Какво очаква руската икономика - смяна на икономическия режим и ирански сценарий?

Перспективите пред рублата са силно негативни, смята Георги Райков
2 мар 2022 20:50, Анисия Иванова
106
Какво очаква руската икономика - смяна на икономическия режим и ирански сценарий?
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Движението при рублата показва смяна на икономическия режим. Пред руската икономика предстои ирански сценарий, предвид тези доста силни санкции. Икономиката ще бъде откъсната от останалия свят. Тя ще премине от един режим на икономика и търговия към силно затворена икономика като иранската, венецуелската, кубинската. Това каза Георги Райков, старши анализатор в Karoll Capital Management, в предаването "В развитие" с водеща Вероника Денизова.

"Оттук нанатък перспективите пред рублата са силно негативни. За момента все още не сме видели силните разпродажби, които ще сринат руската рубла, защото централната банка наложи капиталов контрол на пазара. Московската борса беше затворена, но дори когато отвори на чуждестранните инвеститори няма да бъде позволено да продават, защото има забрана за приемане на поръчки на местните брокери от чуждестранни инвеститори. Дори още не сме видели сериозния отлив. 120 млрд. инвестиции портфейлни има в руски активи - 30 в ДЦК и още около 90 на пазара към края на годината. Всичко това ще се запъти да излиза от страната, ако някога изобщо бъде позволено".

През уикенда в онлайн приложенията за мобилно банкиране можехме да видим курсове от 180 рубли за долар, отбеляза гостът. "Това дава индикации накъде ще се движи рублата. В момента има доста смели прогнози, че дори може да стигне 300 рубли за долар".

"Руският пазар беше най-големият в региона на Източна Европа. Поради очевидни причини той се превърна в неинвестируем и токсичен за чуждестранните инвеститори. Московската борса вече трети ден е затворена. Реално не сме видели същинския спад на тази борса, но компаниите като Лукойл, Сбербанк, Газпром и други, които имат двойно листване в Лондон, на други европейски борси и на американските фондови пазари, занулиха цените на акциите си. Тоест, компаниите в момента струват центове".

При останалите регионални индекси първоначално видяхме широки разпродажби, което е очаквано, най-малкото заради географската близост до конфликтния район и опасенията, че инвазията може да се разрастне занапред, поясни финансистът. "Тази седмица наблюдаваме сравнително стабилизиране и укрепване, особено на двата по-големи пазара - полския и турския".

По думите на госта инвеститорите очакват, че може би скоро руският пазар ще бъде изключен от провайдерите на индексна информация, а това ще пренасочи голяма част от институционалните инвеститори от Русия към Полша, запазвайки интерес към региона.

"Инвеститорите ще се насочат към следващите по големина пазари, които имат капацитет и дълбочина да поемат по-големи потоци от портфолио инвестиции. Полският на този етап изглежда най-атрактивно. Турският е доста добре представен откъм индустрии, но там пък имаме макроикономически дисбаланси, които карат инвеститорите да подхождат с повече предпазливост".

БФБ също реагира с разпродажби. "Очаквано, ние не сме откъснати от света. Сантиментът натежава и на нашата борса. Това, което можем да отбележим като плюс, е, че на нашата борса липсват чуждестранни инвеститори и се движи от местните инвеститори, както индустриални, така и ритейл. По тази линия не видяхме съществени сътресения".

Вчера приключи срокът за отчетите за последното тримесечие на миналата година и "видяхме някои силни числа, които бяха положителна изненада, например Софарма", и това сложи дъно на пазара за този момент. "В дългосрочен план имаме компании, които оперират в Русия, имат експозиция към пазара, износ, както и в Украйна, Това несъмнено ще даде ефект върху някои имена - например Албена, Софарма, Неохим (заради по-скъпата цена на газа, която най-вероятно ще остане трайно по-висока). Други пък от агросектора очевидно ще са облагодетелствани от поскъпването на агрокултурите през следващите месеци".

"Не можем да игнорираме повишения риск от глобална стагфлация през следващите месеци. Такава среда в исторически план е турболентна за акциите, но пък отчитайки къде се намират другите ключови основни класове активи - облигациите, тази мантра, която владееше пазарите през последните месеци: "няма алтернатива" - пак ще е в сила. Тоест инвеститорите ще продължат да клонят по-скоро към акции, отколкото към облигации".

Доскорошният фаворит тази година - европейските акции, пак заради географската близост на конфликта в Украйна, очевидно отпада и остава на заден план. Те ще отстъпят пред американските, които отново стоят по-силно, отчитайки факта, че и Фед може да не е толкова агресивен, каза Райков.

"На фокус изскачат няколко може би позабравени напоследък индустрии - отбранителна и киберсигурност. Това са трендове, които вероятно ще са дългосрочно с нас". "Секторите енергетика, материали бяха облагодателствани от започналия суперцикъл, който допълнително ще бъде подсилен заради нарушените, евентуално, доставки от Русия. Това са секторите, които изглеждат най-атрактивни на този етап".

Цената на петрола има потенциал да расте още доста, като все пак се водят и активни преговори от няколко седмици с Иран да бъдат вдигнати санкциите срещу страната и тя да се върне като износител на петрол, каза още анализаторът. "Това все още е под въпрос, но в случай че стане, ще бъде известен укротяващ фактор за цените на петрола" допълни гостът.

"Иран има потенциал да изнася в следващите шест месеца, в случай че се случи сделка, по почти 500-600 хиляди барела дневно, до 12 месеца те могат да бъдат вдигнати до над 1 млн. барела. Това би задържало цените".

