Мораториумът за тока ни връща към миналото на дефицити в енергетиката

Експерт: Замразяване на цените ще доведе до дефицити в абсолютно всичко
16 дек 2021 07:00, Анисия Иванова
108
Мораториумът за тока ни връща към миналото на дефицити в енергетиката
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Решението на КЕВР за повишаването на цените на електроенергията и парното се оказа политически неприемливо и предизвика налагането на мораториум от парламента, което е поредното грешно решение в енергетиката. Увеличението на цените на тока няма да спре като купувачите вече са започнали да възприемат по-високите нива. Това коментира Николай Кискинов, управляващ съдружник "Владимиров Кискинов", в ефира на предаването „В развитие“ с водещ Делян Петришки.

"С това обезкуражиха регулатора – напоследък в енергетиката постоянно се прилагат ядрени опции, било за подпомагане на индустрията, за пускане на двустранни договори на ниски цени, сега – мораториум. Вероятно ще видим още подобни – това не са добри практики. Ако ще има мораториум върху цени, особено за електрическата енергия, можеше да се направи по малко по-интелигентен начин.“

Свръхпечалбите на държавните дружества в сектора са довели до натрупване на достатъчни средства за създаване на фонд, който да подпомогне гражданите срещу високите цени, без да се увеличават дефицитите в системата.

„Пазарът трябва да бъде оставен да си реализира пазарните нива, а регулаторът да определи справедливо цените, за да не създава дефицити.“

Кискинов припомни как през зимата на 2013 г. КЕВР е бил принуден да свали цените, за да се намали общественото недоволство, а след това е имало двойно над предвиденото увеличение

„Системата не може да функционира като фондация – не може да изкупувате енергия на високи цени и да я продавате на по-ниски.“, допълни той.

Още по темата

Вместо постоянно БЕХ да изкупува дълговете, тези печалби могат да се използват за домакинствата чрез създаването на фонд и директни намаления от страна на крайните снабдители, които по този начин ще имат и нужната ликвидност.

„Замразяване на цените ще доведе до дефицити в абсолютно всичко – от предприятията, които пренасят електроенергията и трябва да я купуват от борсата; крайните снабдители, които могат да не могат да плащат на НЕК за доставената енергия, ако не реализират достатъчно приходи; в НЕК, защото трябва да изкупува определени енергии.“

Отново има безпрецедентно високи цени на пазарите за електроенергия, но нивата на цените в България са малко по-ниски от тези е региона, каза Кискинов, но предупреди, че увеличението на цените няма да спре.

Пазарите са започнали да се формират въз основа на настъпилата зима като фючърсите са с устойчив тренд нагоре - за януари 320 евро/Mwh, за Q1 за 2022 г. - 297 евро/Mwh.

“Сега започваме да виждаме това, което ще се случи с цените. Енергийните пазари започват да прегряват и това ще се отрази на цялата икономика... Можем да видим и рязък спад на потреблението“, каза Кискинов.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


108
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
2
 
0
 
! Отговори
До Хр.Христов преди 2 години
Въпроси нямам, направих кратко и ясно изложение по въпроса. Пояснявам-няма нужда да излизаме от ЕС, а само да предлагаме скъпия си ток на тяхната енергийна система. И ако не се пренастроиш към новата реалност, вероятно просто ще трябва да си закриеш бизнеса с тока,другарю, сори.
31
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ха,ха,"енергийни специалисти" обясняват как ще настъпи колапс в електроснабдяването,топлоснсбдяването,и водоснабдяването в резултат на високите цени на електроенергията.А пропускат един важен фскт,че това са услуги с договори м-у доставчик и потребител и с общи условия по договореност напълно в съответствие с пазарната икономикс.А в общите услоеия има и клауза за неустойка,ако доставчика на услугата не ги иьпълни,незавидимо от ситуацията на пазара на услуги.А това означава че няма форсмажорност.
30
0
 
