#ЗаЕврото накратко: Отговорите, които търсим и как ще ни се отрази

ЕК развенчава едни от най-честите митове
Обновена: 4 сеп 2023 11:27 | 4 сеп 2023 11:21, Камелия Цветанова
377
#ЗаЕврото накратко: Отговорите, които търсим и как ще ни се отрази
Снимка: Pixabay

Европейската комисия в България започва кампанията #ЗаЕврото накратко, с която ще предоставя на гражданите практическа информация за процеса на присъединяване на страната към еврозоната и достъпни отговори на най-често задаваните въпроси за еврото.

Кампанията, която е с подкрепата на Министерството на финансите и Българската народна банка, включва поредица от информационни видеоклипове по 10 различни теми, които ще се разпространяват през следващите седмици. Всеки анимиран видеоматериал е посветен на конкретен аспект от прехода към единната европейска валута - процесът на замяна на лева с евро, отражението върху всекидневието на хората, ползите за икономиката и бизнеса. Разглеждат се и някои от често срещаните митове и страхове, свързани с общата европейска валута.
Целта на инициативата на Европейската комисия „#ЗаЕврото накратко: отговорите, които търсим“ е да предостави достъпна информация за процеса на въвеждане на еврото в България и как той ще се отрази на ежедневието на българските граждани. Кампанията, която започва през септември 2023 г., ще представи десет видеоклипове по ключови теми, свързани с новите пари. Сред тях: процесът на замяната на лева с еврото; отражението върху всекидневието на хората; и реалните факти зад най-често срещаните митове за еврото.

Факти и данни за еврозоната

Еврозоната е паричен съюз на държавите членки на Европейския съюз, приели еврото като своя официална валута. Формалният ѝ старт е 1 януари 1999 г., когато е създадено самото евро. В началото то е паралелна и само виртуална валута на 11 държави, а през 2002 г. се превръща в истинска валута с банкноти и монети, които заменят марките, франковете, лирите, гулдените и останалите национални валути. От тогава ЕС премина през няколко разширявания и днес в еврозоната влизат 20 от 27-те държави членки с общо население 347 млн. души. Символичният праг от 350 млн. души ще бъде преминат след като към еврозоната се присъедини България.
Страната ни е в процедура по присъединяване и се стреми да стане част от еврозоната през 2025 г.
Всъщност влиянието на еврото и неговата употреба далеч надскачат границите на еврозоната. Еврото е втората по значимост валута в световната търговия и финансови потоци след американския долар. Ползва се широко и в държавите членки на ЕС, които са извън еврозоната, а също и в други страни, в които значителен дял от сделките с имоти, заемите и др. се котират в евро. Множество валути по света, включително и българският лев, са "вързани за" или "прикрепени към" еврото.

Приемането на единната европейска валута е ангажимент, който всяка държава поема при влизането си в ЕС. Единствено Дания има специално договорено изключение да запази валутата си, като датската крона все пак остава тясно свързана с еврото и е част от валутния механизъм ERM II. Въвеждането на единната европейска валута може да стане едва когато съответната държава е готова и отговаря на определени икономически критерии. Краен срок за приемането на еврото не е предвиден.

Ползи от присъединяването

От самото създаване на еврото българският лев е "вързан", т.е. прикрепен към него чрез валутен борд при курс 1.95583 лева за едно евро. За 25 години курсът никога не е променян и не е бил под съществен натиск, което до голяма степен ще улесни прехода към единната валута. Благодарение на дългите години с фиксиран курс, редица ползи от еврото в България вече са налице - например валутната и финансовата стабилност.

