IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Трети март - време за обединение


Обратно в новината

Коментари Коментари

44
Митьо
преди 16 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Няма нищо по лошо от неблагодарсността! Критиците на Освободителната война поощряват това явление, за което Бог ще ни съди!
отговор Сигнализирай
43

преди 16 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Българите посрещнаха нашите воини с възторг, със сълзи. Малките деца се хвърляха на шиите им. Каква страна, каква природа! Грозде, праскови, бадеми, орехи. Какво изобилие. Тук би могло да се направи земен рай, а какво става сега!..., е написал в едно от писмата си до дома руският писател и герой от освободителната за нас война Всеволод Гаршин. Риторичният му въпрос за съжаление не е загубил нищо от своята актуалност и в наши дни.Когато започва мобилизацията Гаршин е едва 22-годишен студент. Младежът се записва като доброволец и в писмото до майка си е написал "Аз не мога да се крия зад стените на заведението, когато моите връстници излагат чела и гърди на куршумите. Благослови ме!".Известни са също така думите на Тургенев Ако бях по-млад, аз сам бих тръгнал натам. По същото време роднини и почитатели едва успели да удържат 50-годишният Лев Толстой от участие във военните действия. Знаменитият граф не спирал да повтаря Цяла Русия е там, длъжен съм да отида.Тук вече не става дума за дипломатически игри и сложни международни преговори. Тук не говорим за съображенията на външния министър княз Горчаков, нито за плановете на руския двор и генерален щаб, а за готовността да помогнат и за саможертвата на стотици хиляди руски синове и дъщери, които легнаха и осветиха с костите си нашата земя.
отговор Сигнализирай
42

преди 16 години
Харесвам 1 Не харесвам 0
Много ми се иска да е така приятел, но само влезни в YouTube и виж как ни наричат сегашните 'макета'! Наричат ни татари, а те самите са татари точно колкото и ние. Българска е била, не сега е населена с татаро-македонци, отрекли се от корените си.
отговор Сигнализирай
41
Вихрен
преди 16 години
Харесвам 1 Не харесвам 0
Да не забравяме, че Берлинския конгрес остави извън границата на Родината нашите братя от Македония и Одринска Тракия!!! Македония е българска завинаги!!!
отговор Сигнализирай
40

преди 16 години
Харесвам 1 Не харесвам 0
Що така се разграничава редакцията - да не би да очакваме статии за т.н. "турско присъствие" и лошите братушки, които са прокарвали имперските си интереси. Добре, че са били те, че иначе сега щяхме да носим фесове на главата и резани карабини у потурите:-)Еваларката - мноо арна статия
отговор Сигнализирай
39
Славяна
преди 16 години
Харесвам 1 Не харесвам 0
То се вижда кой се заяжда. Поне се постарай да вникваш в това, което четеш. 34 не критикува статията, а екипа на Днес.бг за този "епилог" под статията, за грамотността в писането също е права, грозно е, а и смешно хора, наричащи себе си ЖУРНАЛИСТИ да нямат елементарна култура на писане. Хайде със здраве и да не превръщаме форума в махленска среща!
отговор Сигнализирай
38

преди 16 години
Харесвам 1 Не харесвам 0
Странно,от какво и от кого се разграничава редакциата?!От една страна авторът говори с уважение към жертвите дадени от руския народ,а от друга страна даже и редакцията приема като обективни политическите ходове на Руската империя, опазващи нейните интереси.Много приятна изненада е реакцията на читателите,което говори че пособни материали възпитават гражданската ни свобода и самочуствие.
отговор Сигнализирай
37

преди 16 години
Харесвам 1 Не харесвам 0
само за да се заяждаш и намираш недостаъци ли написа това? Статията е хубав аи всеки си има свое независимо мнение и никка не е задължително да си съгласна с това! стига и с тези забежки за граматиката! Като слагаш запетайките на място не означава, че си много начетена! Отиди в някой форум по филология. Статията е много добра!
отговор Сигнализирай
36

преди 16 години
Харесвам 1 Не харесвам 0
През очите на нашите български предци, тази война изглежда без съмнение доста по-различно, отколкото през нашите собствени, но истината за Трети март е скрита точно в техните безценни спомени, които заглушават всички ненужни дискусии за или против националния ни празник, защото през дните на робството все още нямаше русофоби."Всичките велики събития подир Освобождението бледнеят по отношение на дълбокото значение пред оня чуден час, когато руският император, като въплъщение на лучезарния блян на цяла върволица поколения, стъпи на българския бряг, обиколен с обаянието и славата на едно божество, и изрече думите: Да бъде свободна тая земя!".Думите са от мемоарите на Иван Вазов "Какви дни тревожни, необикновени, чудни!", публикувани през 1900 г.Колко е лесно днес, след 130 години, да бъдем безмилостни съдници на тази драма, но, както казва свидетелят на тези паметни събития, академик Юрдан Трифонов, не трябва да забравяме неща, които са стопляли сърцата на нашия многострадален народ през време на тежкото му робство. Точно затова не е редно да виним нашите непретенциозни прадеди, че за тях Русия беше името на надеждата.
отговор Сигнализирай
35
stanio
преди 16 години
Харесвам 1 Не харесвам 0