Народните представители взимат над 11 200 лв. на месец

Депутатите получават над 6 пъти по-големи суми от средната заплата
Обновена: 12 ное 2022 14:46 | 12 ное 2022 14:21, Елка Василева
277
 Народните представители взимат над 11 200 лв. на месец
Снимка: архив, БГНЕС

Депутатите взимат по повече от 11 200 лв. на месец. А средната заплата в страната за септември е 1787 лв., показват данните на НСИ. Причината народните представители да взимат над шест пъти повече от средното възнаграждение за страната е, че освен основната заплата те получават и редица добавки, пише „Труд“.

Още по темата
Основното месечно възнаграждение на депутатите се преизчислява на всеки три месеца и е равно на три средни заплати в обществения сектор за последния месец от предходното тримесечие. За септември средната заплата в частния сектор е 1763 лв., а в обществения е 1860 лв., обявиха от НСИ. Така основната заплата на депутатите става 5580 лв.

При участие в постоянна парламентарна комисия заплатата на депутатите нараства с 15 на сто и става 6417 лв. А за участие в подкомисии, временни комисии, както и за работни групи, избрани от постоянните комисии, депутатите получават възнаграждение за времето на работа, но не по-голямо от 5 на сто от основното месечно възнаграждение, пише в правилника на 48-ото Народно събрание. А за всички важни законопроекти има практика текстовете да се обсъждат не само в самата парламентарна комисия, а и в работна група.

Председателите на парламентарни комисии и на парламентарни групи взимат по-големи добавки от членовете на комисиите и ще взимат 7533 лв. Зам.-председателите на комисии ще получават по 6975 лв. Заплатата на председателя на парламента става 8649 лв., а на зам.-председателите на Народното събрание - 8091 лв.

Към тези заплати депутатите получават и още редица добавки. Към основното месечно възнаграждение взимат по още 1 на сто за всяка година трудов стаж, за научна степен “доктор” - 10 на сто, и за “доктор на науките” - 15 на сто. Любопитното е, че депутатите получават добави за стаж без значение каква е била предишната им работа, тоест дали са били певци, лекари, адвокати или научни работници. А ситуацията с добавките за стаж в частния сектор е различна. Минималното допълнителното трудово възнаграждение за всяка година трудов стаж и професионален опит е само 0,6%. Същевременно тази добавка се дава само за годините, през които човек е работил в една фирма, или ако е сменил работодателя, е бил на сходна позиция. Така в частния сектор, ако човек смени бранша, губи добавките за стаж и професионален опит, докато при депутатите не е така. И народен представител, който има 20 години трудов стаж, взима 1116 лв. като добавка за професионален опит.

С това обаче не свършват парите за депутатите. Народното събрание поема допълнителни разходи на народните представители в размер на две трети от основното им месечно възнаграждение, което прави по още 3720 лв. на месец. Тези пари трябва да се използват за заплащане на сътрудници, консултации, експертизи, помещения и други дейности, свързани с работата на депутатите. А как се отчита използването на тези пари решават отделните парламентарни групи.

Като се съберат основната заплата, добавките и парите за сътрудници, депутатите, които участват в една парламентарна комисия и имат 20 години стаж, взимат 11 253 лв. на месец.

Народното събрание, освен че изплаща заплати на депутатите, покрива и някои от разходите им. Покриват се транспортните разходи на народен представител при пътуване с държавния и общинския вътрешноградски транспорт, железопътния, автомобилния и водния транспорт - първа класа, и спално място за цялата вътрешна транспортна мрежа.

Признават се и транспортните разходи на народните представители по частни автобусни линии във връзка с дейността им като народни представители. Покриват се и транспортните разходи на народните представители, избрани в райони, намиращи се в области, с които има самолетна връзка, и съседни на тях области и отстоящи на повече от 250 км от София, до общо 40 самолетни билета годишно - еднопосочни или двупосочни.

На народните представители, които нямат семейно жилище в София, безвъзмездно се предоставя апартамент от жилищния фонд на Народното събрание, като разходите по основен ремонт, типово обзавеждане, охрана чрез сигнална охранителна техника или по друг начин, данъците и таксите се поемат от бюджета на Народното събрание.