Приемането на еврото ще донесе и други предимства за България. То ще улесни международната търговия, инвестициите и туризма като премахне нуждата от обмяна на валута и съответно разходите за комисиони. С въвеждането на еврото се очаква таксите за банкови преводи също да поевтинеят, а лихвите по заемите за хората, фирмите и правителството да са дългосрочно и устойчиво по-ниски. Прогнозата е в резултат на всичко това чуждестранните инвеститори да започнат да приемат България като по-привлекателна дестинация, което да доведе до приток на капитали. Водещи рейтингови агенции като S&P, Moody’s и Fitch са дали индикация в оценките си за България, че присъединяването към еврозоната ще доведе до покачване на рейтинга на страната.
Дългите години на фискална дисциплина, силното доверие във валутния борд и ангажиментът за поддържането му доведоха до изключително нисък валутен риск за България в момента. Приемането на еврото елиминира напълно валутния риск и дори дава възможност на България да ползва спасителните механизми на еврозоната в случай на нужда. Не на последно място присъединяването към еврозоната би подобрило функционирането на институциите и администрацията, а също и цялостната репутация на държавата.

Присъединяване на България към еврозоната: какво предстои?

Понастоящем целта, която българското правителство и БНБ са поставили, е еврото да бъде прието „възможно най-скоро, но не по-късно от 1 януари 2025 г.“ Предишната целева дата – януари 2024 г. – бе отложена. Макар да няма нормативно изискване, досега всички държави са влизали в еврозоната от началото на календарната година поради практически съображения като улесняване на осчетоводяването, данъчното облагане и т.н.
Преди да приеме еврото България трябва да е направила необходимите законови промени за лесен преход към единната валута. Необходим е специален закон за приемането на еврото, в който да са разписани всички правила за превалутиране, изписване на цените в двете валути, срокове, в които левът и еврото паралелно ще са официална валута и т.н. Налагат се също множество промени в други закони, които да утвърдят еврото като национална валута, да регламентират правомощията на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Българската народна банка (БНБ), както и да осигурят безпроблемното преминаване на банковата и платежната система към еврото. Работата по всички тези промени е в ход: част от проектите са вече готови и се консултират с ЕЦБ.
Другата важна стъпка е оценката за готовността на България за еврото. Тя се прави чрез т. нар. конвергентни доклади на ЕЦБ и Европейската комисия (ЕК). Такъв доклад се изготвя най-малко веднъж на две години, а според графика следващият ще бъде през юни 2024 г. Чрез конвергентните доклади двете институции преценяват доколко всички страни членки, които не ползват еврото, покриват конкретните икономически изисквания (т.нар. Маастрихтски критерии), както и доколко законодателството им е приведено в съответствие с това на еврозоната. Ако дотогава българският парламент е приел нужните закони, основното предизвикателство за страната се очертава да бъде отговорът на изискването за инфлация. След евентуално положително становище от ЕК и ЕЦБ, пътят към еврото би бил практически открит, като формално се минава и през препоръка от ЕК и решение на правителствата на държавите членки в Съвета на ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


377
Още по темата: евро
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
218
8
 
23
 
! Отговори
Не бе, преди 1 година
Дания,Швеция, Полша, Чехия и Англия в близкото минало са с пъти по добре икономически от нас и не искат евро,но видиш ли ние не сме били разбирали ,били сме против ЕС и така нататък
217
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ами вие ще върнете България преди 43 без атомна енергетика, без икономика, под 4 милиона, мечтата ви ще се сбъдне.Садете тютюн, няма такива назадничави, квадратоглави, европейски комсомолци.
216
11
 
11
 
! Отговори
Просто Бизнес преди 1 година
Копейкин и другите си държат парите в евро ,но навиват бабите да гласуват за лева -просто му плащат за това.
215
6
 
6
 
! Отговори
П преди 1 година
Проклетници не е важно да или не , а това че не ни зачитате за нищо , ние ви плащаме заплатите и нашето мнение въобще не ви интересува. Харчите пари само за кръв. Не ви ли стига убитите и осакатени млади славянски момчета . Спрете се и замълчете проклетници
214
2
 
4
 
! Отговори
ДО 223 преди 1 година
До 123ТОВА е защото народа е *** И неграмотен - политически и икономически !
213
4
 
