Да не можеш да си позволиш българското...

Шием за износ заради свит пазар и нисък социален статус
Обновена: 15 май 2015 12:48 | 15 май 2015 10:57, Веселина Йорданова
76
Да не можеш да си позволиш българското...
Снимка: архив, Ройтерс

Ако в чужбина видите дреха от известна марка с надпис, че е произведена в България, не се изненадвайте. Родните фирми шият предимно по поръчка за износ.

Около 130 фирми - от микропредприятия до големи предприятия, членуват в БАПИОТ - Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил.

"Има представители на трикотажно производство в различните му варианти, на връхно дамско и мъжко облекло, по-тежка конфекция, среден клас блузи, ризи и конфекция. Фирмите са с абсолютно различен профил и интереси, основното е, че произвеждат за фирми в Европа", обясни през Dnes.bg председателят на асоциацията Радина Банкова.

Най-често изработеното у нас пътува за Германия, Гърция, Италия, Франция, Великобритания, Скандинавските държави.

Българските фирми имат дългогодишни клиенти от чужбина. За тях това означава не само работа, а и че страната ни има позиция като място за производство.

Има все пак и фирми, които са развили и утвърдили на нашия пазар собствена българска марка.

Процентът продажби на него обаче е много нисък, от порядъка на 3-4 на сто. Един ръст от половин процент за нас е голямо постижение, уточни Радина Банкова.

Защо се получава така, че българинът не се облича с дрехи на родни производители?

"Не ни е развита пазарната мрежа, освен това знаем какъв е социалният статус на българина", обяснява тя. Общо взето излиза, че в собствената си държава не можем да си позволим облекло, произведено от наши фирми.

Според Банкова е мит това, че поръчките от чужбина идват, защото работната ни ръка е евтина.

"Миналата година празнувахме 180 години българска текстилна индустрия. България открай време е била място, в което текстилната индустрия е била силно развита", напомни тя.

Като почти всеки бранш у нас обаче и шивашкият страда от липсата на професионално подготвени кадри. Липсва и интерес у младите хора да работят в производството – независимо какво е то. 

С ограничен ресурс сме откъм професионално обучена работна ръка, но България винаги е била известна с наличието на много добри производители на всякакъв вид облекло, гордее се Банкова.

По данни на статистиката средната брутна работна заплата в бранша е 700-800 лева, а заетите са около 120 000. Само преди 10 години обаче те са били около 160 000.

Нашите обеми намаляват и заетите в индустрията в рамките на последните 5 години намаляват с много бърз темп, призна тя. По думите й основна причина е кризата, но сериозен фактор е и ненормалната икономическа ситуация в България, следствие от която е темпът на напускащите държавата всяка година.

Най-трудно е за малките фирми с до 50 служители, които се борят да оцелеят в трудните условия.

"Когато нямаш никаква подкрепа, много трудно правиш стратегическа политика за оцеляване на фирмата, това важи в най-голяма степен за предприятията до 50 човека, които не могат да си го позволят. Не може да очакваш, че малката фирма ще има административен капацитет, повечето са и семеен тип", каза Банкова.

Макар и с трудноизпълними критерии или с бюрократични спънки понякога, европроектите са единственият начин за обновяване на оборудването. Големият проблем обаче – работата с персонал, който скоро ще се пенсионира, си остава. Затова от шивашкия бранш се надяват най-накрая да се реализира идеята за дуално обучение след години само приказки по темата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


76
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
52
0
 
10
 
! Отговори
От кухнята преди 9 години
До Български ЕзикИмайки предвид темата, првилно си се досетил.Благодаря.
51
0
 
1
 
! Отговори
Стара работа преди 9 години
Стара, прастара работа. През шестдесетте години на 20-ти век, наши моряци си купуваха платове от Англия, на които пишеше "произведено в България". Тоест връзките датират още от време оно.
50
0
 
6
 
! Отговори
до 66 преди 9 години
До 3dабе нико йне те спира да откриеш фирма :)) само ВЕЧЕ отворилите фирма да си берат грижата за набирането на персонал -те са тези които имат нужда,нали.хората обясняват колко е заплащането в сектора и защо няма да работят в него ,който иска да е ''бизнесмен' 'да си намери рабоници .Сега какво точно ти пречи СВОБОДНОТО изразяване на мнение -че бг пишманбизнесмените са ***?:))в статията милите ''предприемачи' 'се оплакват от липса на кадри -в коментарите се обяснява що нямат кадри :))
49
2
 
0
 
! Отговори
ояагя преди 9 години
Абе не купували в България! Всяка седмица ново "молче" отварят и повечето магазини в него за дрехи, ама не купувили тук. Дънчици по 100 кинта, вървят като топъл хляб. По улегналите може и да не купуват, но младите купуват. Проблеча е, че търсят марка, а нашите не им се дават пари да градят такава. По-лесно е да шият евтино за европа, но с гарантирана печалба. Не че и на тях им е лесно, но е време да поемат и рискове. Не само, че ще спечелят повече, но и ще могат да плащат по-добри заплати.
48
4
 
