Напаст: Гладни кълвачи нападат пчелините в Кюстендилско

Браншът е в криза заради евтин внос и висока смъртност на пчелите
13 фев 2020 08:00, Анисия Иванова
13
Напаст: Гладни кълвачи нападат пчелините в Кюстендилско
Архив: Булфото

Гладни кълвачи нападат пчелините в Кюстендилско, алармираха потърпевши пчелари, а причината е липсата на храна за птиците.

"Тези птици пробиват кошерите и директно започват да ядат пчелите. Част от тях, които успеят да се измъкнат остават навън и просто измръзват“, гневят се кюстендилци, които вече са вдигнали ръце от напастта на птиците.

Само преди ден кълвачи оставиха без пчели три от кошерите на местен производител на мед.

"Вече започнах да слагам на моя обект специални плашила, изработени от стари компактдискове. Сглобявам ги и ги завързвам в близост до кошерите. Така от вятъра те започват да шумят и да плашат нахалните кълвачи“, коментира 54-годишният Гроздан Илиев пред "Монитор".

Сред технологиите, които ползват пчеларите, са и стари капачки от буркани, пробити и завързани на въже. Те също създават силен звук от вятъра и по този начин прогонват нашествениците.

"Каквото и да си говорим пчеларството ни е в криза. Къде заради вноса на чуждестранен мед, там и заради вредители. Счита се, че 10% смъртност през зимата е допустима, но този път тя ще е повече, къде заради изядени пчели, къде заради загинали - други. През миналата година имаше значителна смъртност. Една от възможните причини, е че имаше късно пило, което изсмуква жизнените сили и енергията на пчелите преди настъпването на зимата, а след това появяването на ранното пило, което действа в една посока с късното пило. Това нещо при късната пролет, заедно със заболяванията допринасят за смъртността”, разказаха от сдружение "Пчела“ в Кюстендил.

През изминалата година добивът на мед от кошер е бил около 20 кг, а голяма част от пчеларите са се отказали да го продават на търговците заради ниските изкупни цени.

"През миналата година се внасяше пчелен мед от Китай и от Украйна. Това свали и без това ниските цени на едро. При цени на едро от 3 лева – 3,5 лева за килограм, търговците заместваха българския мед с евтиния китайски или украински, чиято цена бе в порядъка на евро, евро и половина. Дано и през тази година не се получи същата абсурдна ситуация“, коментираха още местни производители.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
нахранете кълвачите.
8
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Високо в небето,абстрактни кълвачи,продали честта си,търсят храна!
7
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Интересно е гладен *** кво ше папа...
6
0
 
1
 
! Отговори
инж Химик преди 4 години
Изкарват ли се пари от тия кошери въобще?
5
13
 
7
 
! Отговори
Анализатор преди 4 години
Кълвачите са червени и с калпачета на главите, нали, само червени каскети могат така да грабят и съсипват хорските имоти,както го правеха 45години
4
5
 
3
 
! Отговори
Умно село преди 4 години
Докарайте лисици и порове да изядат кълвачите.
3
8
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"...и да плашат нахалните кълвачи, коментира 54-годишният Гроздан Илиев пред "Монитор". На Бай Гроздан, язък му за 54-те години възраст. Говори като 10 годишен.Нахални били кълвачите? Може ли да изръси такава тъпoтия тоя юрдек?Животинките оцеляват в природата като си търсят храна, иначе няма кой да им я поднесе наготово. Да каже сега и че вълците са нахални като влязат в някоя кошара с овце. Или лисиците в кокошарник...
2
0
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Като изсякохте горите така ще е. И по-зле ще става
1
8
 
6
 
! Отговори
Уди кълвача преди 4 години
Като не слагате бронирани кошери,така ще е.