От 800 до 2000 евро на кв.м: Какви са тенденциите при цените на морските имоти?

Експерти коментират пред Bloomberg TV Bulgaria
31 юли 2024 21:29, Анисия Иванова
74
От 800 до 2000 евро на кв.м: Какви са тенденциите при цените на морските имоти?
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

През последната година цените на имотите непрестанно растат, като за София достигат рекордни равнища. Все повече хора обръщат внимание на имотите край морето и в курортните градове. Затова и Bloomberg TV Bulgaria попита петима експерти: "Какви са тенденциите с цените на имотите на ваканционния пазар“?

Добромир Ганев, real estate консултант и анализатор

„Ваканционният жилищен пазар е специфичен, като е отделен сегмент от жилищния пазар в страната. Той е специфичен с това, че когато инвеститорите проектират своите проекти трябва да имат предвид, че от една страна това жилище се ползва от собственици, които прекарват свободно време от годината, но и в същото време трябва да се мисли, че втората му функция е да бъде отдаван краткосрочно или дългосрочно под наем. В настоящия момент основната група купувачи са българите. България е част от един глобален ваканционен пазар, за разлика от жилищния, който не е толкова интернационален. В България най-актуалните пазари в момента са Слънчев бряг, Свети Влас, Несебър, Бяла, Каварна и Балчик. Северът се характеризира с малко по-ниски цени. От южните - Поморие, Созопол и Ахтопол, който е много интересен феномен, защото там предлагането е твърде ниско и е с едни от най-високите цени, което е на база на ниското предлагане. Банско си остава лидерът сред планинските курорти.“

Гергана Цанкова, търговски директор в Luximmo

„Тенденциите са за стабилен пазар и увеличаващо се търсене, особено сред чужденците по отношение на ваканционния пазар. Наблюдава се тенденция към увеличаващ се брой сделки, което според мен ще донесе възходящ пазар в дългосрочен план. На юг от Бургас цените средно варират около 1200-1500 евро на квадратен метър, като основното търсене е на апартаменти и жилища с една, две или три спални, като основните купувачи са българи. Доста по-малко се търсят студия – само 20-25% от общото търсене принадлежи на студията. Има търсене и на къщи, като ценовите диапазони варират около 1700-2500 евро на квадратен метър. А по отношението на търсенето и цените на север от Бургас – там търсенето е по-различно, преобладава търсенето на студия и на по-бюджетни имоти с инвестиционна цел. Като цените варират от 900-1300 евро за квадратен метър.“

Иван Василев, Капитал Естейт

„Цените вървят плавно нагоре, в сравнение на същия период на миналата година, като в различните части на южното Черноморие имат различно измерение, като цените са най-високи в областния град – Бургас. Забелязваме яркото открояване на цените в няколко квартала, близо до центъра. Там цените са около 1790 евро за квадратен метър, като статистиката е взета от различни по големина апартаменти. В Несебър има трайно покачване в последните 2 години след края на пандемията, като сделките в момента се сключват на около 1300 евро за квадратен метър. По-ниски са цените в Слънчев бряг, Равда и Ахелой."

Борислав Точевски, Домекс

„Определено са във възходяща посока, дори и в сравнение с миналата година, има места с около 30% увеличение на цените. Дори и при стари имоти в комплекси без поддръжка, които са се продавали за 500-600 евро за квадратен метър преди 2 години, то сега се продават по 1000 евро за квадратен метър. Комплекси, които са добри със сериозна поддръжка, ако сравняваме преди 2 години, бяха около 1200-1300 евро за квадрат в района на Слънчев бряг, миналата година бяха 1500 евро, а сега под 1700 евро почти няма дори няма дори и препродажби.“

Важно е да се каже, че ваканционният пазар е специфичен, тъй като домовете там се използват за почивка или отдаване под наем. Това е пазар, на който България има своята роля, а в последните 25 години се движи сред топ дестинациите в света.

В община Варна виждаме едни от най-високите цени на ваканционния пазар. Там цените варират от 1600 евро до 2500 евро на квадратен метър.

В сравнение на същия период на миналата година цените вървят плавно на горе. В централните квартали на Бургас цените достигат 1790 евро на квадратен метър. Цените в най-евтините квартали на града са около 900 евро.

На места в сравнение с миналата година цените са се повишили с 30 процента. За две години цените на луксозни имоти край определени курорти са скочили от 2000 евро на 3000 евро на квадратен метър.
Повечето експерти смятат, че до края на годината цените няма да се променят. Това се дължи и на кредитите, отпускани от банките.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


74
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
65
0
 
2
 
! Отговори
По добре преди 1 месец
човек да инвестира в Гърция или Турция. Там сезона е от края на май до края на октомври.
64
0
 
3
 
! Отговори
В България преди 1 месец
няма реален пазар на имоти, някви псевдо милионери с милиони кредити купуват жилища по 20 по 30 броя и чакат цените да се вдигнат и да ги продадат. Така въртят някви сделки и брокерите се радват. Чиста спекула ама накрая ще гризнат дървото.
63
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
От днес.бг, и вие ли работите с брокери? Имаше поне 3 коментара с конкретни цени на жилища в чужбина, които излизат по-евтино. София скоро ще мине Лондон по цени. А мутроморието, където таксите са по няколко стотин лева на месец скоро ще мухлясат, както в Испания има цели жилищни комплекси на морето без един живеещ.
62
2
 
