Необходимо е да има консенсус и висшето образование да е приоритет

То гарантира националното и духовното развитие на България, посочи Николай Цонков
16 окт 2024 21:32, Красимир Ангелов
9

От тази година се отделят 0,9% от Брутния вътрешен продукт за висше образование, което е около 1 млрд. лв. Достатъчно ли са тези средства?

"Повече от 10 години висшето образование беше неглижирано и подценявано, водено към ликвидация. Тази политика по различен начин се прилага чрез финансирането. На системата се гледа просто като на едни потоци от пари. Не се вижда колко е важна тази система. Висшето образование е част от националната сигурност на България. Когато не функционира добре средното образование, ние сме ограничени по отношение на подбор. Най-големият проблем е демографската криза", коментира Николай Цонков от Стратегическият институт за национални политики и идеи (СИНПИ) в предаването "Денят ON AIR".

Според него висшето образование може да бъде много ефективен процес за справяне с демографската криза, но са нужни точните политики и тяхното правилно прилагане.

"Необходимо е да има консенсус и висшето образование да бъде приоритет за всички политически партии. То гарантира националното и духовното развитие на България, не просто обслужва икономиката", подчерта Цонков пред Bulgaria ON AIR.

Той е на мнение, че трябва да се промени моделът на финансиране на висшето образование.

"Трябва 0,9% от вътрешния продукт да бъдат давани за висшето образование. Важно е по какъв начин се разпределят средствата в рамките на висшето образование. Имаме усещане, че системата е правена от ChatGPT. Не се отчитат много важни критерии", отбеляза Цонков.

На въпрос не са ли прекалено много университетите у нас, той отговори, че имаме 52 университета и отбеляза, че не са много. Гостът даде за пример Словакия и Австрия, които имат същия брой университети, но качеството им е по-високо.

"Трябва да правим разлика между отделните университети, но потенциала го има в системата. Трябва да се помисли по въпроса как държавата регулира качеството. Има достатъчно средства за всички, въпросът е как се разпределят", добави Цонков.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от Образование
МОН обяви деня след изборите за неучебен в училищата със секции
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
2
 
! Отговори
тоя па преди 1 час
алоо , тва че имаш висше образование не значи че разбираш материята , особено в България щото знаем как се зимат изпити !!! работодателя иска умения не тефтер
6
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 час
Вишутуу кетапостроене не е образование то води до деобразование щото са важни само връзките и кетапите . Връзки имат дъртите лесици . Това спира конкуренцията а само тя дава качество а не кетапа или членството . Само кокуренцията . На мен за средното ,,образование,, ми казаха че не струва дори колкото ченгеджийска щерка и ми съсипаха живота банда дърт хрантутници неблагодарни на доживотна власт . Аз нямам интерес ченгеджисти и прокурори да стават вишисти бе и един ден опит като сержанти .
5
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 часа
Кое висше образование по-конкретно, че те много. За връзки с обществеността или филология ли ?
4
1
 
3
 
! Отговори
Алекс преди 2 часа
Университетите и студентите са прекалено много.Няма нужда от студенти,които едвам са вързали тройките на матурите.Шофьорите на баничарки ще могат да ги карат и без диплома за висще.
3
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 часа
Cтura тpuxтe бe, aлoooy, твa copocouguтe!
2
2
 
5
 
! Отговори
2 преди 2 часа
ОбразУванието е поправка на "умен" апарат, за образование става дума.
1
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 часа
Но истинското висше образувание, не вишуто, за което си купуваш дипломката.