Европа отблъсква Байдън, поема по средния път към Китай

Макрон призова: Нуждаем се от единен глобален ред
Обновена: 21 ное 2022 21:57 | 21 ное 2022 21:06, Анисия Иванова
91
Европа отблъсква Байдън, поема по средния път към Китай
Снимка: Bloomberg

Президентът Си Дзинпин започна миналата си седмица в чужбина с възстановяване на връзките със САЩ и я завърши с европейските лидери, които изказаха аргументи за съпротива срещу радикалните ограничения на администрацията на Байдън по отношение на Китай.

Промяната в настроенията се равнява на победа за Си при едва второто му излизане извън Китай от началото на пандемията – период, в който отношенията на Пекин със САЩ и техните съюзници стават все по-лоши. През октомври президентът Джо Байдън ограничи продажбата на полупроводници и оборудване за производство на чипове на Китай в опит да спре икономическото му развитие и поиска от ключовите си съюзници да се съобразят - което поражда опасения от разцепление в световната икономика.

В петък френският президент Еманюел Макрон призова за ангажиране с Пекин и противопоставяне на усилията за разделяне на света на конкуриращи се блокове. Това последва подобни призиви от страна на германския канцлер Олаф Шолц, който посети Китай по-рано този месец, и усилията на холандския премиер Марк Рюте да координира действията си с други ключови нации за производство на чипове в съпротивата на натиска на САЩ.

"Сега, постепенно, много хора биха искали да видят, че има два реда в този свят“, каза Макрон в реч пред бизнес ръководители на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (APEC) в Банкок. „Това е огромна грешка, дори както за САЩ, така и за Китай.

"Нуждаем се от единен глобален ред“, добави той, реплика, която предизвика продължителни аплодисменти.

Коментарите на френския лидер по-специално показват, че Европа намира своята роля в намирането на среден път, когато става въпрос за Китай. Докато в някои европейски столици нарастват призивите за по-строги отношения с Пекин по въпроси, свързани с правата на човека и демокрацията, всеобхватният контрол върху износа на чипове от САЩ – който скоро може да бъде разширен и до други стратегически технологии – измести разговора от опасения за Китай към загриженост за американското преувеличаване.

Докато Германия се насочва към рецесия и Европа е изправена пред сурова зима без евтин руски петрол и газ, „има малък апетит за конфронтация с Пекин“, каза Ноа Баркин, управляващ редактор за Китай на Rhodium Group.

„Трябва да се противопоставим на политизирането на икономическите и търговските въпроси и да поддържаме стабилността на глобалната индустриална верига и веригата за доставки“, каза Си на Рюте във вторник. Китайският лидер също така призова за засилено сътрудничество във високотехнологичното производство с Южна Корея на среща с президента Юн Сук Йол, чиято нация е дом на гигантите за чипове Samsung Electronics Co. и SK Hynix Inc.

"Ниделандия няма да копира американските мерки едно към едно“, каза Шрайнемахер в интервю за холандския вестник NRC, публикувано в петък. „Ние правим собствена оценка – и правим това след консултация с партньорски страни като Япония и САЩ.“

Ходовете на САЩ за ограничаване на търговията с Китай също бяха подложени на критика в Азия, където нации като Сингапур предупредиха да не се отрязва Пекин икономически. Много правителства в региона също така разглеждат пътуването на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси до Тайван по-рано тази година като ненужно провокативно.

Въпреки че основните европейски лидери са все по-устойчиви на нарастващия натиск от Вашингтон, те са далеч от постигането на консенсус за това как да се справят с все по-настоятелния Китай.

Дипломатическата подкрепа на Си за Владимир Путин, който нахлу в Украйна малко след като обяви „безгранично“ приятелство с китайския лидер, също помогна за укрепването на връзките между САЩ и Европа. Китайският лидер наскоро реши да облекчи някои опасения относно отношенията си с Путин, като начерта червена линия върху използването на ядрени оръжия, което той спомена по време на среща с Шолц и по-късно повтори с Байдън.

Като цяло действията на Си поне карат Европа да мисли за среден път. В разширена метафора по време на речта си на APEC Макрон оприличи САЩ и Китай на „два големи слона“ в джунгла.

Целият анализ -  на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


91
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
29
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европа един път сбърка като не послуша САЩ да не се юрва да инвестира в Северен Поток 2. Сега отново Европа не се учи от грешките си и после като дойде войната Китай - Тайван, немските компании инвестирали в Китай отново ще са вътре и отново ще бъдат изненадани откъде им е дошло.
18
25
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
По голяма глупава завера не бях чел. ЕС и САЩ са съюзници(вероятно без Унгария и бьлгария), верни срещу бившите режими на маоизма а днес сталинизма-путлеризма и няма каквито и да е признаци за промяна!
17
21
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нуждаем се от единен глобален ред без Русия, а след като погребем РФ, ще дойде ред да удушим и Китай. Елементарна сметка, приготвена за шапшали. Президентът Путин и Председателят Си няма да се хванат в капана.
16
8
 
31
 
! Отговори
ВЪПРОС преди 1 година
Сина на Байдън е ВИНОВЕН за КОВОД ПАНДЕМИЯТА . Този Човек се казва ХАРИС БАЙДЪН . Русия започна Войната срещу Украйна за да спаси СВЕТА - Био Лабораториите се намираха в Харков - Град в Украйна .Шапки Долу за Руската Армия .
15
5
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе що така всички удавно взеха да дърпат ръчната след като Русия и Китай,че покрай тях Индия и арабските страни си стиснаха ръцете!? Май май взе да пари- природните ресурси в Русия, цялото производство в Китай и околията
14
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
17-ти, аз съм съгласен относно генотиповете, което значи че вируса е създаден в лаборатория и след Китай беше напаснат за Европа, латинска Америка. А Европа никой не я брои на м/ународната сцена, прсото защото знаят че е пудел на Америка.
13
10
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За Европа вече има само един път - разруха, ислямизация и арабизация.
12
1
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хм, европейците отказват да бъдат унищожени. Що за наглост от тяхна страна?
11
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен "Китай играе по свирката на глобалистите с ковида" ---- а дали пък китайците не знаят нещо повече от нас за този вирус? Аз не помня някъде другаде хора да са падали и умирали по улиците (говоря за преди появата на мРНА отровите), та може и да има нещо вярно в това, че освен, че кромидът е изпуснат от лаборатория, то той е направен и да атакува определени генотипове (например китайци). Като цяло китайците (управляващите им) са доста прагматични и никога не биха правили нещо без причи
10
3
 
10
 
! Отговори
ама преди 1 година
Глупости пълни
9
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
""Нуждаем се от единен глобален ред" ------ колко е хубаво, когато някой мисли за нас простосмъртните...
8
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
3нaex cи, чe нeoлибepaритe щe избepaт oт тpитe нaй-gълroтo...
7
4
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Късно е либе за китка,говедарите така хубаво насадиха Европа на пачи яйца,че Китай е най малкият проблем за съюза!
6
12
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Глупости Китай играе по свирката на глобалистите с ковида в замяна получават поръчки от които печелят и изнасят стоки. Това противопоставяне със запада е привидно.
5
8
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай вече не е ратай на САЩ и стана неудобен.
4
10
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европа трябва да покаже среденпръст на САЩ и да си гледа нейните интереси.
3
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Те в Китай с питка го чакат стария извратеняк :)
2
4
 
5
 
! Отговори
MaйMyнaтa преди 1 година
До Acaн.....А тyй ти си тpeтoпoлово эначи, или шecтopaэрядно неккво
1
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хахаха