Парламентът, който хиляди пробваха да бутнат, а се срути сам

42-ото НС ще остане в историята с барикадите и липсата на кворум
Обновена: 6 авг 2014 08:37 | 6 авг 2014 08:36,
63

21 май 2013 година. Всичко е готово за първото заседание на 42-то Народно събрание. Снимка: Булфото

Парламентът, който си отива, счупи всякакви рекорди по непредвидимост и необичайност. Прескочи много граници. Удави се в изненади от процедурни хватки и резки ходове. Устоя на опита на хиляди да го бутнат в продължение на месеци, но се срина сам за дни.

Рухна след няколко много остри завои, които играчите в него взеха рязко и неочаквано. Това го превърна в

парламентът на най-големите раздели.

Решаващият ход направи ДПС, когато след евровота поиска предсрочни избори. Така движението сложи кръст на съюза с БСП, на кабинета и на мандата, макар публично Лютви Местан да не престана да отрича това.
И след това разделите заваляха една след друга. Завой направи и БСП, която направи немислимото - в последните дни на управлението си спря да подкрепя кабинета си. Социалистите отказаха да гласуват поисканата от правителството актуализация на бюджета и бламираха собствения си кабинет.

Тогава се оказа, че всъщност и правителството е направило завой и също е преживяло раздяла – с мандатоносителя си БСП. Защото започна да слуша повече президента и ДПС. А може би и ГЕРБ.

Завой направи и ГЕРБ и заигра в тандем с ДПС. Партията на Бойко Борисов формира мнозинство с движението на Местан за промяната на бюджета. После, за да се разграничи, напусна парламента, но в крайна сметка лидерът на ГЕРБ беше принуден да обещае депутати, с които ремонтът на бюджета да стане факт.
Много преди това „Атака” вече се беше разделила с парламента.

Така 42-ото Народно събрание се превърна в

най-краткия парламент в историята на България.

Живя само 1 година 2 месеца и 15 дни. Стартът му беше даден с емоционална реч на актьора Стефан Данаилов. Краят му дойде с актуализация на бюджета на НЗОК. В словото си при откриването Ламбо говори за нуждата от казване на истината. В последното си слово пред парламента президентът говори за необходимостта от повече пари. В началото беше надеждата, в края бяха сметките.

Това беше най-буксуващият парламент.

Всъщност сметките белязаха целия мандат. Броеше се и се изчисляваше  непрекъснато. Но не пари, а депутати. Цяла година се връзваше не бюджета, а кворума. Още при раждането му след изборите стана ясно, че животът на парламента ще виси на косъм. Защото разпределението на силите беше такова – 120 депутати на БСП и ДПС срещу 120 на ГЕРБ и „Атака”.

Още тогава се разбра, че депутатите на Волен Сидеров ще са решаващ фактор. И те го доказаха бързо, когато дадоха един глас, за да се открие заседанието, на което трябваше да се избере правителството. Но не гласуваха за кабинета. И така – цяла година. „Атака” даваше рамо на БСП и ДПС във важните моменти и показваше неутралитет в другите.

Затова и Сидеров си спечели прякора „златния пръст”. Но не завинаги. Защото честата липса на „Атака” от парламента превърна кворума в инструмент №1 на ГЕРБ и Бойко Борисов. И така

това  стана най-празният парламент.

И най-неработещият. Защото кворумът се превърна в нещо като коефициент на полезно действие. Едва ли в началото и най-смелите са предполагали, че именно той ще е господарят в парламента. И че от мисли за него, в парламента няма да се мисли за друго.

През май, когато се навърши една година от началото на мандата, Михаил Миков отчете провеждането на 118 редовни заседание и около 20 провалени. През юни и юли обаче броят на несъстоялите се скочи рязко. Така, когато се тегли чертата накрая, вероятно ще се окаже, че поне в една пета от времето си парламентът не е работил.

Схемата беше проста. Депутатите от ГЕРБ влизаха в пленарна зала, но не се регистрираха. Правеха го само ако БСП и ДПС, с помощта на „Атака” и независимите успееха да формират кворум. Ако не успееха, всички си тръгваха. И около 10 часа сутринта Народното събрание вече беше празно и пусто. Отвътре. Защото отвън, в по-голямата част от съществуването му, беше шумно и много населено. Затова и спокойно може да се каже, че

това беше най-обграденият парламент.

И най-пазеният. И най-замеряният. И най-охулваният. Всичко се отприщи след гласуването на гласуванията – избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. От 14 юни 2013 година до зимата на 2014 година всяка сутрин депутатите отиваха на работа, скрити зад коли на жандармерията, пазени от кордони полицаи и метални решетки. Всяка сутрин влизаха в парламента под звуците на вувузели и свирки, съпроводени от викове „Оставка”, а често и от псувни. Понякога хвърчаха домати, друг път яйца. Случвало се е да летят и камъни.

Пред парламента се викаше и вечер. Народното събрание имаше и своята „нощ на белия автобус”. Тогава протестиращите обградиха заседаващи до късно депутати и министри, а автобусът, с който част от тях бяха изведени, беше атакуван с камъни, счупен и върнат обратно. Тогава парламентът оцеля. Но не и година по-късно, когато на същата дата Пламен Орешарски подаде оставка. Това отново потвърди, че 42-ото Народно събрание не можа да бъде срутено отвън, но се срути отвътре.

Това беше парламентът на трудните решения.

Едно от тях беше приемането на новия Изборен кодекс. В него за първи път беше въведена преференция и за парламентарните, и местните избори. БСП обаче отстъпи от първоначалното си намерение преференцията да е задължителна. Склони и водачите на листи да не бъдат размествани. Така вкарването на мажоритарен елемент в изборите, искано от протестиращите, се оказа трудно и половинчато решение.