4
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 години
До 38"Скъпият ток да се продава на богатите страни от ЕС, а евтиният да остава у нас. " - можу да стане, ама ако излезем от ес.Други въпроси?
29
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
България ще фалира като през 1997 г, въпрос на няколко месеца е.
28
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Стрижи го тоя народ, трябва да пазим демокрацията и капитализма. Общоевропейски ценизадължително, пък заплатите нека са ниски.
27
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ето как изглеждат "леви политики с десни инструменти". Само дето инструментите (като мораториум например) не са десни, а политиките, които се целят посредством тях естествено няма да могат да бъдат постигнати. Аман от некадърност!
26
0
 
17
 
! Отговори
Кекса преди 2 години
Не разбирам защо трябва да да взимат свръх печалбите от държавните дружества и да ги дава на частни субекти.А свръхпечалбите на частните дружества остават в собствениците им.Ако има някой енергетик или икономист да ми обясни с прости думи че съм *** и не разбирам моля.
25
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Скъпият ток да се продава на богатите страни от ЕС, а евтиният да остава у нас. ЕС иска зелена енергия- ще плаща цената й. Ние сме бедни.а държава и за нас е евтиният роден ток от ядрената централа. Тя е достатъчна да покрие нуждите ни напълно- и като бизнес, и като битови/небитови потребители. А междинните, паразитиращи търговски и административни звена да се премахнат.
24
1
 
1
 
! Отговори
Лаик преди 2 години
Ето удобно обстоятелство да бъде задействан **студения резерв**, и всичко ще е О'К . . . . . . .
23
0
 
14
 
! Отговори
Еколог преди 2 години
Две цени на тока , масово се минава на дърва и въглища и всички жаживяваме в пушаци през зимата
22
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вчера по ТВ вожда на КНСБ очерта накратко какво тр. да се направи - КЕВР да извади въглишните (скъпи) централи от енергийния микс за определяне цената на тока и да вкара там АЕЦ-а, която произвежда най-евтин ток в БГ. Така дори може и да падне цената на тока и то стабилно и дългосрочно, а не за цедмица-две. Това обаче не може да се направи за топлофикациите, които са на газ. Там ще страдаме дружно!
21
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Престанете да натоварвате хората и бизнеса заради печалбите на тъ.пите прекупвачески фирми на евтин ток бе. Като не са кадърни, по-добре да фалират те, вместо цялата държава.
20
1
 
15
 
! Отговори
минчо преди 2 години
А защо изкупуваме енергия, след като си я произвеждаме.......Свръхпечалбите в сектора, каза господина......ахаааааааа.Ей, ще г...орите в а...да!
19
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Глупости! Никъде там не ни връща мораториума! Той не е за липса или ограничаване на тока, а само на неговата цена! Тия "експерти" не правят ли разлика?!
18
1
 
14
 
! Отговори
зяпнал преди 2 години
До Анонимен 15 .... Като малък да си падал на глава??? Известно ли ти е, че България произвежда два пъти повече ток отколкото потребява? И да, дивият либерален капитализъм ни задължим да свържем цената на ток с борсите в Европа и да плащаме цена, която плащат и в Люксембург.
17
1
 
4
 
! Отговори
Платец преди 2 години
Кой ше фалира от производителите на ток? Ветропоказателите и Слънчасалите. Останалите ще се вместят в конкуренцията. В края на краищата, конкуренцията е в КПД-то, което при ветропоказателите е ниско, а пре Слънчасалите още по-малко. Зелената енергия трябва да си повише кпд-то. Защо трябва да плащаме нищото.
16
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Айде и тези изкараха специалистити да ни убеждават как тока трябва да се вдигне. Сигурно и това е за наше добро
15
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бойко Тиквата като не направи АЕЦ Беляне и газопровода, ся ще има дефицит. Тез крадливи маймуни мръсни...
14
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако вдигнат тока с повече от 5 процента , масово ще се извадят печките на дърва и в градовете няма да може да се диша както по времето на царя
13
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Aлчността на брокерите-спекуланти ще доведе до счупени брокеро-спекулантски кратуни.