#ЗаЕврото накратко: Отговорите, които търсим и как ще ни се отрази

ЕК развенчава едни от най-честите митове
Обновена: 4 сеп 2023 11:27 | 4 сеп 2023 11:21, Камелия Цветанова
377
#ЗаЕврото накратко: Отговорите, които търсим и как ще ни се отрази
Снимка: Pixabay

Европейската комисия в България започва кампанията #ЗаЕврото накратко, с която ще предоставя на гражданите практическа информация за процеса на присъединяване на страната към еврозоната и достъпни отговори на най-често задаваните въпроси за еврото.

Кампанията, която е с подкрепата на Министерството на финансите и Българската народна банка, включва поредица от информационни видеоклипове по 10 различни теми, които ще се разпространяват през следващите седмици. Всеки анимиран видеоматериал е посветен на конкретен аспект от прехода към единната европейска валута - процесът на замяна на лева с евро, отражението върху всекидневието на хората, ползите за икономиката и бизнеса. Разглеждат се и някои от често срещаните митове и страхове, свързани с общата европейска валута.
Целта на инициативата на Европейската комисия „#ЗаЕврото накратко: отговорите, които търсим“ е да предостави достъпна информация за процеса на въвеждане на еврото в България и как той ще се отрази на ежедневието на българските граждани. Кампанията, която започва през септември 2023 г., ще представи десет видеоклипове по ключови теми, свързани с новите пари. Сред тях: процесът на замяната на лева с еврото; отражението върху всекидневието на хората; и реалните факти зад най-често срещаните митове за еврото.

Факти и данни за еврозоната

Еврозоната е паричен съюз на държавите членки на Европейския съюз, приели еврото като своя официална валута. Формалният ѝ старт е 1 януари 1999 г., когато е създадено самото евро. В началото то е паралелна и само виртуална валута на 11 държави, а през 2002 г. се превръща в истинска валута с банкноти и монети, които заменят марките, франковете, лирите, гулдените и останалите национални валути. От тогава ЕС премина през няколко разширявания и днес в еврозоната влизат 20 от 27-те държави членки с общо население 347 млн. души. Символичният праг от 350 млн. души ще бъде преминат след като към еврозоната се присъедини България.
Страната ни е в процедура по присъединяване и се стреми да стане част от еврозоната през 2025 г.
Всъщност влиянието на еврото и неговата употреба далеч надскачат границите на еврозоната. Еврото е втората по значимост валута в световната търговия и финансови потоци след американския долар. Ползва се широко и в държавите членки на ЕС, които са извън еврозоната, а също и в други страни, в които значителен дял от сделките с имоти, заемите и др. се котират в евро. Множество валути по света, включително и българският лев, са "вързани за" или "прикрепени към" еврото.

Приемането на единната европейска валута е ангажимент, който всяка държава поема при влизането си в ЕС. Единствено Дания има специално договорено изключение да запази валутата си, като датската крона все пак остава тясно свързана с еврото и е част от валутния механизъм ERM II. Въвеждането на единната европейска валута може да стане едва когато съответната държава е готова и отговаря на определени икономически критерии. Краен срок за приемането на еврото не е предвиден.

Ползи от присъединяването

От самото създаване на еврото българският лев е "вързан", т.е. прикрепен към него чрез валутен борд при курс 1.95583 лева за едно евро. За 25 години курсът никога не е променян и не е бил под съществен натиск, което до голяма степен ще улесни прехода към единната валута. Благодарение на дългите години с фиксиран курс, редица ползи от еврото в България вече са налице - например валутната и финансовата стабилност.