2
 
! Отговори
3d преди 9 години
Все си мисля, че всеки е свободен да си направи шивашка фирма, да намери пазар за продукцията си и да плаща на служителите си огромни заплати. Не мога да разбера, след като смятате, че можете да се справите по-добре от съществуващите шивашки фирми, защо не се захванете вие, ами мрънкате по форумите колко струвала тениската в Бърлингтън и колко получавала шивачката в Павликени...
47
1
 
8
 
! Отговори
Койчо преди 9 години
Какъв вътрешен пазар, когато хората няма каво да ядат. Купил си човека след казармата едно черно палто и ще изкара с него до пенсия. Ква мода , кви пет лева? Я си елате на себе си.
46
3
 
14
 
! Отговори
От Кухнята преди 9 години
Незнам как да Ви го обесня. Ако една тениска се продава за $139.99 някъде това не значи, че работодателя на хорицата които работят е взел $139.99. Това означава, че някоя фирма е поръчала на предприятие от България да и ушие тениски за по $3. Ако тези от България не искат да работят за $2, свят широк ... кеф ти Китай, кеф ти Украина, Молдова, Бангладеш, Индия. И когато ти е изтънял *** може да я вземеш и за $2. Така че съдете държавата, че ни е докарала до това дередже да сме робите на света
45
0
 
14
 
! Отговори
Gorskio преди 9 години
Шият за чужбина, защото са лентяи и искат само да лапат. Има фирми, които шият само за вътрешен пазар. Но си е много знаене, можене, бачкане и риск - да измислиш моделите, да направиш реклама... Не е като да ти платят по 50 стотинки на тегел и шивачките да бачкат денонощно по цеховете за някакви 500 лева... за 240 часа на месец :)
44
0
 
5
 
! Отговори
От кухнята преди 9 години
До Анонимен 53 Освежи си малко знанията и помисли каква глупост каза с "в някои провинции МАКСИМАЛНАТА работна заплата е 100$". Подчертавам МАКСИМАЛНА, защото надали някой знае къде и кава е максималната заплата.
43
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
в малкия град /в който живеех / много се търсят шивачки :) ,само че заплатката е 400 лв -и внимание -ако не се изпълни на време някоя поръчка -работа събота и неделя /извънреден труд -който не сезаплаща/като няма поръчки -може и да не получиш заплата ,а аванс ,откакто го има това в кодекса на труда за 60% плащане отсумата на заплатата -щото фирмата била в затруднение-скъпите ''бизнесменчета'' все в затруднение.Резултат -търсят се шивачки ,ако може млади жени:)) но няма братче ..:)))
42
0
 
20
 
! Отговори
се таа преди 9 години
Ами нека плащат средно 700-800лв заплати и после да се чудят защо нямало пазар тук и бил свит - ми то как да се шириш с тая заплата? Като си платиш наема, сметките и храната и си на нулата. Стоят възрастните да работят, защото обикновено си имат жилище и не знаят езици - младите е нормално да не им се иска да се заробват в производството с тия пари. Да плащат колкото се плаща из Европа на една шивачка и тогава да гледат дали няма да се намерят кадри.
41
1
 
4
 
! Отговори
mangolia violet преди 9 години
zatui si kupvam samsung i adidas :-)
40
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До кухнята Не знам за какви 260$ бълнуваш като в някои провинции МАКСИМАЛНАТА работна заплата е 100$ и се работи по 16 часа.
39
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Винаги когато съм купувал българско съм съжалявал. Качеството е ужасно ниско. Предпочитам да дам повече пари за продукт направен за ХОРА.
38
2
 
12
 
! Отговори
germanski asperji преди 9 години
vse edno kakvo kupuvate...vajnoto e da si plastate 20% dds da ima za debelata sofiiska central mafia adminisracia.
37
1
 
41
 
! Отговори
Мирослав преди 9 години
Единствената причина поради която тези фирми са в България е евтината работна ръка и малките данъци! Дават по 300-350лв на шивачките, а една блуза се продава за 100? в Германия.. Отделно взимат на работа само хора от бюрото по труда защото имат обклекмение на осигуровките.. Огромна схема от която ние страдаме като работници.... Спрете да лъжете хората!!!
36
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Общо взето излиза, че в собствената си държава не можем да си позволим облекло, произведено от наши фирми.------------Ако гласувате за БСП, няма да спечели ГЕРБ и обратното.Докато го обясняват това хората ще си купуват неща втора употреба.
35
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонименпреди 15 години от мило-търговище си взехме пухенки,за по 70 лв което за тогава беше много пари.Истината е че бяха пълен ***.Топлеха ,но ..............понеже са направени от естествен пух ,а не от полиестрени влакна, технология ли не бяха спазили , материал ли са пестили ,но след събличането им все едно си излезнал от кокошарник-целия ставаш в перушинки.Такова нещо от употребявани якета на ТСМ няма.
34
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Bза 10 години ровене три пъти май съм виждала правено в БГ.В повечето случай са азиатски страни .
33
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонименвълнено сако почти не носено зе левче как ви се вижда.А панталон който вече 10 години се носи и по него петна трудно се задържат................