Минало, виновни, сглобки - пак едно и също преди вота

Киряков: Проблем в партиите е, че не подменят елитите си
17 сеп 2024 18:00, Гергана Попова
9
Минало, виновни, сглобки - пак едно и също преди вота
Снимка: БГНЕС

Един от огромните проблеми в партиите в момента е, че не подменят елитите си. Това каза за БНР политологът Георги Киряков.

"Не подменят политиките, които представляват отделните електорати. Това трябва да бъде решено възможно най-скоро. Затова хората абсолютно правилно смятат, че с тези избори политическата криза няма да бъде решена. Поне от 20 години в партиите вилнее вирусът на нежеланието на вече достигналите някакво политическо развитие да отстъпят, да се откажат от депутатстването, от тези игри, които разиграват. Последните две години просто са еманация на натрупалото се политическо напрежение. Вече я няма цедката, която медиите преди налагаха върху публичния дискурс, върху пряката връзка на политици с избиратели. Медиите имаха някаква форма на редактиране на информацията. Сега всичко влиза директно  в съзнанието на хората през социалните медии. Въпрос на избор за всеки един от участващите в този информационен поток е да прецени дали информацията, която възприема, е вярна. Това довежда до възможността всякакви групи по интереси да създават обществено мнение, което да е срещу демокрацията. Виждаме, че такъв тип пропаганда се използва от едни държави в други, за да обръщат общественото мнение до степен, в която има масово недоверие към изборния процес и към честността на изборите", каза още Киряков.

Киряков каза още, че е скептичен към възможността политиците да пуснат в изборната кампания послания, които да са близки до хората.

"Отново ще занимават избирателите с това кой с кого може да управлява, кой е виновен за събития от миналото. Това ще лиши гласоподавателите от реален избор на политики".

"Новият ресор е като старите - възможно най-безобиден, за да няма излишни тревоги от страна на ръководството на ЕК за това какви политики се прокарват през съответния ресор от българския еврокомисар. Последният значим ресор беше на Кристалина Георгиева".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още по темата: избориЕКпартии
Още от Общество
Провалът на ПВУ няма да събори икономиката ни, но е лош сигнал
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 ден
Защо ли хората не гласуват? Те си гласуват най-добре - Терминал 2 и кой където се е уредил или му видят очите. Тук е по-зле и от колония. Някакви клоуни се самоиздигат и се мислят за компрадори, а са наведени мишки, но те ти решават съдбата, заради краденето им и бездарното им съществуване.
6
0
 
4
 
! Отговори
Кинти преди 1 ден
Ако има хора на територията,няма да гласуват за никой и няма да си продадат гласа на никой.трябва да си мега проссссс да дадеш на някой да те краде 4 години и да те държи гладен,а вече и жаден.Той да купува острови,а ти да нямаш за пералня машина или да неможеш да си ремонтираш 20 годишния таралясник.
5
1
 
2
 
! Отговори
Реалист преди 1 ден
Дрън-дрън, глу.пости. Ами много партии смениха елитите си, появяваха се и нови партии и все тая. А няма ли най-после да се разбере, че проблемът всъщност е в матр'яла. Че тази държава с това племе няма бъдеще. И след 1000 години ще сме същите.
4
0
 
7
 
! Отговори
До 1 преди 1 ден
Каква аристокрация какви елити у нас бе юнак,като тя е избита и заровена от тези с цървулите и галошите и те застават начело на държавата ,дъъъъълги години.
3
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 ден
Тия новите от подмяната защо така след тях фирмите се изнасят от тук, не само няма инвестиции, закриват производства и се изнасят, Кирчо, Кокорчо?
2
0
 
6
 
! Отговори
Стар човек преди 1 ден
След 1989 колко сглобки имахме ,помните ли? Точно девет ,само че не гинаричахме така.Имаше какво ли не и целувки на Орлов мост даже....Но само последната коалиция нарекохте ,,сглобка"!!
1
0
 
6
 
! Отговори
без упойка преди 1 ден
Елитите трудно се смянят, само при революция, но и та е спорно кой какво сменя.След френската революция много малко управляват якобинците адвокати,Повечето пак са аристократи.Та дори Бонапарт си остава аристократ от Корсика, с протекции от хора аристократи заели страната на революцията.Според един бивш португалски държавник Салазар най - трудно и отговорно за една нация е да й създадеш елит.Може да се каже, че неуспеха да се създаде елит проваля държавата.