Ледове, студ, но и петрол, природен газ... битката за Арктика

Районът зад полярния кръг рискува да стане арена на геополитически сблъсък
45
Ледове, студ, но и петрол, природен газ... битката за Арктика
Снимка: Pixabay

Към Арктика е приковано вниманието буквално на целия свят. Свидетелство за това е съставът от участниците в откриващия се в началото на другата седмица в Санкт Петербург форум "Арктика - територия на диалог". Държавни и правителствени ръководители, видни политици, дипломати, учени и представители на гражданското общество ще обсъдят проблеми на геополитиката, промените в климата, опазването и разработването на богатите ресурси на региона. Не случайно глобалната тема на форума е формулирана като "Арктика. Океан на възможности".

С какво толкова е интересна Арктика с нейните сурови и на пръв поглед неподходящи за човешка дейност климатични условия? Експертите твърдят, че в близко бъдеще находищата на региона могат да станат основни фактори на ръста, например, на нефтогазовия отрасъл. Под арктическите ледове се крият 90 млрд. барела петрол (13 процента от неразработените световни запаси), 48,3 трлн. куб. м. природен газ (30 процента) и 44 млрд. барела газов кондензат (20 процента).

Наистина, във връзка с това районът зад полярния кръг рискува да стане арена на геополитически сблъсък на интереси. За Русия това е стратегически важен район, потенциален двигател на икономиката. Държавната програма за развитие на Арктика е удължена до 2025 г., а с въпросите на региона отскоро се занимава Министерството на развитието на Далечния изток и Арктика. На свой ред Министерството на природните ресурси и екологията разработи комплексен план за развитие на минерално-суровинния и логистичен потенциал на Арктика, включващ реализацията на 118 проекти.

Още един повод за засилване на присъствието на Русия в Арктика е защитата на границите. Според плана на Съвета за сигурност на Руската федерация до 2020 г. е необходимо зад полярния кръг да бъдат възстановени повече от 200 военни обекти, да се построят 10 летища, и да се разположат 20 системи за противовъздушна отбрана.

Разбира се, във Вашингтон не могат безучастно да наблюдават усилването на Русия в толкова важен регион. Но засега става дума, впрочем, само за планове: както заяви министърът на военноморските сили на САЩ Ричард Спенсър, през лятото американски кораб възнамерява да премине през арктически води. Това, по думите му, е нужно за "осигуряване на свободата на корабоплаване" и ще стане отговор "на някои страни и прекомерните им претенции към Арктика". Освен това САЩ се подготвят за разполагане на военни кораби и самолети на един от островите на Аляска. Според "Уолстрийт джърнъл" във Вашингтон признават, че са недооценили важността на влиянието в Арктика и сега могат да се сблъскат с проблеми, тъй като Русия я усвоява благодарение на своите северни граници. Китай пък се обяви за околоарктическа държава и иска да прокара от там полярен "Път на коприната".

Преди шест години Китай с подкрепата на Русия стана наблюдател в Арктическия съвет, а през 2018 г. публикува Бяла книга, в която са изложени стратегиите за действие близо до Северния полюс. Въпреки че се намира на хиляди километри от Арктика Пекин строи ледоразбивачи за усвояване на Северния морски път (СМП). По него корабите от Азия към Европа ще преминават с една седмица по-бързо в сравнение с маршрута през Суецкия канал.

Но въпросът, дали Русия ще предостави на Китай преференциален достъп до СМП, остава открит, отбелязва независимият портал arctictoday. "Ако китайска подводница изплува в Арктика в близко време, вероятно някъде след 5-10 години, съотношението на силите ще се промени. За Русия това ще е напълно нова реалност, която ще постави нови задачи", посочва порталът.

При всички положения Русия вече е разработила правила за преминаване по СМП на чуждестранни военни кораби. Те вече няма да могат да преминават по него, ако съответните държави за срок от 45 денонощия до началото на плаването не уведомят Москва за плановете си. Освен това всеки военен кораб ще е задължен да качи на борда си руски лоцмани. В случай на несанкционирано движение по СМП, Москва може да арестува или дори да унищожи кораба нарушител. Това означава, че Русия де факто е взела СМП под свой контрол. /БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


45
Още по темата: петролгазАртика
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Алтернативна енергия?Йок!Дай ке се трепем за петролче да форум и продаваме!
21
3
 
