Как страхът от еврото бързо се изпари в Хърватия

Скептичните очаквания на онези, които протестираха най-шумно, не се оправдаха
12 авг 2023 10:18, Елка Василева
260
Как страхът от еврото бързо се изпари в Хърватия
Снимка: архив, БГНЕС

В началото на 2023 г. Хърватия въведе еврото. Мнозина тогава се страхуваха от поскъпване и снижаване на жизнения стандарт. Но скептичните очаквания на онези, които протестираха най-шумно, не се оправдаха, пише Дойче веле.

На 1 януари 2023 година хърватите имаха двоен повод да празнуват - не само идването на Новата година, но и присъединяването към Шенгенското пространство. Най-сетне се бе открила възможността за пътувания, без да се чака на опашки за паспортен контрол. Някои коментатори дори отбелязаха, че малката държава едва в този момент е влязла реално в ЕС.

Още по темата
Присъединяването на Хърватия към еврозоната от същата дата обаче съвсем не бе прието така еуфорично. Хърватската куна, въведена след обявяването на независимостта през 1990-те години, бе заменена от единната европейска валута.

Страхът от еврото

"Сдържаното посрещане на еврото не бе оправдано", казва пред ДВ икономическият анализатор Горанко Физулич. „Мнозина се страхуваха от промени, от поскъпване и от това, че жизненият им стандарт ще спадне. В медиите се изписа много по този въпрос. Но тези, които разбираха какво означава въвеждането на еврото, нямаха търпение. Този акт, наред с приемането на Хърватия в Шенген, бе огромна крачка напред за страната.“

Хърватското правителство се опита своевременно да разсее страховете на населението от еврото. Още месеци преди въвеждането на единната европейска валута всички цени в магазините трябваше да бъдат посочени както в куни, така и в евро. Тази мярка остава в сила до края на 2023 година – в името на прозрачността на цените.

При това еврото в Хърватия още отпреди официалното му въвеждане беше неофициална валута. Цените в редица сектори от години се посочваха в евро – например за автомобили, недвижими имоти, наеми или строителство. Редица туристически агенции също обявяваха цените си в евро, а и голяма част от спестяванията на хърватите далеч не бяха в куни – доверието към европейската политика на парична стабилност бе по-голямо, отколкото към местната Централна банка.

Някои се възползваха

Въпреки това в първите месеци след въвеждането на еврото гражданите масово се оплакваха в медиите от поскъпването, постоянно се публикуваха касови бележки отпреди и след промяната на валутата. И действително – някои заведения определено се възползваха от обстоятелството, за да закръглят цените или осезаемо да ги увеличат.

Тестено изделие, което преди е можело да се купи за 75 цента, внезапно поскъпнало с 10 цента. На места цената на капучиното се увеличила от 1,65 на 1,80. Ценовите скокове не са големи, но става дума за нещо, което е ежедневно пред очите на хората и за немалка част от тях играе  роля и във финансов план.

Икономическият експерт Физулич, който е бивш министър на икономиката, все пак смята, че новата валута не носи вината за спада в жизнения стандарт на някои от гражданите. „Аз съм убеден, че и без еврото би се стигнало до намаляване на покупателната способност. Това засяга най-вече онези хора, чиито доходи са под средните, а те не са малко. Покрай еврото цените вероятно са се увеличили между един и два процента – но не повече.“

Ръст в цените и без еврото

Инфлацията в Хърватия за юни 2023 г. е една от най-високите в ЕС - 8,3 процента. А по равнище на доходите – средната чиста годишна заплата е от 11 000 евро – страната е в долната част на класацията. Основният проблем на Хърватия обаче не е новата валута, а голямата ножица в доходите, неизгодната икономическа структура и твърде високите държавни разходи, казва Физулич.

От една страна, ставката по ДДС в Хърватия е втора по големина в ЕС - 25 процента, което е почти колкото в Дания или Швеция. По този начин се финансира раздутият държавен апарат. От друга страна, се произвеждат твърде малко стоки за износ. По-голямата част от парите се печелят от туризма, изтъква Физулич. А в тази сфера цените се ориентират спрямо туристите от Германия, Италия или Австрия – все държави, в които хората имат значително по-висока покупателна способност. „Там, където туризмът играе важна роля, се стигна и до повишаване на цените. Но това нямаше да бъде по-различно, ако хърватската куна беше останала“, пояснява още икономическият експерт.

Историята на еврото - история на успеха

Физулич е на мнение, че присъединяването на Хърватия към еврозоната е успех: „Всеки, който има делови връзки с чужбина – както в туризма, така и в другите браншове, знае колко се пести от това, че вече не се налага обмяна на пари и съобразяване с колебанията в курса. Много по-лесно и по-изгодно е да се пътува, ако няма нужда постоянно да се обменят куни. А това е важно и психологически: вече имаш валута, която е сигурна и стабилна – няма нужда да купуваш валута за пътуванията“.