Депутатите имат право и на квартирни и дневни за сметка на Народното събрание при посещение в изборните райони. Размерът на квартирните и лимитът на пътните, когато се пътува със собствен автомобил, се определят от председателя на Народното събрание.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


277
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
48
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Михалев даже не се е изказвал.Стои в колуарите и от време на време го прихваща костовистка истерия и почва да плямпа несвързано.
47
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Депутатите не трябва да взимат заплати докато управлява служебен кабинет. До избора на редовен кабинет парламента няма никаква тежест. До тогава управлява президента и назначените от него министри. След излъчването на редовно правителство започва и работата на парламента. Защо получават заплати депутатите сега??
46
2
 
13
 
! Отговори
Не гласувам преди 1 година
С 11200 лв. Поздравявам всички гласували за парламент. Сигорно сте много доволни от избора си? Живота рязко се подобри? Заплатите скочиха нагоре!
45
2
 
18
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
И за каква работа вземат тези пари, Строителя,миниьора,фермера, работниците........,на тях се държи всичко,тез мерзавци продажни,ништоправци лешоядни,крадци....закривай
44
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А колко са такива като Стоян Михалев...Десетки,може би 4/5 от депутатите.Ицо Хазарта,Деси от Дулово,анонимници от ДПС.Абсолютна фалшива реалност е т нар парламент.
43
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Затова искат правителство на всяка цена, за да могат да спестят 528 000 лв само от заплати на калпак за 4 години. Отделно са им консумативите, екскурзиите и представителните разходи.
42
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А гласувайте пак овце :)))
41
1
 
3
 
! Отговори
мда преди 1 година
не ги обвинявайте бе , разходите са им големи :)
40
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако сме парламентарна държава, трябва да има закон, според който депутатите да получават възнаграждение само при управлението на редовен кабинет. Така ще имат и стимул да го съставят максимално бързо. А не като сега..да разтягат безкрйно преговори, срещи, консултации. А в това време заплатата си тече. Могат вечно да я карат така.
39
2
 
6
 
! Отговори
MaйMyнaтa преди 1 година
На никой гаранцията, эа утрешния ден, не эависи от 11200лв
38
2
 
22
 
! Отговори
Linda преди 1 година
Да се намали бройката веднага на не повече от 50. На такава бедна държава с малко данъкоплатци и това е много. И заплатите да ги направят като на всички българи. Без измислени и безплатни екстри.
37
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Какво може Стоян Михалев в НС.Какъв закон е внесал?За какво е там този човек?
36
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хем заплатите им големи, хем от разни комисийки и т.н. взимат още някой лев, а да не говорим и за страничните им приходи (кои честни, кои не чак толкова). Нека са високи заплати, ама да няма корупция, а то - освен корупция друго няма вече в тази държава.
35
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Депутатите си взимат заплатите, карат се като роми на сватба. А президента и служебния кабинет им върши работата. Защо изобщо има парламент?? Каква е работата му? Изборите бяха преди месец, а още няма дори предложение за редовен кабинет.
34
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пак ни отклоняват вниманието. Примерно в чекмеджетата на ГЕРБ има средства за заплатите на 35 милиона народни представители. Тези заплати са пренебрежимо малки на фона на грабежа осъществен от ГЕРБ и СДС.
33
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вече наистина си мисля дали пък президентската форма на управление не е по-добра. И без това Президента и неговите министри управляват вече 1 година. Сега и бюджет ще прави служебния президентски кабинет. А тия в парламента само лапат евтини кюфтета, взимат големи заплати и нищо друго не правят.
32
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Много бе! Откде накъде ве!
31
1
 
8
 
! Отговори
Срамота! преди 1 година
Че, туй заплата ли е, бе? Срамота и позор за държаватъ ни!!!! Дайте на дупЕтатите ни по 100,000 левъ, че да нъ уважават по целия свят!
30
1
 
8
 
! Отговори
до 32 преди 1 година
Абе не всимат по 8 лв още.Поне докато се гласуваше с машини де.Сега пак с гюлетината колко негласували ще нагласят,че са гласували за да вземат субсидия не се знае.Колкото си искат!!!!!Само АК-47 ще реши проблема!Поне временно де....
29
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Става въпрос за дупитати а не за народни представители. Те работят за себе си щом искат такива ,,заплати,, и то при положение че не ходят на работа а не за нас . Хрантутници .