Силите в света се променят, Западът и САЩ не са от печелившите

Иван Кръстев: Демокрацията ще оцелее и през 2024 г., но как ще изглежда после?
12 яну 2024 19:05, Александър Попов
331
Силите в света се променят, Западът и САЩ не са от печелившите
Снимка: БГНЕС

"Сътношението на силите в света се променя. Съотношението на властта се пренарежда. И ние - Западът, САЩ, Европа - не сме от страната на печелившите", казва Иван Кръстев в интервю за германски вестник.

"Има книги, които се концентрират върху конкретна година - "1989" или "1913". Сигурен съм, че ще има десетки книги и за 2024. Проблемът е, че все още не можем да ги прочетем", казва политологът Иван Кръстев в обширно интервю за германския вестник "Аугсбургер Алгемайне", цитиран от "Дойче Веле". Според Кръстев демокрацията ще оцелее и през 2024 година, когато над четири милиарда души по света ще отидат до урните, но въпросът е как ще изглежда тя впоследствие. Изборите през тази година са тясно свързани с развитието на големите геополитически конфликти - резултатът в САЩ например ще предопредели хода на войната в Украйна, изтъква роденият в България политолог.

Европа се бори с различни кризи

Кръстев казва, че Германия е на кръстопът по ред причини. Едната е свързана именно с политическия климат в САЩ. Защото през последните десетилетия сигурността на Германия беше осигурявана от Вашингтон. След избора на Доналд Тръмп през 2016 година обаче това се промени. След това се промени и зависимостта на Германия от руски газ, а опасността от открит конфликт между Китай и Тайван носи и рискове за германския експортен модел.

"Проблемът за Германия е, че през последните десетилетия тя е един от най-големите печеливши от глобалните политически обстоятелства. А най-големите победители от миналото са заплашени да се превърнат в големите губещи днес", смята политологът, който е изследовател и в Института по хуманитарни и социални науки във Виена.

По отношение на кризите, които засягат Европа, Кръстев казва, че няма такава, която да доминира над целия континент. "През есента попитахме в 11 европейски държави кои от петте най-големи кризи създават у тях най-много тревоги за бъдещето - Ковид, икономика, война, климатични промени, миграция", изрежда той. "Германия е единствената държава, в която миграцията е най-горе", посочва Кръстев. "В Италия и Португалия е икономиката. В Полша и Естония - войната." Политологът забелязва и интересна тенденция - притесненията по отношение на миграцията в държави като Италия и Полша намаляват, когато крайната десница е на власт, дори броят на мигрантите да расте. "Това е важна причина защо правителствата в Европа, начело с това на Еманюел Макрон във Франция, се движат все по-надясно", допълва той пред "Аугсбургер Алгемайне".

Разделението между хората в градовете и селата расте

Кръстев обяснява избухването на все повече горещи конфликти със страховете от бъдещето. И връща лентата назад към Студената война. Тогава "и САЩ, и Съветският съюз бяха твърдо убедени, че бъдещето е на тяхна страна. Това до голяма степен обяснява защо не се стигна до война. Ако вярвате, че бъдещето принадлежи на вас, че утре ще бъдете по-силни от противника си, защо бихте воювали днес?", пита той. Но днес не е така. "Активистите за климата и противниците на миграцията се страхуват от бъдещето. Това засилва желанието да се решат нещата сега - вероятно дори със сила."

Според председателя на Центъра за либерални стратегии разделението между хората може да се обясни и по географски признак. "Хората в Будапеща и Братислава са много по-близки до тези в Берлин и Барселона, отколкото до населението в селата в собствената си страна. Не става въпрос толкова за разликата между богатите и бедните. Решаващият фактор е броят на жителите на квадратен километър", смята той. И дава конкретен пример - проблемите, които вълнуват хората от малките населени места, са коренно различни. "Съществува усещането, че са изоставени. Те имат и съвсем реални проблеми - новата политика в областта на климата, електрическите автомобили. Живеем в много мобилен свят. А в този свят има хора, които са по-малко мобилни от преди, защото автобусът вече не се движи. Това има политически последици. Брекзит е добър пример." Кръстев обяснява, че масово за напускане на ЕС са гласували британци, които нямат добри транспортни връзки с големите градове. "Тези, които вече не посещават града, искаха да излязат от ЕС."

Защо България и Полша имат различно отношение към Русия?

В интервюто Кръстев говори и за други разлики - тези за оценката към действията на Путин и агресивната война, която Русия води срещу Украйна. "Поляците, балтийците и дори финландците се страхуват от завръщането не толкова на Съветския съюз, колкото на Руската империя. Някога те са били част от нея, както и Украйна - така че могат да се идентифицират добре с Украйна", смята той. "В Унгария и България нещата са различни до известна степен. За тях Хабсбургите и най-вече Османската империя са имперската сила. В исторически план Русия се разглежда по-скоро като освободителка."

Иван Кръстев посочва, че до преди избухването на войната Европа е била на мнение, че икономическата и меката политическа сила са значително по-важни от военната. Това води и до сегашните проблеми във военното производство. Докато в същото време само за шест месеца Русия успя да се преориентира към военна икономика. Другото изненадващо откритие е, че национализмът е жив и в случая с Украйна може да мотивира хората да жертват живота си за свободата. "Войната променя Европа повече, отколкото си мислят самите европейци", заключва той.