13
 
! Отговори
Софиянец преди 1 месец
Аз от над 20 години не стъпвам на Мутроморието. Ходя в Испания, Италия, Гърция и т н. вкл. и по другите континенти. Е, малко по-скъпо ми излиза, но качеството на почивката си заслужава. Качвам се на самолета и след няколко часа съм на плажа. На Мутроморието да си ходят мутрите и онези от гетата.
61
1
 
7
 
! Отговори
х преди 1 месец
Ако можех , щях да гласувам за Тръмп ,.Аман от нашите ка пу ти
60
2
 
11
 
! Отговори
Сифилиско преди 1 месец
Преди 7-8 години когато цените бяха 300 евро на квадрат си заслужаваше. Сега е прекалено скъпо за това дето се предлага. Все пак е по-добре от София.
59
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Имотите и особено жилищата са възможно най тъпата инвестиция която може да същества.
58
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
То освен дето сезона е 2 месеца ами като излезнеш да хапнеш някъде и оп 100 лева, по-добре тия 200-300 хиляди евро да ги изпътуваш от колкото да се закотвяш на бетономорието където ти искат вече и 15 лева за паркинг.
57
1
 
5
 
! Отговори
хахаха преди 1 месец
Crisis incoming... Песни за страх, алчност и простотия...
56
2
 
12
 
! Отговори
Бегат от войната преди 1 месец
Руските украинци се преселиха във Варна и вдигнаха цените, даже брокерите са такива.
55
1
 
12
 
! Отговори
Форекс преди 1 месец
За два месеца сезон не си струва , зимата куче да вържиш няма да стои. Тук таме се мярка некой пиян рускоговорящ.
54
0
 
13
 
! Отговори
Пълна анархия ! преди 1 месец
В момента застрахователи и банкери държат над 50% от депутатите и си гласуват закони . Предния парламент намали драстично парите, които плащат застрахователите в няколко пъти .Примеро от 300 к на 25к. Също си отвориха много вретички с които да не плащат. Депутатите в над 505 от случаите са гладни и продажни ***-бездомници...
53
2
 
22
 
! Отговори
По добре на 5* хотел преди 1 месец
На входа на Поморие в дясно има един мега комплекс със стотици апартаменти на около 10 годиние е , но вече е с катинар. Не си плащали масово таксите някои собственици и му спряха комуникациите и сложиха забрана за достъп. Купиш ли си ваканционен "имот " имаш такса от 10 Е на квадрат и нагоре според решението на управата на година и ако не платят другите гориш и ти. В друг комплекс пук земята под сградата е била заложена и пада лапите на ЧСИ. Искат по 25 хиляди от всеки собственик .
52
3
 
5
 
! Отговори
Европеец преди 1 месец
55 казал съм на всичките си приятели в чужбина че потерите си изливат отходните тръби в морето и отвреме на време изплуват трупове.
51
7
 
4
 
! Отговори
Ястребовски преди 1 месец
Въпреки километричните опашки на Кулата и многото българи, които отиват в Гърция, българското черноморие си остава претъпкано, т.е. заетостта на хотелите е висока, а по плажовете още повече, защото хората от Сливен, Ямбол, Стара Загора уикенда се мятат на колата и за час-два са на плажа. Не плащат хотел, не висят по граници, само паркинг и шезлонги. Така че капацитетът на родните плажове особено уикендите си е пълен. И затова няма да има вдигане на качеството и промяна на условията - има си хора
50
2
 
17
 
! Отговори
Медиапол преди 1 месец
С две думи въздуха който надува имотния балон са кредитите. Скоро ще гърмят банки, собственици и цялата българска икономика
49
2
 
5
 
! Отговори
Медиапол преди 1 месец
За пореден месец ръстът на жилищните кредити на годишна база се ускорява и към края на юни вече е 24,8%. Това е най-голямото годишно нарастване от април 2009 година. Нетното увеличение на дълга по ипотеки на домакинствата за последните 12 месеца е над 4,4 млрд. лева. Новоотпуснатите ипотечни кредити, изключвайки предоговорените рефинансирания, достигат 721 млн. лева през юни, което е с 28% повече от същия месец на 2023 г. и с 57% повече от 2022 г.
48
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Не стъпвам на българското, гадни хотели, гаден персонал, гадни собственици, мутри, луди, престъпници, *** вода, денонощен шум, гадна чалга, гадни улици, гадни гларуси, гадни старци, гадни млади, гадно е всичко
47
2
 
10
 
! Отговори
Софиянец преди 1 месец
Аз ходя в гърция че на Слънчев бряг малко скъпо ми идва. Пълня багажника с консерви и бам за 3-4 часа съм на плажа. На Черноморието да си ходят пловдивчани като са толкова богати.
46
2
 
8
 
! Отговори
Муахаха преди 1 месец
а Варненският Инфлуенсър Симон Милков, дал Показания срещу Ивелин и Исторически Парк - Арестуван със Свалени *** в Компанията на Млад Мъж - как Винаги, всички тия се Оказват накрая - да не казвам думата, та да не ме изтрият, ясна ви е!