Приемането на еврото ще донесе и други предимства за България. То ще улесни международната търговия, инвестициите и туризма като премахне нуждата от обмяна на валута и съответно разходите за комисиони. С въвеждането на еврото се очаква таксите за банкови преводи също да поевтинеят, а лихвите по заемите за хората, фирмите и правителството да са дългосрочно и устойчиво по-ниски. Прогнозата е в резултат на всичко това чуждестранните инвеститори да започнат да приемат България като по-привлекателна дестинация, което да доведе до приток на капитали. Водещи рейтингови агенции като S&P, Moody’s и Fitch са дали индикация в оценките си за България, че присъединяването към еврозоната ще доведе до покачване на рейтинга на страната.
Дългите години на фискална дисциплина, силното доверие във валутния борд и ангажиментът за поддържането му доведоха до изключително нисък валутен риск за България в момента. Приемането на еврото елиминира напълно валутния риск и дори дава възможност на България да ползва спасителните механизми на еврозоната в случай на нужда. Не на последно място присъединяването към еврозоната би подобрило функционирането на институциите и администрацията, а също и цялостната репутация на държавата.

Присъединяване на България към еврозоната: какво предстои?

Понастоящем целта, която българското правителство и БНБ са поставили, е еврото да бъде прието „възможно най-скоро, но не по-късно от 1 януари 2025 г.“ Предишната целева дата – януари 2024 г. – бе отложена. Макар да няма нормативно изискване, досега всички държави са влизали в еврозоната от началото на календарната година поради практически съображения като улесняване на осчетоводяването, данъчното облагане и т.н.
Преди да приеме еврото България трябва да е направила необходимите законови промени за лесен преход към единната валута. Необходим е специален закон за приемането на еврото, в който да са разписани всички правила за превалутиране, изписване на цените в двете валути, срокове, в които левът и еврото паралелно ще са официална валута и т.н. Налагат се също множество промени в други закони, които да утвърдят еврото като национална валута, да регламентират правомощията на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Българската народна банка (БНБ), както и да осигурят безпроблемното преминаване на банковата и платежната система към еврото. Работата по всички тези промени е в ход: част от проектите са вече готови и се консултират с ЕЦБ.
Другата важна стъпка е оценката за готовността на България за еврото. Тя се прави чрез т. нар. конвергентни доклади на ЕЦБ и Европейската комисия (ЕК). Такъв доклад се изготвя най-малко веднъж на две години, а според графика следващият ще бъде през юни 2024 г. Чрез конвергентните доклади двете институции преценяват доколко всички страни членки, които не ползват еврото, покриват конкретните икономически изисквания (т.нар. Маастрихтски критерии), както и доколко законодателството им е приведено в съответствие с това на еврозоната. Ако дотогава българският парламент е приел нужните закони, основното предизвикателство за страната се очертава да бъде отговорът на изискването за инфлация. След евентуално положително становище от ЕК и ЕЦБ, пътят към еврото би бил практически открит, като формално се минава и през препоръка от ЕК и решение на правителствата на държавите членки в Съвета на ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


377
Още по темата: евро
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
158
0
 
2
 
! Отговори
Риск Печели преди 1 година
До д-р Къци Копейкин - не намесвай доброто име на Къци Вапцаров с това на лицето руски шпионин
157
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННО УЗУРПИРАНИЯТ РЕФЕРЕНДУМ... НЯМА КАКВО ДА СЕ ДОБАВИ
156
16
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Еврото е призната валута по целия свят, докато този "валутен тигър" - лева, никъде извън България не го броят за нищо! Само това е достатъчна причина да приемем еврото
155
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако беше толкова готино в Еврозоната защо много държави не щат и да чуват за нея ? Елементарно Уотсън !
154
4
 
6
 
! Отговори
Бай Илийчо преди 1 година
Никво ойро.Язе обръщам парътъ в злато и швейцарски франкове. Нъ ойрото не вервам.Измислено и Зорлян въведено .
153
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До д-р Къци Копейкин Мене Турция не ме интересува. Може да иска и $.
152
6
 
5
 
! Отговори
Бахахах преди 1 година
Тие русофилите колко са TЪПИ бате
151
6
 
17
 
! Отговори
Бай Илийчо преди 1 година
Въведе ли съ ойрото,се едно са ни го отпорили два ката отзад без вазелин.Цени на горе,глад и мизерия .И що ? Заради акъло на наще политици.
150
9
 