Политологът не се наема да прогнозира как ще приключат изборите в САЩ през ноември, но казва, че те ще имат огромно влияние върху Европа. "Балансът на силите в света се променя. И ние, Западът - САЩ и Европа - не сме на печелившата страна", обобщава Кръстев пред "Аугсбургер Алгемайне".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


331
Още по темата: Иван Кръстев
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
251
0
 
2
 
! Отговори
Who Cares преди 2 месеца
Затова пък кръстев е от печелившите - ЗАСЕГА!
250
2
 
7
 
! Отговори
До "един" преди 3 месеца
Безполезно е да им го казваш. Тия хорица предпочитат да мразят вместо да мислят. А и кому са притрябвали такива в Русия? Да си стоят в ***, поредна година да чакат еврозона и шенген. Вече развалиха енергетиката, развалиха селското стопанство, развалиха социалната система, развалиха трудовите отношения, развалиха медицинското обслужване. Кому са нужни тия неандерталци в нормална държава?
249
0
 
6
 
! Отговори
ВУЮ преди 3 месеца
ТОЗИ Е УМЕН ,АЛЧЕН ЕСНАФ!!!!***.
248
0
 
15
 
! Отговори
АНОНИМЕН преди 3 месеца
Другаря Кръстев май и от Сорос ще го отсвирят
247
2
 
0
 
! Отговори
Фък дъ ЕУ преди 3 месеца
До Руска хранилка ... "Отворено общество" и руска хранилка ? Ама ти чесну ли ?
246
0
 
0
 
! Отговори
Фък дъ ЕУ преди 3 месеца
До Анонимен тоз па, той умря шест пъти е, не помниш ли ? А ако не е ще се гръмни до март, най-късно до юни, максимум края на годината :)
245
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Този - кривия обърна палачинката, явно мутрофанката добре да му плаща. Но, се радвам на тази му прогноза, тъй като този некадърник никога не е направил вярна прогноза, нито за избори, нито за политика. Е, от некадърник какво да очакваш ....
244
0
 
4
 
! Отговори
Ярл фон Трън преди 3 месеца
МГУ в последната класация на QS заема 87-мо място в света. Далеч преди западащия отвсякъде СУ с неговите професори-плагиатори и студенти ge6uлu.
243
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Значи хонорарите на кръстевците ще растат!
242
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Така ли? А сега се върни през 2022 г. какви ги говореше - как Русия нямала да промени световния ред и т.н.. Светът даже не се разделя на няколко блока както в началото се предполагаше, а на два лагера: 'the West' и 'the Rest'. Моля ти се обясни ни как ние ще спечелим като сме по-малко на брой, застаряваме, всички други категорично не ни харесват и т.н.
241
13
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Да, точно така дрънкаше и чичко Адалфи Хитлаер и после се наложи да се трови преди да се гърми. Ти 4хиляднико с бяла коса няма да го доживееш, но ние ще го доживеем края на жужето палаутлер
240
23
 
14
 
! Отговори
Бат Венко преди 3 месеца
Като му видиш физиономията на другаря Кръстве(Поп Кръстю),и само след това можеш да се чудиш и маеш на колко ли въжета скача едновременно.Само за инфо на другаря Кръстев,ще спомена,че Демокрацията води началото си от книгите на Маркс и Енгелс,и в основота си лежат парите.А скоро не се е чуло че в Русия,Китай и останалите ,,дължители" на САЩ са анулурали дълговете си.Нали знаете защо САЩ е Най-големият длъжник на Световната Банка? Защото е изкупила дълговете на всички големи държави.Лек Ден друзя
239
12
 
29
 
! Отговори
Другаря кръстев преди 3 месеца
Защо другарят Кръстев замина на Австрия, след като този свят загива, а не в новите звезди...Русия на Путин и Китай на другаря Си.....или е мазохист и иска да страда. или лъже за да си заслужи копейките,..или. юаните...
238
9
 
15
 
! Отговори
rambaldievskievich преди 3 месеца
На коя от тези, изброени от теб дисциплини, изучаващи се в любимата ти, явно, русия, а и на други, свидетелствата и др. под. документи, показващи, че са изучени там, се признават навън (освен в бившите й републики и някъде около нея (най-вече)? На кое място е "великият" им университет "Ломоносов"? Софийският "Св. Кл. Охридски" е в седмата стотица от първите 1 000 ("Ломоносов" го няма в първата хилядарка). И т. н. Изобщо - голямо "привличане" пада. Няма що... 'баси!...
237
29
 
29
 
! Отговори
eдин преди 3 месеца
Към коментиращите дето казват що хората не бягат към Русия. Казвам ви от личен опит - защото досега имаше СССР и съветски порядки - но в последните години Русия дръпна много напред.Изключително много и се превърна в привлекателно място.Миграцията към Русия обаче е силно затруднена заради войната.В общи линии ако искаш учиш/работиш атомна физика авиация военни дисциплини артически професии - Русия е твоето място.Сегашната Русия няма нищо общо с преди 15 години.
236
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Кръстев е *** .
235
1
 
18
 
! Отговори
Руска хранилка ... преди 3 месеца
До желязна логика - През 1991 г. специализира за една година в колежа Сейнт Антъни на Оксфордския университет със стипендия на Отворено общество / из биографията на Иван Кръстев /
234
17
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Иван Кръстев е на американска хранилка повече от 20 години. Важното е обаче, че вече явно се говори за отслабените позиции на САЩ в световен аспект. Многополюсният свят е факт.
233
22
 
13
 
! Отговори
желязна логика преди 3 месеца
Който е на руска хранилка като валдаеца Иван Кръстев е на печалившата страна всички останали са на губещата.
232
1
 
29
 
! Отговори
Хххх преди 3 месеца
А тоя как хвалеше Сороската в филм направен да хвали Сорос...