Да не можеш да си позволиш българското...

Шием за износ заради свит пазар и нисък социален статус
Обновена: 15 май 2015 12:48 | 15 май 2015 10:57, Веселина Йорданова
76
Да не можеш да си позволиш българското...
Снимка: архив, Ройтерс

Ако в чужбина видите дреха от известна марка с надпис, че е произведена в България, не се изненадвайте. Родните фирми шият предимно по поръчка за износ.

Около 130 фирми - от микропредприятия до големи предприятия, членуват в БАПИОТ - Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил.

"Има представители на трикотажно производство в различните му варианти, на връхно дамско и мъжко облекло, по-тежка конфекция, среден клас блузи, ризи и конфекция. Фирмите са с абсолютно различен профил и интереси, основното е, че произвеждат за фирми в Европа", обясни през Dnes.bg председателят на асоциацията Радина Банкова.

Най-често изработеното у нас пътува за Германия, Гърция, Италия, Франция, Великобритания, Скандинавските държави.

Българските фирми имат дългогодишни клиенти от чужбина. За тях това означава не само работа, а и че страната ни има позиция като място за производство.

Има все пак и фирми, които са развили и утвърдили на нашия пазар собствена българска марка.

Процентът продажби на него обаче е много нисък, от порядъка на 3-4 на сто. Един ръст от половин процент за нас е голямо постижение, уточни Радина Банкова.

Защо се получава така, че българинът не се облича с дрехи на родни производители?

"Не ни е развита пазарната мрежа, освен това знаем какъв е социалният статус на българина", обяснява тя. Общо взето излиза, че в собствената си държава не можем да си позволим облекло, произведено от наши фирми.

Според Банкова е мит това, че поръчките от чужбина идват, защото работната ни ръка е евтина.

"Миналата година празнувахме 180 години българска текстилна индустрия. България открай време е била място, в което текстилната индустрия е била силно развита", напомни тя.

Като почти всеки бранш у нас обаче и шивашкият страда от липсата на професионално подготвени кадри. Липсва и интерес у младите хора да работят в производството – независимо какво е то. 

С ограничен ресурс сме откъм професионално обучена работна ръка, но България винаги е била известна с наличието на много добри производители на всякакъв вид облекло, гордее се Банкова.

По данни на статистиката средната брутна работна заплата в бранша е 700-800 лева, а заетите са около 120 000. Само преди 10 години обаче те са били около 160 000.

Нашите обеми намаляват и заетите в индустрията в рамките на последните 5 години намаляват с много бърз темп, призна тя. По думите й основна причина е кризата, но сериозен фактор е и ненормалната икономическа ситуация в България, следствие от която е темпът на напускащите държавата всяка година.

Най-трудно е за малките фирми с до 50 служители, които се борят да оцелеят в трудните условия.

"Когато нямаш никаква подкрепа, много трудно правиш стратегическа политика за оцеляване на фирмата, това важи в най-голяма степен за предприятията до 50 човека, които не могат да си го позволят. Не може да очакваш, че малката фирма ще има административен капацитет, повечето са и семеен тип", каза Банкова.

Макар и с трудноизпълними критерии или с бюрократични спънки понякога, европроектите са единственият начин за обновяване на оборудването. Големият проблем обаче – работата с персонал, който скоро ще се пенсионира, си остава. Затова от шивашкия бранш се надяват най-накрая да се реализира идеята за дуално обучение след години само приказки по темата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


76
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До госткъв ти е проблема с втората употреба..............в училище децата ми често ги питат от къде е взета дрехата ,защото са много по-добри на външен вид и са си уникати.Такива успявам да изровя от магазини зарежащи от скандиновските страни.
31
2
 
6
 
! Отговори
Ispolin4eto преди 9 години
До Анонимен /***/ от преди час:Такива пачи като теб, дето дори не умеят да се титулуват не е нужно да ми обясняват къде е по-добре. Не ме вълнува твоя избор! Като ти харесва толкова - марш ТИ в Китай или на майка си в кътния! Аз съм ТУК и несмятам да ходя да мия чинии в чужбина! Коментарите са ми по повод странната статия и не ме вълнува какво на какви цени се предлага в Китай!
30
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не се заблуждавайте от такива писаници.В селата жените работят за минимална заплата и ако не си изпълнят нормата---им дават под минималната.Заключват се вратите и няма излизане докато не се изпълни дадена поръчка.
29
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Аз пък преди няколко месеца си купих български дънки. Вярно изгледах ги странно когато казаха, че са български - качеството много добро (цената също). Доволен съм от покупката. Хубаво е да има български стоки на пазара за да остават повечето средства в България а не да пълним гушите на този или онзи някъде там който дори не ни знае на картата. Бизнеса е *** дума както казват в една реклама ... да такава е докато хората не могат да си покрият най-елементарните нужди със заплатата си...
28
2
 