Този парламент реши да сложи и таван на лихвите на бързите кредити и да премахне редица банкови такси. Написа и закон за офшорките, който планира да извади собствениците им на светло, ако участват в обществени поръчки.

Парламентът, който си отива, няма аналог в историята досега. Но той промени парламентаризма и вероятно следващите няма да са много по-различни. Скоро ще видим.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


63
Още по темата: парламентмандаткворум
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
0
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Миналата година американците доста долари наляха и оправиха почивката на сумати народ. Ами сега?
46
3
 
31
 
! Отговори
БОКЛУЦИ преди 9 години
До Анонимен58--КЪДЕ СИ БЕ ПИЧАГА--Я ВИЖ КОМУНЯГАТА БРЛИЗНЕ КАКВИ ГИ ВЪРШИ--ХАХАХА-НЯМА ЛИ ДА ПРОТЕСТИРАТЕ БЕ ИЛИ НЕМА КИНТИ--УМРЕМ СИ ОТ СМЯХ С ВАС--ПРТЕСТЕРИ--УС...ЦИ!!!!
45
3
 
34
 
! Отговори
FMC преди 9 години
Ми той сидеров ви показа златния си пръст :P Какво толкова се чудите на съвсем предвидими неща? Атака спря да влиза в парламента и парламента падна. ГЕРБ не влизаше в парламента, а на никой не му пукаше за "спечелилите изборите". ГЕРБ почнаха да влизат в парламента и парламента рухна. Какъв е извода? Където не ги сееш, там никнат. Плевелите де. ГЕРБ.
44
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
... или казано с други думи - Парламентът, който хиляди успешно бутнаха
43
1
 
40
 
! Отговори
Петър преди 9 години
До пламенНикой не си прави илюзии, че ще потекат реки от мед и масло. Надяваме се само лай*яните реки да попресекнат малко.
42
2
 
46
 
! Отговори
Idealist преди 9 години
Най-противният и чалгаджийски парламент.Най-нищо несвърщилият парламент. Една пропиляна година за страната. Парлямент на задкулисието - мафиотски!
41
12
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Какви хиляди бееее.Такива нещастници бяха,че даже и Бойко престана да им плаща отчаян от гротеската която бяха и сам започна да си върши работатата,затова му е толкова як врата,като на кумчо вълчо,със стария изпитан метод-плюене по всички,най-вече по предишните и от всяка медия до която се докопа.Този репертоар вече сме го гледали,но акъла му не може да роди нищо ново.Крайно време е да разбере,че не само вече е много досаден,но и изключително дразнещ.
40
5
 
47
 
! Отговори
... преди 9 години
"Така 42-ото Народно събрание се превърна в най-краткия парламент в историята на България."По-скоро, в най-дългия цирка в историята на България.Или в най-скапаната детска градина...
39
5
 
54
 
! Отговори
Горо Дордата преди 9 години
Нищо ново. И този парламент остава в историята като поредната комунистическа издънка
38
4
 
53
 
! Отговори
асд преди 9 години
Най-после си отиде престъпното правителство, на което първата му работа беше да си засекрети стенограмите от заседанията...
37
7
 
52
 
! Отговори
Черен Петър преди 9 години
ПарлалаМента се беше обградил с огради.Да пази народните избранници от Народа.Беше си офшорна зона.Но Седянката се развали.Отиде си едно Правителство.Кой, а, Ко?Когато си отидат комунистите България ще се оправи!
36
15
 
43
 
! Отговори
пламен преди 9 години
Няма го вече Орешарски и в цялата държава ще потекат реки от мед и масло. Целта е постигната на бял кон да се върне пъдаря на Т.Ж. Браво народе, ще си стоиш последен в Европа!!!
35
1
 
40
 
! Отговори
333333 преди 9 години
АБЕ, ЖОРЖ ГАНЧЕВ НЯМА ЛИ ДА УЧАСТВА НА ИЗБОРИТЕ, НЯКОЙ ДА ЗНАЕ...
34
4
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Дека е мандатодържателя станишев?
33
5
 
33
 
! Отговори
Stefko88 преди 9 години
Даже мисла да си взема отпуската тогава да учавствам в веселбата!!!! ацаб!!!! хе хе
32
17
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тази есен-зима ще има вече исктински протести меко казано, ще излязат истинските хора с истинските и верните искания и тогава ще стане една истинска чистка на ***!
31
17
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тук гледам са се активирали предизборно провокаторите на ГЕРБ,говорят за прегръдки и целувки на БСП и ДПС,което беше факт,но пропускат да отбележат прегръдката на ББ с Местан-коалиция бостан,който дори тази сутрин по БТВ каза,че най-умните политици са в ДПС и след изборите няма да се коалират с тях само ако са мнозинство,т.е.ако не получат 121 гласа коалиция с ДПС ще има,тъй като никой друг не иска да се коалира с Бойко.Затова светиня МУ затопли отношенията с ДПС,а глупаците още му вярват.
30
11
 
44
 
! Отговори
... преди 9 години
Сами можем да си помагаме. Протестите го доказаха, както през 1997 г., така и сега.
29
6
 
49
 
! Отговори
интернет преди 9 години
В този свят на интернет става по-лесно. Пресъпниците (от БСП-ДПС) се страхуват от светлината, а интернет има способността да осветлява.
28
7
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Извинявам се израза обаче в случая,когато нямаше кворум в парламента си беше чисто ку.венски номер от страна на герб,последвани по късно от атака