12
 
! Отговори
Окупацията... преди 1 година
Преди окупацията от 9/09 1945г. България имаше икономика на световно ниво , примерно застохователната компания ЗК "България " беше третата по големина и оборот застрохователна компания в Свта! Немската фирма за автобуси и камиони МАН беше съдружник (от 1928г.) със софийска фирма-съдружник не собственост или дъщерно дружество.Само от един бизнесмен след 1945г комунистите вземат имоти на стойност 22 милярда сегашни евро -само от един!!!
212
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Какво е демокрацията, информиран избор, вие искате да дезинформирате като ни убеждавате че е добро, а гърците навсякъде предупреждават че страшно им са се вдигнали цените.Ако ще дезинформирате, това не е демокрация, но ние отдавна това го знаем .
211
7
 
17
 
! Отговори
Рапунцел преди 1 година
Когато се представя ПОЛЗАТА от нещо, редно е да се представи и ВРЕДАТА от същото. Иначе е пропаганда.
210
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не искам евро, има петиция срещу еврото моля всички българи, които знаят за какво става въпрос да се поинтересуват и да се подпишат.
209
4
 
5
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
Хората се манипулират най-добре, когато вярват, че чувствата им са автентични, а волята да ги изразяват е свободна . Тогава "свободната преса" ги приготвя за месомелачката като във всеизвестната сцена на еднаквите сиви човечета, запътили се към мелницата за кайма.
208
3
 
16
 
! Отговори
123 преди 1 година
Като чета коментарите, разбирам защо България е най зле в ЕС. Хора които през живота си са прочели една книга и 100000 поста във Фейсбук се мислят за компетентни по всяка тема. Един посал че еврото се печати в САЩ, друг иска да му дигат доходите(доходите ти зависят от теб, работи повече или учи), трети иска да някой да свали цените. Ужас
207
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Каква друга работа за вършене имате, да рушите паметници, да сменяте националния празник. Страх ме е от вашата работливост. Значи ако дойде Гърция или Сърбия да ни превзема на момента си сменям паспорта, не мога повече да търпя вашите безобразия.
206
4
 
5
 
! Отговори
Факт преди 1 година
Реалната стойност на лева последно (преди валутния борд ) беше: 3000лв за 1 $... Ако искате да загубите всичко което имате като левове,стойност на имоти и земи искайте си лева- без борда на еврото...
205
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ходих в Гърция и изводите от хората там са не на еврото. Страшно поскъпване, но ако искате да олекнете с още един милион хора и да станете 4, давайте.
204
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Идва връщане към старата от хилядолетия индустрия на КОНОПА, забранена след въвеждане на ПЕТРОЛНАТА ПАРИЧНА ИНДУСТРИЯ, понеже ужким приличал на МАРИШКАТА. От КОНОП се правят 40 хиляди различни продукта - ЗДРАВОСЛОВНИ ДРЕХИ, Пластмаса..... идете в youtube Ford, Car, Hemp 1941 и ще видите как карусериите на колите са правени от КОНОП.
203
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То еврото отдавна е в България. По стар наш обичай му викаме лев. Колите и имотите - в евро. Вижте как изглеждат металните един и два лева. На какво ви приличат? На металните едно и две евро, нали? Айде стига радини вълнения с това евро, да го въвеждат по-скоро, че имаме друга работа за вършене.
202
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 213 Намери ти по-платена ама НЯМА. В нС си гласуват самички заплати а за другите НЯМА че е финансова дисцпилина.
201
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Еврото трябва да се забрани и се направи нов лев както преди 1989 г. с ниски цени и евтини жилища. $ и евро се забранява да се обменя защото се печати в САЩ и ЕС а там е хиперинфлация на цени на жилища и всичко.
200
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 210 ти нямаш идея за какво говориш нали :) теб точно никой не трябва да те пита за еврото щото няма как да го разбереш явно така или иначе :) ако искаш цените да паднат, намери си по-платена работа.
199
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Падаря И в ЕС като идеш та какво. Обират те и няма работа а за наема плащай 5 бона.