Проблемите на Путин нарастват в Украйна, но той намира помощ в Брюксел

Руският президент обаче си затваря очите за някои проблеми
6 окт 2024 11:10, Нели Христова
155
Проблемите на Путин нарастват в Украйна, но той намира помощ в Брюксел
Снимка: БГНЕС

Миналият понеделник беше "Денят на обединението", празник, който президентът Путин обяви през 2022 г. в чест на анексирането от Русия на четири украински региона: Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон. Русия все още дори не ги контролира всичките, но въпреки това Путин заяви "наистина освободителния характер" на своята инвазия и прошепна, че "всички цели, които сме си поставили, ще бъдат постигнати".

Разбира се, той има основания за известна увереност сега, дори когато украинските сили са се окопали в региона на Курск, но той също така е - верен на формата си - игнорира някои задаващи се предизвикателства.

Москва явно изпитва облекчение, че скорошното посещение на президента Зеленски в САЩ изглежда е било нещо като разочарование за Украйна.

Един британски дипломат описа така рекламирания "План за победа" на Зеленски като "списък за пазаруване, а не стратегия". Докато американците го изпратиха с обещанието за още 2,4 милиарда долара помощ, той не получи зелена светлина да използва ракети с по-голям обсег срещу цели в Русия, да не говорим за гаранциите за бъдеща помощ и членството в НАТО, което търсеше.

Междувременно европейската подкрепа за Украйна изглежда малко по-малко постоянна, отколкото в началото на годината.

Популистките партии, които се противопоставят на подкрепата на Украйна, изглежда се увеличават след успехите на дясната партия AfD в Германия, Националния митинг на Марин Льо Пен във Франция и Партията на свободата (FPÖ) в Австрия.

Блокът Патриоти за Европа, който често се смята за, ако не винаги пропутински, то поне украински скептичен, сега е третият по големина в Европейския парламент. Тъй като все още има само 84 от 720-те члена на парламента, има ограничение по отношение на това, което блокът може да направи, но това е приветствано от московските пропагандисти като знак, че вълната обръща пътя на Путин.

Още по-сериозни са намеците, че не само Германия, но и елементи в други основни правителства, зад своята реторика, започват да вярват, че Киев ще трябва да приеме някакъв вид сделка "земя срещу мир". Германски служител, който беше частно критичен към колебливостта на собственото си правителство в подкрепа на Киев в миналото, призна миналата седмица, че "изглежда, че войната се превръща в задънена улица и ние не можем да плащаме за това вечно. Киев ще трябва да стане по-реалистичен в очакванията си".

Засега Киев изглежда не е в настроение да сключи такава сделка, но по думите на московски академик, близък до правителството на Путин, "ако не можем да спечелим на бойното поле, можем да помогнем на украинците да загубят", като насърчим по-големи търкания между Украйна и нейните съюзници и униние в Европа.

Раздорът също се очертава в Съединените щати, въпреки че в Москва има известен скептицизъм, че ако бъде избран, Доналд Тръмп би или би могъл да изпълни обещанието си да наложи прекратяване на огъня, което на практика би било в полза на Русия. Приятелският към Кремъл таблоид "Московский комсомолец" дори наскоро излезе с коментар, озаглавен "Приказките на чичо Тръмп: Обещанията за "бърз мир в Украйна" струват по-малко от нищо".

Въпреки това руснаците виждат връщането на "главния разрушител" като предпочитан вариант. Въпреки това, дори ако Камала Харис бъде избрана, Москва се надява, че опонентите й ще се разплачат и ще направят всичко, за да попречат на политическия й дневен ред.

Бавно смилане

От военна гледна точка Путин явно реши да не се хваща на стръвта на Киев и да отклонява вниманието и силите си от фронта в Донбас, за да се справи с Курския издатък на Украйна. Руските войски постигнаха известен напредък в изтласкването на украинците от запад, но досега те все още контролират по-голямата част от територията, която завзеха през август.