Поради това, както казва Физулич, еврото междувременно се радва на широк прием в Хърватия. „Днес почти никой не би казал, че не е трябвало да се въвежда - дори тези, които в началото шумно протестираха срещу него.“

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


260
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
202
2
 
18
 
! Отговори
Ха ха преди 1 година
До Анонимен Когато горяха пожарите у нас някой от ЕС .... В грешка си баце . Германия ни предложи хеликоптер за гасене на пожари , ама на цена 100 хил евро на ден . Приехме офертата на руснаците само защото те искаха от нас единствено да си платим горивото което ще изразходва . Ама вече така си подредихме отношенията с Русия че при следващите пожари единствената ни оферта ще е хеликоптер от Германия на цена 250 хил евро на ден + отделно цената на горивото... Инфлация е . Разбииш ли....
201
6
 
13
 
! Отговори
Itso преди 1 година
Скъпи сънародници, за благото на развитото човечество и цивилизования свят, за Бога братя, не влизайт в Шенген и не приемайте еврото!!! Не съсипвайте стотици години на човешка еволюция, стойте си където сте и не пречете на човечеството да се развива нормално!
200
0
 
12
 
! Отговори
до 212 преди 1 година
До Анониментова с търговията не идва от инфалцията а от спекулата у БГ ЗАЩОТО ДЪРЖАВАТА Я НЯМА !
199
6
 
11
 
! Отговори
BG СМЕШКИ преди 1 година
виждате ли какви смешки ви говорят ?!!??еврото не било проблем разбираш ли но инфлацията била най-висока след въвъждането в Хърватия . лъжат ви ! и българите ги лъжат но те са про***Сти и няма как да разберат че ги лъжат !
198
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Въпросът е кои са по-крадливи,те или ние?Ако всеки търговец реши да те прецака,макар и с малко,защото сега му е паднало,накрая на месеца джоба ще ти олекне без да си се усетил.
197
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Когато горяха пожарите у нас някой от ЕС дойде ли да помогне? единствено руснаците пратиха самолет, еурохатлантичета долни и жалки!
196
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
не е проблема толкова поскъпването което при нас ще е повече,най лошото е че ставаме зависими от милостта на еуродрогарете ни -които ако погледнете историята не гледат на нас като на първи приятели.После не слушаш ли няма евро-сега не слушаш ли -имаш си лев!
195
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само наще *** тука продължават да си тачат русията и натискат да не приемаме еврото.
194
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нещо ако трябва да стане - то ще стане. Но по-добре е да стане с твоя помощ, а не против тебе. Колкото и да се дърпаш, по-лошо. А ние, българите сме шампиони от много години на тая игра. И накрая и солта изяждаме, и тоягите, и една торба жълтици плащаме. Такава ни е диагнозата - вечно да отлагаме, все някой да не ни измами. Така не става.
193
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хърватия е подредена държава. Хората там са много различни от нас. Наистина са европейци.
192
10
 
10
 
! Отговори
До 205 преди 1 година
Ти пък си искаш да си русороб, отивай в блатото тогава.
191
12
 
12
 
! Отговори
Бгг преди 1 година
Хърватите станаха тотално зависими евророби.
190
16
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Стига сте ни натрапвали Хърватия. На Хърватия като и отърва да е обслужваща територия, като са си плюли на името, не значи и е България трябва да го направи.
189
9
 
13
 
! Отговори
Четете бе преди 1 година
Франция нападна Нигер и не е агресор, заразлика от Русия.
188
2
 
8
 
! Отговори
До 200 преди 1 година
Май те знаеш, че има курс купува и курс продава при валутите, а? За 100 милиона загубата е колосална, защото при превеждане на пари извършваш две операции, а не една. Продаваш твоята валута на курс продава и купуваш чуждата на курс купува. Оттук имаш двойна загуба. Не си учил математика, нали? Бачкатор си за 3 хиляди нейде в склада?
187
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Таня 186 Фирмите търгуват по банков път. Единната валута няма предимство когато се търгува с карта и през банката.
186
6
 
7
 
! Отговори
До 194 преди 1 година
Какво е направил Макрон в Нигер? На всяка рушка измишльотина ли вярваш, само защото ти харесва как звучи?
185
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Когато се кажат какви са отрицателните въздействия и се съпоставят с положителните, едва тогава може да има някакво смислено обсъждане по въпроса.
184
11
 
9
 
! Отговори
Иван преди 1 година
Еврозоната и еврото в частност е супер за умните хора, които знаят как функционира финансовата и парична системи и могат да правят много пари само от евтините пари. Сега за пр0ст0людието може и да стане невъзможно да си купи жилище (ама те 34 години не са успели, пък не знам защо си мислят, че в следващите 34 ще успеят ако не въведем еврото). Ами да сте учили на времето, а не да бягате да пушите цигарки и да ходите по дискотеки.
183
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
НСИ- ИНФЛАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ- ЮНИ 2022Г/ЮНИ 2023Г- ИНФЛАЦИЯ 8.7%