Друг фактор е, че щатските производители, при правилна данъчна среда, при съответните стимули, биха могли също да инвестират в шистов добив, което в рамките на девет месеца може да даде резултати и да върне барели на пазара, добави Райков. "Средносрочно можем да видим някакво укротяване, но краткосрочно можем да видим цени от около 130-150 долара, което води до унищожаване на потреблението. Ще се свие потреблението и би трябвало да се балансират цените на по-ниска равновесна стойност, но базовият сценарий е за трайно по-високи цени през следващата година".

"Координираното освобождаване на петролни резерви от ключови потребители също ще даде ефект, но под въпрос е точно колко ще бъдат прекъснати доставките от Русия и в какъв момент".

Централните банки са с изчерпан арсенал - инфлацията така или иначе беше проблем и преди конфликта Русия- Украйна да започне, каза гостът. "Това само усложнява тежкия път, който предстои, особено пред Федералния резерв. Има пазарни очаквания, че Фед няма да бъде толкова агресивен, колкото очаквахме преди една седмица".

Прогнозираше се, че ще има седем покачвания тази година, а сега това число рязко намаля, като вече се залага на пет повишения, добави Райков. По думите му увеличението през март остава на дневен ред, но "вероятността за 50 базисни точки рязко спадна и най-вероятно няма да го видим". Очакванията са за 25 базисни точки.

Наблюдава ли се доброволно прекратяване на отношенията на бизнеса с руски контрагенти?

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


106
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
3
 
8
 
! Отговори
европеец преди 2 години
До ви. Нещо доста си се пообъркал май. Тоя запад помня, че почнаха да го затриват кагебейците преди 70 години, пък се самозатри СССР.
25
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
13 Нещо ти е грешно предчувствието. Китай тотално се дистанцира от Русия. Скоро ще се договорят с американците и ще се нахвърлят всички върху лудия. С Русия е свършено.
24
1
 
1
 
! Отговори
До Един преди 2 години
Не го мисли - ти точно деца нямаш.
23
1
 
1
 
! Отговори
Човек за реализации преди 2 години
Драги хора , аз няма да прекрачвам вече никакви граници !Запознайте се с мен и ме издкигнете да бъда владетел на България !Обещавам перфектно - хубав живот за нас, но и за поколенията след нас !Повярвайте в мен и ме заобичайте ! Нека да бъдим реалисти и научно доказани специалисти ! Аз съм човек и мкга да обичам !
22
4
 
7
 
! Отговори
Възмутен преди 2 години
То човек си мислеше че след тиквата по зле ме може..ама сега вече ще видим откъде изгрява слънцето..Санкциите не са за Путин а за нас..така излезе!
21
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Странно... от тази стъкмистика, разбрах че Газпром струвал 280 млн долара, дайте да го купим...все пак дадохме 3млрд предварително за 8 хартиени самолета,...ще се лишим от единия самолет
20
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По-скоро Украйна ще се справи.Мощни парични и инвестиционни потоци ще я вдигнат и ще добрува в минимални срокове.
19
12
 
12
 
! Отговори
До 20 преди 2 години
Ако Горбачов не беше предал държавата, САЩ щеше да яде пушки.
18
15
 
10
 
! Отговори
Тираджията преди 2 години
Русия ще се справи някак докато отпаднат някой санкции.Ама *** кво ще я прави?*** за зеле не става от нея.Надупчена е като швейцарско сирене.Очаква я ромския сценарии.Катуни вътре с печка на дърва и ще горят гуми да се топлят
17
9
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Роналд Рейган - "Руснаците имат пушки,много пушки.Аз ще ги накарам да ядат само тях.Е...както виждаме историята се повтаря само,че сега ще е в още по-лош вариант за тях.
16
6
 
9
 
! Отговори
Хах преди 2 години
До до 123 Ти гледай твоята колко ще е утре. И бензин 5 лева.
15
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вие мислете за нашия сценарий! Не се грижете за руския.
14
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сега като дойдат 500 000 украинци на държавна издръжка балгарите ще ядеме де до вия
13
1
 
8
 
! Отговори
МНЕНИЕ преди 2 години
Частните Пенсионни Фондове регистрират рекордни загуби на парите на пенсионерите .Те май са инвестирани в Москва .
12
11
 
15
 
! Отговори
до 123 преди 2 години
Ами замислили сме се, защото руснаците в момента са с около 100 евро заплати. Утре ще са 50 евро.
11
7
 
19
 
! Отговори
0 преди 2 години
На фона на извилите се опашки да зареждаме гориво за над 3.20 и перспективата за празни рафтове по магазините утре,взели пак да ни пълнят главите какви тежки времена ги чакали руснаците.Пр.о.ст народ избрал си пр.ос.ти управляващи си заслужава съдбата.
10
8
 
6
 
! Отговори
Имам предчувствие преди 2 години
Путин да сложи ц400 в цяла украйна и да въведе ядрена заплаха китакй също да го направят за всеки случай. Помолете се да усъмнем на 3ти март
9
10
 
13
 
! Отговори
Германец преди 2 години
Вова направи всички руснаци милиардери. Е, в рубли, но все е нещо.
8
7
 
15
 
! Отговори
123 преди 2 години
Със сигурност ние ще сме най-голямата катастрофа! Замислили се мишките от БГ с 400 евро заплата за Русия! Евро бюрократите им е все тая с хиляди евро заплати. Ще го ядем големия ние!
7
3
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
вие гледайте нас какво ни чака махнете я Русия