Например в Ирак - там откри ли се химическо оръжие, нали затова я почнаха войната, в Югославия кога почнаха войната -след взривовете в Сараево - а после се оказа, че не сърбите са виновни за това. В Либия беше най-високият стандарт на живот в Африка и не само, а какво е сега там катастрофа, защо никой не говори за Либия сега. В Сирия какво правят злодейските убийства на бандити се приписвата на войските на Асад, само защото им трябва спешно влизане в Иран, а Сирия е една от пречките. Фалиралите икономики могат да се спасят само с безплатни природни и човешки ресурси.
382
4
 
5
 
! Отговори
Нина преди 12 години
Под чие влияние да сте е вече друг въпрос...попаднахте под СССР, защото Англия не ви искаше-факт! Антибългарпизма на чърчил беше с патологически размах!
381
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Не и обръщайте внимание , болна е жената или си прави гаргара с вас като ви провокира .
380
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Нина,говориш пълни глупости.Ако Бъглария беше приела плана Маршал (от който се е отказала под натиска на съветсктие окупатори), България щеше да е богата и просперираща държава.
379
1
 
2
 
! Отговори
Демократ преди 12 години
Пролича си кой колко му е акъла ;)
378
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Радвам се,че евреи са се спасили благодарение на победата на съюзниците против фашистите, но не се радвам,че заробиха България под комунистическо робство.По-добре да бяхме в сферата на американско влияние,а не на съветско!
377
4
 
7
 
! Отговори
Нина преди 12 години
Хайде фашисти, дано умрете от рак по-скоро...чао)))
376
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
До 411 много ми хареса израза ти детинско поведение , на времето в забавачката се надпреварвахме това беше преди 40 години да рисуваме танкове и оръдия , така водехме воййни помежду си с другарчетата от забавачката , сега много често във форума предимно пъпчиви тийнейджъри започват да ни бомбардират с данни за супер оръжия , какво да се прави някой ден може и да им дойде акъла в главата.