В Югоизточна Украйна обаче руснаците продължават напредването си. В сряда те окончателно превзеха крепостния град Въгледар, който си оспорват от почти две години и половина. Стратегическият пътен и железопътен център Покровск може да падне тази есен. Това е бавна, кървава битка, в която руснаците губят повече от хиляда души на ден, но запазват инерцията си.

Офанзивата в Донбас вероятно ще достигне кулминация - ще се изчерпи - ако и когато Покровск падне. През зимата ще продължим местните атаки, но до голяма степен ще имаме много необходим период на реконсолидация и от двете страни.

Междувременно всички чакат да видят колко сериозен ще бъде ефектът от руските атаки върху енергийната инфраструктура на Украйна. Миналия месец Русия изстреля повече от 1300 произведени в Иран безпилотни летателни апарата Shahed или техния руски аналог Geran-2 - повече от всеки предишен месец.

Електроцентралите и линиите продължават да бъдат първокласни цели, като повече от 70 процента от производствените мощности на Украйна се оценяват като унищожени. Прекъсванията на електрозахранването тази зима могат да бъдат от четири до 20 часа на ден, тъй като Международната агенция по енергетика предупреждава, че това ще бъде до момента "най-сериозният тест на украинската електрическа мрежа досега".

Нерешителността на Путин

И все пак 2024 г. винаги щеше да бъде година, в която Русия имаше предимство по отношение на боеприпаси и жива сила. Украйна трябваше да възстанови силите си след контранастъплението си през 2023 г., а способността на Русия да използва ирански и севернокорейски запаси й даде допълнително предимство в магазините. Украински офицер казва, че смята, че истинската история не е това, което Русия е постигнала тази година, "а че не е постигнала повече".

Както и да е, Путин не е направил достатъчно, за да се очертае победа – но достатъчно, за да си позволи, верен на формата, да отложи трудни решения.

Икономиката се развива неочаквано добре, но отказът му да размени маслото срещу оръжия не може да продължи вечно. Един руски икономист оцени края на 2025 г. като "решаващата точка, в която сегашното равновесие ще бъде нарушено".

Междувременно става все по-трудно и по-скъпо да бъдат склонени руснаците да участват като доброволци във войната. В Москва, например, вноските от кметството означават, че новоназначените получават бонус при подписване от 2,3 милиона рубли (£18 000) и годишна заплата от 5,2 милиона рубли (£41 000) - повече от пет пъти средната заплата за страната . Тези цифри доведоха до кратък скок в набирането на персонал, но сега той бързо намалява.

Въпреки че неговите генерали от месеци настояват за нова мобилизация, Путин, наясно колко непопулярно и разрушително ще бъде това, все още се колебае.

Той също така си затваря очите за някои тревожни показатели за следващата година.

Украйна ще бъде в състояние да започне ново мащабно контранастъпление през следващата година с новата техника, която получава, и бригадите, които формира. Освен това вероятно ще получи разрешение да използва американски ракети ATACMS с по-голям обсег и британски ракети Storm Shadow срещу военни цели в Русия.

Дори и без тях, Киев използва собствени ракети и дронове в кампания срещу руски складове за боеприпаси, която вече има ефект. Във вторник украинският първи заместник-министър на отбраната генерал-лейтенант Иван Хаврилюк заяви, че докато в началото на годината руснаците са можели да изстрелят осем артилерийски изстрела за всеки един от тях, до началото на този месец съотношението е паднало до само три към един.

Скъпа война

Москва току-що обяви плановете си за федералния бюджет за 2025 г., в който цели 40% ще бъдат посветени на отбраната и сигурността. За момента може да си позволи това, тъй като натрупва оставащите си резерви и увеличава данъците, но не става дума само за парите.

Пазарът на труда е болезнено пренапрегнат. Безработицата е спаднала до историческо дъно. Това означава, че няма място за индустриална експанзия и заплатите растат спираловидно, докато работодателите се конкурират за недостиг на служители. Дори отбранителните фабрики, които работят 24/7 и предлагат до четири пъти средните местни заплати, регистрират 90 000 незаети работни места. Полицията вече отбелязва почти една трета недостиг, а престъпността расте.

