Д-р Меджидиев: Работим за подобряване на детското здравеопазване

Другото важно е остойностяването на лекарския и сестрински труд
20 авг 2022 09:51, Петя Славова
35
Д-р Меджидиев: Работим за подобряване на детското здравеопазване
Снимка: БГНЕС

Основната цел на Министерството на здравеопазването в този кратък срок е да постигнем най-много промени в областта на детското здравеопазване – в профилактиката, и да се постараем да постигнем резултати в създаването на наредба за остойностяване на лекарския и сестринския труд. Това каза  пред БТА министърът на здравеопазването в служебното правителство д-р Асен Меджидиев.

С новия анекс към Националния рамков договор за медицински дейности, който ще бъде подписан до дни, ще се даде възможност на лекарите да издават на пациентите електронни направления за безплатни антигенни тестове за COVID-19, допълни той. Предвижда се да отпадне ограничението личните лекари да ваксинират само лица от пациентските си листи. В предстоящите два-три месеца се очакват и промени в наредбата за специализацията на лекарите.

Д-р Меджидиев обясни още, че отдавна се обсъжда и идеята за остойностяването на лекарския труд. По думите му от доста години вече никой не поема инициативата тя да се осъществи. "В гилдията има хора, които през годините са работили по тази тема и това ще спомогне за по-бързото намиране на правилната формула за остойностяването труда на лекарите и на специалистите по здравни грижи.

Предвижда се до дни работна група, в която са включени и представители на Министерството на финансите (МФ), да започне обсъждането и изработването на проект за наредба, като ще се ползва опитът и на някои европейски държави. Ще се стремим в най-кратки срокове да бъдат изработени правилата, но може би ще се наложи при сформирането на новия парламент това да бъде уточнено и законодателно. Процесът е сложен, защото в стойността на клиничната пътека, освен разходите за медикаменти и консумативи, трябва да се предвидят лекарският и сестринският труд. Сега в почти всяка болница има допълнително материално стимулиране, като процентите се определят по различен механизъм. Ние искаме да се утвърди унифициран механизъм за остойностяване, който да бъде пределно ясен и точен и да бъде държавно регулиран. Предвижданата промяна ще улесни въвеждането на диагностично свързаните групи на мястото на клиничните пътеки.", допълни той.

Според него, остойностяването на труда на лекарите и специалистите по здравни грижи ще спомогне за реалното формиране на работната заплата. "Като министър, а преди това като председател на Столичната лекарска колегия, винаги съм имал огромно желание медицинските специалисти да са справедливо и достойно заплатени. Винаги ще подкрепям тезата, че те трябва да имат нормални доходи, за да мислят за по-качествена услуга и отношение към пациента. В реалната обстановка трябва да се съобразим със състоянието на областните болници, на общинските болници, с натовареността им, с осигуреността с персонал и с базите им, със задълженията и т.н. Сега анализираме как да се направи така, че и в тези болници да има повишаване на работните заплати, но то да е съотносимо към действителното състоянието на съответното лечебно заведение.", каза още министърът.

Той не пожела да коментира решението на предишния МС дали държавата трябва да покрие дълг на държавна болница, въпреки че тя е търговско дружество.

"Когато се покрива един дълг, първо се преценява обезпечеността му – дали съответното дружество може да възстанови сумата, за това трябва да има точен анализ. По-интересното е, че има решение на МС, но договорът не е подписан от предишния министър.", каза д-р Меджидиев.

Що се отнася до допълнителното заплащане за работещите на "първа линия" с пациенти, заразени с коронавирусната инфекция, според здравния министър, то се извършва по време на обявена извънредна епидемична обстановка и сега за да се възстанови трябва да се гласува от работещ парламент.

"Трябва да обърнем внимание на социалнозначимите заболявания и на нивото на смъртност от тях.", коментира още министърът и уточни, че не бива усилията да са насочени само към терапията, важно е да има концентрация и върху превенцията и скрининга на тези заболявания.

За промяна в областта на донорството и трансплантациите в България предстояли срещи с координаторите по донорство, с представители на Изпълнителната агенция "Медицински надзор" и на трансплантационните центрове.

Що се отнася до модернизацията на спешната помощ, чийто проект предвиждаше купуване на 400 линейки, както и ремонти или цялостно изграждане на филиали за спешна помощ, той обясни, че има проблеми с него заради повишаването на цените на строителните материали, заради инфлацията и др.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


35
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Личните лекари получавали стотинки?Къде е това в Танзания ли?Като гледам българските как живеят в палати построени,благодарение тона здравните осигуровки на чича ,баш добре си живеят!Искат и по'-добре,ама и аз искам качествено лечение и елементарна загриженост към пациента.После самолечението било практика.А какво да правят хората да лягат и да ритат, докато умрат ли?
28
1
 
2
 
! Отговори
Albi преди 2 години
До 26.Каква алчност. 600 евро. Затова ли лекаритв станаха толкова алчни, чули че някъде дават 600 евро за преглед.Не знам какъв ще е този преглед. Който иска, да върви никой не ги е вързал тук.
27
0
 