31
 
! Отговори
Burg преди 9 години
Голяма част от нашите шивашки предприятия са всъщност узаконена форма на робство.Това е причината да купувам български дрехи със смесени чувства.
27
0
 
27
 
! Отговори
партиен член преди 9 години
Значи нямало интерес у младите и нямало професионално подготвени кадри.???А защо знаете ли ?Защото ги усигоряват и вповечето случаи работят на минимална заплата.Почваш някъде в такава фирма и ти казват: ще взимаш към 1000 лв.на края не взимаш и половината.Пък после кадрите виновни.
26
9
 
1
 
! Отговори
ayshe преди 9 години
ma kak da n si puzvuliavami bulgarskoto - sichkoto aftomobil , samulet, hilikopter vlak, lotka, det firchi iz bulgariata e vse bulgarsku jiliazu i bulgarska guma:-) :-) :-) :-) :-) :-) pilotite ni sa kat nemskite i frenskite, daje i na edin bulgarski konska sila kola karat :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
25
1
 
30
 
! Отговори
гост преди 9 години
Не искам с тридесет години трудов стаж да си купувам втора употреба дрехи, искам да си позволя сносен , нормален живот
24
1
 
17
 
! Отговори
От кухнята преди 9 години
До Анонимен 30Българските и китайските шивачки работят на почти равни заплати. Даже в някой провинции може Китайките и да вземат повече. Минималната работна заплата в Китай е около 260$.
23
1
 
23
 
! Отговори
Патриот преди 9 години
До Анонимен : Не само шивачите са обърнати на роби, а всички РАБОТЕЩИ БЪЛГАРИ !!! Отвсякъде ни се казва, че трябва да се вдигнат доходите за да живне НОИ, търговия и производство. Само че за тъй наречените "български бизнесмени и мениджъри", най-важно е да вдигнат замък, да плеснат тлъсти *** в Бентли и да ходят по чужбина. Толкова !! И докога така ???
22
3
 
11
 
! Отговори
фф преди 9 години
Най-евтино е да си купуваме дрехи втора ръка ! Хем са ни по джоба, хем са качествени, нищо че са малко износени
21
25
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Ispolin4eto 26Тъпако, в Китай работят не за 400лв а за .............ВНИМАВАЙ!!! 100$ на месец и са доволни.При това производителността там е в ПЪТИ ПО-ВИСОКА от ***.Така че OFF!!!Като не ти харесва заминавай за Кения!Защо Кения................ами защото си некадърен за друго нясто.
20
4
 
3
 
! Отговори
iaponski chereshi преди 9 години
60% namalenie za bg turisti v Elada i Turkiye.:-) i prodavachite dumat bg ezik na bg turisti :-) :-) :-)
19
2
 
32
 
! Отговори
От кухнята преди 9 години
В България вече шием само поръчки отказани от Китай защото са някакви мижави бройки. Цените на ишлеме са ужасно ниски защото цял свят и особено развващите се държави работят без пари. При нас се получава така, че само шивашкото производство остана , а то е тотално изцедено, а от друга страна харчовете са европейски. Единствения буфер остават работниците и те го отнасят.
18
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Как да си купя българско? Търся си сако, българско шито в България 290 лв, българска марка шита в Китай 198 лв. Отивам в Англия и си купувам костюм шит в Испания за 79 лири. Можете ли да смятате? Отделно, в магазин на голяма испанска марка в Англия има сака, произведени в България за 48 паунда. Здрасти, че бързам, чакай малко!
17
3
 
61
 
! Отговори
Ispolin4eto преди 9 години
...Незнам защо някой слага минуси на това, което пиша. Заплатата в тези заводи рядко надвишава 400лв., а смените не са 8 часови. За отпуски изобщо не говорим. Има ли поръчка за ишлеме - няма планирани отпуски. Ако няма - всички са неплатена.
16
10
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Трябва да има само едни дрехи Военни - като в Северна Корея .. здрави да ги носиш 3 години , всичко друго е разхищение на труд и ресурси
15
6
 
25
 
! Отговори
Ispolin4eto преди 9 години
В гр. Попово с години функционираха два гокеми завода за трикотаж - Родина и Спорт. Произвеждаха се основно дрехи на Пума и Адидас. Даже имаше цех за тапарешки към един от тези заводи. След промените бяха купени от германци, които експлоатираха хората, като на отговорниците бяха събирани дори столовете, за да не сядат, а да работят. Смяната е 12 часа. Сега единия завод затвори врати
14
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Приятел преди време си купи в Германия тениска на отбора по футбол на Италия, марка "Пума" произведена в България.
13
3
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ироничното е, че тези качествени стоки се изнасят, купуват и носят от хората от по-"нормалните" страни, а след някоя друга година се връщат в България по магазините за втора употреба.