22
 
! Отговори
Shark преди 5 години
Чисто географски Русия има най-големи права върху Арктика. Сметнете процентно коя от северните държави има най-голяма граница там и ще видите кой за колко може да претендира. Интересно ако САЩ бяха на територията на Русия какво щяха да правят, дали нямаше да е същото, а? Това е все едно аз да имам 3 етажа от една кооперация, съседа само един, но той да има претенции за равни идеални части от двора, как ще стане тая? Ооо пък и актуален пример дадох, хихи.
20
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Русия сложи ръка на Арктика.Там вече навсякъде има руски военни бази с разположени в тая ядрени крилати ракети и ПВО.Наскоро в Арктика Русия изпрати първата в света плаваща АЕЦ ледоразбивач
19
6
 
26
 
! Отговори
До Анонимен 1 преди 5 години
Загубеняк, бил ли си там? Русия е най-големият износител на зърно В СВЕТА, като отсвири като бръз влак малка гара САЩ и Канада. Изнася шоколад и шоколадени изделия за Китай, ама ти откъде да знаеш - нашите *** правят алъш-вериш на Поросьонко, внасят "Рошен", който е класи под руския шоколад. Изнасят деликатесни риби, хайвери, крабове, трепанги и какви ли не морски продукти. Изнасят водка за стотици милиони долари. Мед, горски плодове. Развиха огромни птице- и свинекомплекси. Гладни били!
18
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 18 САЩ,Канада и Русия по международните спогодби немогат да претендират за морски територии отстоящи на стотици километри от техните брегове!Защо тогава примерно,крайбрежните държави на Атлантическия океан ,не си поделят целият океан!
17
3
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 9Разреши ме да те поправя. Фашингтон може да претендира за този участък от Арктика, който е на север от Аляска и толкова. Канада - за по-източния. И толкоз. ФАЩ не може да претендира нито за руския, нито за канадския, нито за норвежкия участъци. Това е толкоз просто и логично! А Китай ще участва в руската баница, както вече двете страни са се договорили.Колкото до военното разположение на силите, Русия вече е направила повечето, за да е сигурна за защитата на интересите си.
16
7
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 1Кой е гладен бе,***!?Русия е един от световните износители на зърно,сама се изхранва,и храни и света!Бягай да веганстваш,обратен евроджендърски ром!
15
6
 
2
 
! Отговори
lq lq преди 5 години
po tozi nachin chovechestvoto shte zagine po-byrzo!
14
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Warning!!!!Никой да не бaра ледовете македонски!!!
13
4
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
САЩ западат тотално и колкото по-бързо се разбере това, толкова по-добре за нас. След 10-тина години дори второто място по икономика не им е сигурно, защото там може да е Индия. Що се отнася до техните идеология, политика и култура те все по-западат и вече са близо до Сродновековието , като за този упадък всекидневно се пише и говори при тях.
12
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Битката ще е кой да спазари най-евтинa цена за добиваните от Русия ресурси от Арктика. И Вашингтон като е мераклия да се нареди на опашката, само да си приготви по-едри банкноти. :D
11
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Оядени кравари в Арктика,на някой му светна лампата ама то се оказа че било късно!
10
4
 
27
 
! Отговори
ай сиктир преди 5 години
Елементарно е погледнете картата на света и ще разберете, че Русия има право да прави това което прави и между другото мисля, че всеки друг на тяхно място би правил същото.
9
5
 
22
 
! Отговори
тя преди 5 години
Русия си е решила проблема с АРКТИКА , така че "битка " няма да има !
8
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Разбира се, във Вашингтон не могат безучастно да наблюдават усилването на Русия в толкова важен регион."От какво се разбира? За разлика от Русия, Вашингтон няма териториални води в региона и въобще място там.
7
3
 
13
 
! Отговори
тя преди 5 години
Нещата край Арктика са ясни !
6
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
като големи ще останат русия китай и индиякраварите като им намалеят притоците от кражбите от целия свят ще се здухатили ще станат нормална държава заедно с канадаи ще им етрудно като на всички защото няма да могат да живеят от грабежи няма да стане веднага но в близкото десетилетие е сигурноможе и да се разделят на отделни дъпжави
5
16
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Освен, че е гладе, руския *** е и раннобуден! Пийте топла вода, момчета! Чувал съм, че засища. Поне не е вредно!
4
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Добре е че там няма индийци (турци) че ще заприлича на река Ганг
3
9
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Добре,че там няма българи,защото ще превърнат всичко в мръсотия,както Панчаревското езеро!