Елитът е недоволен, а обществеността недоволна - имаше забележимо малко ентусиазъм за честването на Деня на Съединението, например. Кметът на Москва Сергей Собянин беше по-заинтересован от празнуването на градския "Ден на работниците в метрото" и обявяването на повече инвестиции в клиники, отколкото да коментира анексиите.

Запасите от съветска бронирана техника, готова за ремонт, която е жизненоважна, се изчерпват. От 2000 танка, разгърнати във войната миналата година, само 200 бяха действително новопостроени, останалите леко модернизирани ръчно изработени. Дори ретро танкове T-55 от 1950 г. са се появявали на бойното поле.

Пенитенциарната система на Русия, която е силно използвана като източник на новобранци, е загубила толкова много затворници във войната, че затваря затворнически лагери.

Надпревара с времето

Вярно е, че Украйна е изправена пред собствените си предизвикателства при набирането на войски, но западното производство на боеприпаси се разширява, докато помощта се насочва, за да й се помогне да развие собствен отбранителен индустриален сектор. Съвсем наскоро Дания обеща еквивалента на £470 милиона, за да подкрепи разширяването си.

Обратно, руските съюзници като Китай, Северна Корея и Иран очакват да им бъде платено за всяка помощ, която предоставят, което допълнително изтощава хазната на Москва.

През следващата година Путин е почти сигурно, че ще успее да балансира целия този натиск. Но той ще залага, че може да наложи някакъв вид мир при неговите условия, преди напрежението върху собствената му система да стане твърде голямо.

Коментарът е на Марк Галеоти за The Times

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


155
Още от Русия
Заради Русия: НАТО увеличава войските си
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
131
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 39 секунди
В Донбас след като е дойде, Руский мир" населението започна да мечтае за Украйна и ВСУ.Русия освободи Донбасци от работа, заплати, спокойствие, цивилизация, на много хора и от домовете. Но за сметка на това им увеличи цените на всичко, престъпноста процъфтява, мъжете взе в армията. При Украйна протестираха по митинги сега не смеят да се съберат повече от двама човека. Класно освобождение! Дали са мечтаели за точно това?
130
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 минути
Ако арабите и всички мюсюлмани искат да живеят свободно в ЕС, и да ползват за демократични права, трябва да допуснат също така и други народи, от други религии и етноси, да се заселват в земите им, да строят в тях свои храмове, християнски, будистки, еврейски...Иначе, моля, да се приберат у дома!
129
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 минути
От подобни статии разбираме, че Русия страда от големи проблеми на бойното поле, и колкото повече се увеличават тези проблеми, толкова повече украински градове падат, докато при Украйна, която продължава да губи територии, всичко е наред. Не търсете особена логика в анализите на западните медии, просто толкова си могат.
128
0
 
2
 
! Отговори
До 123 преди 3 минути
РУСИЯ Е ЕДИНСТВЕНАТА НЕЗАВИСИМА СТРАНА,ВЪВ ВСЯКО ОТНОШЕНИЕ,НЕАДЕКВАТНИ ЧОВЕЧЕ. БЛАГОДАРЕНИЕ НА НАЙ-ДОБРИЯ И ПОДДЪРЖАН ПОЛИТИК В СВЕТА И РУСИЯ ( С 85%) - 10 -та ГОДИНА ПОДРЕД !!!! СПОРЕД МНОГОБРОЙНИ ПРОУЧВАНИЯ НА РАЗЛИЧНИ ОРГАНИЗАЦИИ. САЩ И МАРИОНЕТКИТЕ НЕ СА СВЕТЪТ,А МАЛКА ЧАСТ ОТ НЕГО.
127
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 минути
Ето мненията на велики руснаци за Русия: "Народ равнодушнъй до наименъшей обязаности, до наименъшей справедливости, до наименъшей правдъи, народ, что не признает человеческое достойнство, что целиком не признает ни свободного человека, ни свободной мъйсли." Пушкин
126
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 минути
120 Демографска криза има на много места по света, но в ЕС Путин иска той, да я "поправи", по свой, сатанински начин. Има и други начини за борба с девографската криза, не е само този, чрез внасяне на милиони араби и всякакви ислямисти в европейските държави. Но Путин иска да наложи своята примитивна диктатура над света, като дестабилизира ЕС и целия свят.
125
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 минути
Руската армия превзема поредния ключов град. Смешните медии- Путин има проблеми в Украйна дрън та пляс.
124
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 минути
До ЗабелязалВъобще не знае какво го чака след като току-що превзе град Угледар и е на три километра от Покровск, с което ви разбива окончателно отбраната в Донбас.
123
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 минути
Ето мненията на велики руснаци за Русия:"Народ, что ненавидит волю, обожает робство, любит цепи на своих руках и ногах, грязнъй физически и моралъно... готовъй в любой момент угнетатъ все и вся." Шмелев
122
2
 