4
 
! Отговори
Милкана преди 2 години
Върнете предишната организация за детското здравеопазване. И всичко ще си дойде на мястото.
26
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Частните болници да не работят с НЗОК.
25
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Докато в западна Европа оценяват стойността на лекарския преглед на 600 евро , а тук на 5 евро , това ще е качеството.
24
0
 
4
 
! Отговори
Лекар ихтиманец преди 2 години
"Вижда се ". Щом издърпа в МЗ онзи кукленски краааааадецццц е ясно всичко.
23
0
 
6
 
! Отговори
999 преди 2 години
Интересът на управляващата върхушка към детското здравеопазване личи по липсата на Национална детска болница,чиито строеж беше започнат преди около 40 години.Интересът на същата върхушка към здравеопазването в държавата е сведен до поставяне на лимит за прием в болниците.Ако болницата надвиши лимита лечението на надлимитните пациенти остава за сметка на болницата,защото НЗОК не заплаща надлимитни лечение.Ако искат да се повиши качеството на лечението трябва да въведат системата на Семашко.
22
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Знам знам вчера почина едно неродено бебе. Обесиха го с пъпната връв. Вместо да направят секциом и да го извадят живо и здраво те го обесиха.
21
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тия смехотворни временни наместници да гледат изборите и да се махат, че ми писна да ги чета, слушам и гледам. Август месец е, жега, време за почивка, не за нагнетяване на истерия.
20
5
 
2
 
! Отговори
Albi преди 2 години
Е експерти какво предлагате? Който не може да извади за детето си 100 лева за преглед да мре, че лекарите нямат златни условия, трявба да плащат наем и подобни. Е ще си плащате, като простосмъртните. Може би трябва който няма да вземе бърз кредит, че да ви пълни гушите. Че като мечтаете за запад, прав ви път. Да видим какви пари ще изкарате. Там не търпят репчене, викане по пациенти и подобно отношение.
19
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
То на запад всеки който работи печели достатъчно а не се замисля как ще върже месеца,да не говорим за западните пенсионери.Остойностяване на всеки труд трябва да се прави и то по-често,не да мизеруват работещите и да теглят кредити
18
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В наредбата за остойностяване на лекарския и сестринския труд да се впише забрана за работа на "второ място" - втори трудов договор, граждански договор, консултации, онкокомитети и т.н.. Да се направи справка по УИН на лекарите от Националния Регистър и на здравните специалисти и на немедицинските специалисти за работа на "второ място". Не може в рамките на 7 часов работен ден да се работи на 3 - 4 места. Държавните болници - МБАЛ и УМБАЛ се използват за пребиваване и трудов стаж.
17
2
 
5
 
! Отговори
за 30 години преди 2 години
демокрация се срина здравеопазването .
16
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Личните лекари получават стотинки месечно за записан пациент. Потребителската такса е важно перо в дохода им. Специалистите са на брой прегледи. 30 лв за направление , 15 лв за вторичен преглед взема поликлиниката , докторите 30%-40% от тази сума.
15
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В скандинавските държави 1 лекарски преглед при специалист струва около 600 евро. Плаща го държавата. Лекарят не мисли дали ще изкара месеца, а лекува, колкото дълго е необходимо, колкото пъти е необходимо. Обаче 12% от заплатата ти отива за здравни осигуровки. Но знаеш, че парите ти отиват там където трябва, а не за кола, офис и заплата на чиновници.
14
1
 
4
 
! Отговори
Albi преди 2 години
Ок, да закриват НЗОК тогава, след като не им излиза на сметка да лекуват с направление. За какво е това лицемерие? Обаче за някои може, нали?Гледам ги всеки ден как обсаждат поликлиниката. Обаче лекарите гък не казват, лекуват безплатно, че да не изядат някой шамар.
13
1
 
6
 
! Отговори
Помня времето, преди 2 години
когато здравеопазването беше качествено и безплатно! След това дойде т. нар. "ДемокраДция"...
12
1
 
3
 
! Отговори
Albi преди 2 години
До 11. Каква заплата на сестра? Отдавна ги разкараха от свидливост. Направо са за съжаление лекарите. Сигурно не получават всеки месец пари за пациент, потребителски такси. То по тази логика само най-богатите трябва да се размножават. Много внимание, ужас, как може някой така да разсъждава?Едно разболяване в месеца 2 прегледа на частно +лекарства колко ще излезе? То и на частно колко ще е прегледа 10 минути сигурно.
11
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За да си изкара заплата , да плати заплата на сестрата, да си плати наема , тока и консумативите, смятай колко пациенти двевно трябва да прегледа. Затова прегледът е 5 минути. Не са ви криви лекарите, а глупавате система.
10
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Здравната каса плаща за едно направление 30 лв, от които докторът взема 9 лв. (30%). За 9 лв пак много внимание си получил!