Чудо: Как държавната хазна на Гърция се пълни с пари?

Сенчестата икономика миналата година е възлизала на 21,7% от БВП
4 окт 2024 07:09, Елка Василева
56
 Чудо: Как държавната хазна на Гърция се пълни с пари?
Дълго време Гърция не успяваше да се справи със сенчестата икономика. Но сега Атина обяви война на укриването на данъци и вече постига успехи. Държавната хазна се пълни повече от очакваното, пише Дойче веле.
 
Някои финансови министри в ЕС биха могли да завидят на гръцкия си колега Костис Хацидакис. Държавната хазна на Гърция е добре запълнена, става ясно от данните, които гръцкият министър на финансите представя всеки месец, пише "Ханделсблат". През първите осем месеца на 2024 г. данъчните приходи са надхвърлили плана с 1,9 милиона евро, което е с пет процента повече от предвиденото, посочва икономическото издание.
 
Увеличението на приходите се дължи до известна степен на силната конюнктура, пише "Ханделсблат" - ръстът на гръцката икономика през второто тримесечие е 2,3 процента, при положение, че за държавите от еврозоната този показател е средно едва 0,6 на сто. Големите приходи обаче се дължат най-вече на това, че Гърция успешно се бори с укриването на данъци.
 
Как Гърция постигна този успех
 
Дълго време гръцките правителства не успяваха да се справят с този проблем. Но консервативният премиер Кириакос Мицотакис обяви "война" срещу укриването на данъци за един от своите приоритети. Сега промените, които мнозина в Гърция смятаха за невъзможни, бяха приложени. Същевременно премиерът не смята да спира дотук – за него борбата срещу укриването на данъци е борба за социална справедливост.
 
"Ханделсблат" припомня, че укриването на данъци бе една от причините за гръцката дългова криза около 2010 година, особено що се отнася до ДДС. По данни на ЕК обаче Гърция е успяла от 2017 г. до 2021 г. да намали възлизащите на шест милиарда евро липси в приходите от ДДС почти наполовина. Оттук следва, че е постигнала особено голям напредък в това отношение и се подрежда след Германия, Унгария и Нидерландия. На Гърция все още ѝ се губят 15 процента от дължимия ДДС, но финансовият министър иска да намали тази квота до 9% до 2026 година.
 
Успешната рецепта е в последователната дигитализация на данъчните дела. От миналата година бе въведено задължението всички каси и терминали в търговските обекти и в заведенията да са свързани чрез мобилна телефония или интернет с фиска – по този начин данъчните власти имат представа за оборота в реално време. Търговците по пазарите и таксиметровите шофьори също бяха задължени да започнат да приемат банкови карти. И това веднага даде резултат, изтъква "Ханделблат": през второто тримесечие обемите на безкасовите плащания се увеличиха с 15 процента спрямо предходната година.

Как самонаетите лица укриват данъци
 
По данни на икономистите от университета в Тюбинген, цитирани от медийната мрежа RND, сенчестата икономика в Гърция миналата година е възлизала на 21,7 процента от БВП. Според други оценки обаче става дума дори за 30 на сто. В Италия показателят е 21,8%, докато в Германия е 10,9%, в Австрия - 7,9%, а в Швейцария – 6,1%.
 
Високото ниво на сенчестата икономика в Гърция се дължи най-вече на самонаетите лица, които там са 27,3 процента, т.е. двойно повече, отколкото средно в ЕС (13,8 на сто). Те имат много възможности да укриват доходите си, посочва германското икономическо издание. А това се случва основно с въпроса "Със или без фактура?" - който я откаже, получава намаление, а така се създават възможности за укриване на ДДС. Това важи както за водопроводчика, който отива да отпуши запушена тръба, така и за лекаря с частен кабинет. 
 
Според информацията, публикувана от "Ханделсблат", за 2022 година седем от десетима самостоятелни предприемачи в Гърция са обявили приходи от под 11 000 евро, а 400 000 от общо около 750 000 самонаети са декларирали средно едва 3216 евро годишно. По този повод финансовият министър Хацидакис казва: "Не мога да приема, че някой живее с 268 евро месечно".
 
От тази година самонаетите лица вече са длъжни да плащат данъци поне за минималния доход. В зависимост от бранша и стажа той е между 10 920 и 50 000 евро годишно. А който не се съгласи с изискванията за деклариране на минимален доход, трябва да приеме да му бъде извършена данъчна проверка – акт, от който повечето се боят.
 
Така във финансовото министерство на Гърция очакват само покрай промените в закона за данъчно облагане на самонаетите лица допълнителни приходи от 874 милиона евро. А това ще улесни покриването на дължимите от Гърция лихви по заемите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от ЕС
Икономист: България да се възползва от напускащите Германия компании
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
49
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 33 минути
Пълни се с високи данъци и следене да не пр..еш без касова бележка. А доколко е добро за хората е друг въпрос. Обявиха ги вече за най-бедните в ЕС. Заплата средно в Атина- 1000 евро чисто. Наем- от 500 нагоре. Реват, че нямат пари за нищо. Малките фирми са масово фалирани. Вкараха им 6 дневна работна седмица. Абе, уникално е там. Заплатите масово по 1500-2000лв чисто, а цените им са като цяло по-високи от българските. Политиците се накрадоха, сега народът плаща.
48
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
Кви апарати ,кви карти, слизаш от самолета с евро в страна от ЕС и не ти приемат еврото за една баничка ! България е територия на ди .ваци.И никога няма да приемете еврото .
47
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 часа
Ако олигарси и политикари Спрът да Крадът Всичко , България ще се оправи , сега хората крият данъци ,защото Всичко се Краде ! -Плащаш ,внасяш цял живот ,а пенсия мизерна ,лечение с пари ,държавата мрак и мизерия - а Крадльовците със скъпи коли ,палати и сметки в офшорки
46
0
 