3
 
! Отговори
Героят Зеленски преди 8 минути
Според признанията на самият бивш вече шеф на НАТО Йенс Столтенбрег, когато Русия започна специалната военна операция срещу режима в Украйна цял месец западни служители на алианса не са могли да установят връзка със Зеленски, който веднага се покрил в бункер в Киев и от страх да не бъде ликвидиран чрез радиосигнала на връзката не е вдигал никому телефона.
121
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 минути
Целите на Русия са са ислямизира Европа, да създаде хаос и войни, и в него, да наложи господство над света.
120
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 минути
До 106 И да се върнем по-назад - Русия ли е виновна за демографската криза в европата)))Европа ли е виновна за демографската криза на руснаците. Руският етнос в Русия главоломно намалява, за това пък мюселманското расте, а те са вече 30 млн. Като се има предвид, че голям% от малцинствата които не са мюселмани се пишат руснаци, то руският етнос е 70-80млн.а през 1940г са били 110млн в СССР.
119
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 минути
Ето мненията на велики руснаци за Русия: "Руский естъ наиболъший и наинаглейший лгунъ во всем свете." Тургенев
118
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 минути
102 Да, точно, Русия предизвика всичко това, с цел, световно господство. Склонната да го слуша и наивно да му вярва, Меркел, първо отказа да приеме бежанската вълна от Сирия, в която имаше мюсюлмани от целия свят, но под натиска на надпартийни организации, платени от Путин, отвори широко врати и ги пусна безусловно/2015. В ЕС влязоха много икономически емигранти и терористи. Сега Меркел се срамува и отчита грешката си.
117
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 12 минути
Ето мненията на велики руснаци за Русия: "Ох как тяжко житъ в Росии, в етом смердючем центре физического и моралъного разврата, подлости вранъя и злодейства." Аксаков
116
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 14 минути
Ето мненията на велики руснаци за Русия: "Наиважнейшею приметою удачи русского народа естъ ето садисткая жестокостъ." Горъкий
115
4
 
3
 
! Отговори
До Укро феновете преди 14 минути
"Проблемите" на Путин са кой град ще бъде следващия освободен от руските части. Също като "непревземаемите Фортеций" Мариупол Артьомовск (бивш Бахмут) Авдеевка и Вугледар (вече Угледар) ...
114
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 15 минути
111 Русия финансира световния ислямски тероризъм и го насочва срещу запада. Русия отвори широкомащабна война в суверенна Украйна и след това организира втори фронт, този в Газа, на 7 октомври 2023, за да отклони вниманието на западните донори, от Украйна, към палестинския конфликт. Русия създава конфликти и по този начин създава бежански вълна към ЕС. Възползвайки се от демократичните европейски закони за убежище на бягащи от войни. С тях в ЕС влизат икономически мигранти и терористи.
113
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 16 минути
Ето мненията на велики руснаци за Русия: "Не народ, а скотина, хам, дикая орда душегубовъ и слодеев." Булгаков
112
2
 
13
 
! Отговори
Забелязал преди 17 минути
Украйна има 14 новосвормирани бригади, които чакат западните оръжия и техника... Кремълският, фашистки фюрер не знае какво още го чака...