САЩ прегази Бразилия, Франция отстрани фаворита Канада
7 авг 2024 08:29, Петър Бойчев
1
Снимка БГНЕС

Фаворитът за олимпийското злато в баскетболния турнир при мъжете САЩ се класира без проблем за полуфиналите на Олимпийските игри в Париж.

Американците размазаха Бразилия със 122:87 точки в последен четвъртфинален двубой, игран в препълнената "Accor Arena" във френската столица.

Янките спечелиха първите две части като на полувремето водеха с 63:36 точки. Южноамериканците стигнаха до успех с третата четвърт с 35:31, но в последната Леброн Джеймс и компания се развихриха още повече, за да доведат нещата до почти 50-точкова разлика.

Най-резултатен за победителите стана Девин Букър с 18 точки, а Антъни Едуардс добави 17. Джоел Ембийд вкара 14, Антъни Дейвис 13, а Леброн завърши с 12 точки. Кевин Дюрант, който преследва 4-а олимпийска титла финишира с 11 точки. За Бразилия, а и в двубоя, най-много отбеляза крилото на сръбския Партизан Бруно Кабокло - 30 точки.

В битка за място на големия финал САЩ ще играят отново с тима на Сърбия, когото победиха в груповата фаза със 110:84 точки.

Домакините от Франция сътвориха сензацията в баскетболния турнир при мъжете на Олимпийските игри в Париж. "Петлите" стигнаха полуфиналите след успех над фаворита Канада с 82:73 точки.

Двубоят се игра в препълнената с над 12 240 зрители зала "Accor Arena" във френската столица. Домакините започнаха силно, взимайки първата част с 23:10, а до края на полувремето вече водеха с 45:29.

През третата и четвърта четвърти "кленовите листа" намалиха пасива, но до 9 точки и така напускат турнира. Най-резултатен за победителите стана Габриел Ябуселе с 22 точки, а Айзея Кординие добави още 20.

За Канада мегазвездата Шай-Гилджъс Александър отбеляза 27, а Ар Джи Барет приключи с 16 точки.
В битка за място на големия финал Франция ще срещне световния шампион Германия, който отстрани Гърция след успех със 76:63.