1
 
! Отговори
Боци Бахура преди 3 часа
Най обичам да ми носят банкноти от 500 евро. Като ми носят други даже не ги поглеждам.
45
1
 
6
 
! Отговори
Тарикат византиец преди 4 часа
до началото на Ситония за 5 маслини вади касовия апарат, обаче към южния край по кръчма с 150 евро сметка ти дава лист надраскан с молив, дет нищо му не разбираш. Толкоз за малкия им бизнес
44
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
Съвременното политическо устройво е достигнало състояние, при което плащате повече данъци от колкото може да си представите. Реално погледнато вече никой не знае, защо и за какво плаща данъци. В Европа по над 50% от БВП е в следствие на плащания от държавата. Тоест държавния апарат е над половината от икономиката. Решението на всеки проблем е "да налеем още пари в икономиката", "да предприемем още инвестиции". А тези сладки приказки означават "да доим още говедата"...
43
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 часа
ПЛАН - 1,9 МЛН ЕВРО ЗА 8 МЕСЕЦА - ИЛИ 5%. ТОВА ПРАВИ 40 МЛН ЕВРО ИЛИ ЗА 12 МЕСЕЦА - 60 МЛН ЕВРО. ОТНЕСЕНИ КЪМ 250 МЛРД ЕВРО БВП И ОКОЛО 90 МЛРД ЕВРО БЮДЖЕТ СА КАПКА В МОРЕТО... БРЕЙ, ЧЕ БГ КАПАЦИТЕТНИ ПЪЛНАЧИ!!!...
42
0
 
16
 
! Отговори
Фед Красивия преди 5 часа
Значи долу пишещите викат плащай си,че да има за Шведи и кражби по пътищата и програмите да крадем също...На тая държава само давам,Дадох си мъжкия данък с казармата,дадох си за обучението,от тогава давам данъци ,за имушество движимо ,недвижимо,данъци коли,винетки,глоби даже ,осигуровки,ДОД,ДДС а насреща до тука на 50 години от държавата едно голямо НИЩО!!!
41
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 часа
Да, затова куп малки бизнеси им умряха, а хората едва свързват двата края и въпреки обявеното увеличение на работната седмица на 6 дни бяха обявени за най-бедната страна в ЕС.
40
0
 
6
 
! Отговори
Ticiano Ferro преди 6 часа
На прекрасния високо интелигентен Мъдър не алчен не завистлив не пр о ст и перфектен в всяко едно отношение български народ отнякъде му идват много тъ пи ко п елета за политици не мога да си обясня от къде в някаква лаборатория ли ги прави Путин де да знам.
39
2
 
11
 
! Отговори
Мр1сна Буржуазия преди 6 часа
В България няма средна класа!!!Само крайно бедни и мр1сни богаташи живеещи на гърба на крайно бедните!
38
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 часа
Когато още в правите три изречения объркаш милиарди с милиони ти става ясно, че не си заслужава да четеш надолу :) 1.9 мил повече приходи за 8 месеца впечатляващо :D
37
0
 
12
 
! Отговори
Breaking News преди 6 часа
Извънредни новини секретарката на Доган на гладна стачка защото прокуратурата на република България си е свършила работата да образува досъдебно производство срещу корумпиран политик заловен с белязана 100Янка ( сто хиляди) Алах Алах откъде ни дойде таз зла беда на чалмичките.
36
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 часа
А в Гърция половината заплата дава ли се под масата?А уж безработните,които получават социални помощи,а иначе работят в строителството,където получават поне по 2-3 хилядарки на месец и ако ги повикаш за услуга ти съдират кожата,някой контролира ли ги?Щото у нас е така.
35
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 часа
В Гърция на пазарите приемали с банкови карти.А у нас не стига,че не ти дават да пипнеш зеленчука,ами ако си недоволен от смачканите домати,те замерят с тях.И никой не им търси сметка за печалбата.А пък да плащаш с банкова карта си е направо абсурд.
34
0
 
6
 
! Отговори
Мхмм... преди 6 часа
Газ че то например в Германия отдавна е така. Ама това става ако държавата има реални желание да се пребори с този проблем, а не като у нас - схемите и далаверите са кристално ясни на всеки, ама никой не си мърда реално пръста да направи нещо освен ако не е поръчка от горе...
33
0
 
14
 
! Отговори
Шишо преди 6 часа
Няма никакво чудо. ЕЦБ изкупува гръцки държавни облигации. Без значение дали са изгодна инвестиция или не. Това стимулира банките да държат част от тях. Изкуствено поддържана икономика. Естествено ЕЦБ печата нови палети с евро, които никой не е изработил и напомпва още инфлация.
32
3
 
3
 
! Отговори
Това е преди 6 часа
Не се краде толкова,колкото у нас.
31
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 часа
Еми,браво на гърците!
30
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 часа
Тук няма да проработи защото всички са ИЗРЯДНИ. Бойко скромно 20к лева в банката, Шиши има едно опелче и някви 15к, Доган го видяхме, че горкия няма нищо и живее под наем цял живот и така. Политици за пример.