4
 
! Отговори
д-р Къци Копейкин преди 1 година
Турция, дава мило и драго да влезе в Еврозоната, но не я пускат. А тука нашите путинофили искат да излизат, защото "им харесва как говори" Къци Копейкин. Ми като ви харесва как говори, вземете си *** у вас, да ви мие очите по цял ден. Тъпaнари
149
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Кви дебати $ и евро са незаконни по закона за БНб. Има и закон за спекулата който отиваш в затвора че държиш $ или евро.
148
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не е ясно какви са недостатъците на лева и защо се маха след като 1996 г. беше сложен валутен борт точно за да не теглим заеми в $ или евро. Извън ЕС са повече държави и бг пак трябва да обменя в техни валути даже и с евро. Нали е пазара е който дава по-евтина стока на бг а така ни вкарват скъпа стока само от ЕС че е в евро.
147
7
 
4
 
! Отговори
Кви дебати преди 1 година
Ми аз и сега си държа кинтите в долари и евро. Лева гледам да го разкарвам, че нямам доверие на българската финансова система. Държа си само малко оборотни няколко хиляди лева в сметката, друго всичко го обръщам. И го правя ОТ ГОДИНИ. Аз лично съм приел еврото отдавна. И се надявам и България да го приеме, за да започна да пестя от такси.
146
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пак казвам - допуснем ли това, няма да имаме право на нищо повече! Чакам КС да се произнесе за референдума, много са ми тихи нещо?
145
1
 
13
 
! Отговори
Алекса преди 1 година
Я па вервам на Левон Хампарцумян ! Като ме вкара у еврото и че ме направи много богат и щаслив като него и че си направим вила у Драгалевци !
144
5
 
16
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 година
Либералният ЕС забранява референдумите, защото "пречат на европейската демокрация".
143
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Редно е първо народа да каже на допитване защото не се въвежда евро. а се ликвидира лева. Евро и сега го има и е нззаконна валута, защото в закона за БНб само лева е валута. Инфлация и сега има с евро и не е ника ниска. Така че фина нсова стабилнос няма и се лъже от ЕС. Защо като е добре Германия спада икономиката а Гърция фалира. Ако Германия фалира как бг ще я спасява и откъде пари.
142
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Най важната информация за еврото е - КАК ЩЕ ДЕЛИМ НОВОНАПЕЧАТАНИТЕ ЕВРА ??? На глава от населението ли ? По БВП ли ? Или с тях ЕЦБ ще купува дулга на най големите селски тарикати в Европа . Този въпрос в кой документ е регламентиран и кой е поел тази най голяма отговорност ? Кой е подписал как ще се разпределят напечатаните евра ??? От българска страна и от другите държави за да сме сигурни че няма да ни ограбят чрез печатане ??? КАК ЩЕ ДЕЛИМ НОВОНАПЕЧАТАНИТЕ ЕВРА ?
141
10
 
2
 
! Отговори
Проблема не е в €-то преди 1 година
На възражданците проблема им не е с еврото, а с това, че работят на минимална заплата от 800 лв (ако изобщо работят) и понеже работят без договори в някакви незаконни цехове, директно ще им дадат равностойността на 800 лв - 409 евро, а ракията в кръчмата ще стане от 3 лева на 3 евро - просто ще ги наe*ът от всички страни, но след като сами са се поставили в тази позиция, да му берат гайлето. Решението е да си намерят регламентирана работа на договор, като нормалните българи.
140
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До SuCkMyD1ck Те атлантиците нямаше да се къпят за да побеждават Русия, и кво стана победихте ли я ахахаха 30г. мрънкате срещу един паметник и още нищо не сте направили, няма и да направите щото сте въздух под налягане
139
3
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе тука по-големи капацитети от Джефри Сакс ,той каза,че еврото не е препоръчително за България .Явно кварталите икономисти,са по-големи капацитети от него.