Силите в света се променят, Западът и САЩ не са от печелившите

Иван Кръстев: Демокрацията ще оцелее и през 2024 г., но как ще изглежда после?
12 яну 2024 19:05, Александър Попов
331
Силите в света се променят, Западът и САЩ не са от печелившите
Снимка: БГНЕС

"Сътношението на силите в света се променя. Съотношението на властта се пренарежда. И ние - Западът, САЩ, Европа - не сме от страната на печелившите", казва Иван Кръстев в интервю за германски вестник.

"Има книги, които се концентрират върху конкретна година - "1989" или "1913". Сигурен съм, че ще има десетки книги и за 2024. Проблемът е, че все още не можем да ги прочетем", казва политологът Иван Кръстев в обширно интервю за германския вестник "Аугсбургер Алгемайне", цитиран от "Дойче Веле". Според Кръстев демокрацията ще оцелее и през 2024 година, когато над четири милиарда души по света ще отидат до урните, но въпросът е как ще изглежда тя впоследствие. Изборите през тази година са тясно свързани с развитието на големите геополитически конфликти - резултатът в САЩ например ще предопредели хода на войната в Украйна, изтъква роденият в България политолог.

Европа се бори с различни кризи

Кръстев казва, че Германия е на кръстопът по ред причини. Едната е свързана именно с политическия климат в САЩ. Защото през последните десетилетия сигурността на Германия беше осигурявана от Вашингтон. След избора на Доналд Тръмп през 2016 година обаче това се промени. След това се промени и зависимостта на Германия от руски газ, а опасността от открит конфликт между Китай и Тайван носи и рискове за германския експортен модел.

"Проблемът за Германия е, че през последните десетилетия тя е един от най-големите печеливши от глобалните политически обстоятелства. А най-големите победители от миналото са заплашени да се превърнат в големите губещи днес", смята политологът, който е изследовател и в Института по хуманитарни и социални науки във Виена.

По отношение на кризите, които засягат Европа, Кръстев казва, че няма такава, която да доминира над целия континент. "През есента попитахме в 11 европейски държави кои от петте най-големи кризи създават у тях най-много тревоги за бъдещето - Ковид, икономика, война, климатични промени, миграция", изрежда той. "Германия е единствената държава, в която миграцията е най-горе", посочва Кръстев. "В Италия и Португалия е икономиката. В Полша и Естония - войната." Политологът забелязва и интересна тенденция - притесненията по отношение на миграцията в държави като Италия и Полша намаляват, когато крайната десница е на власт, дори броят на мигрантите да расте. "Това е важна причина защо правителствата в Европа, начело с това на Еманюел Макрон във Франция, се движат все по-надясно", допълва той пред "Аугсбургер Алгемайне".

Разделението между хората в градовете и селата расте

Кръстев обяснява избухването на все повече горещи конфликти със страховете от бъдещето. И връща лентата назад към Студената война. Тогава "и САЩ, и Съветският съюз бяха твърдо убедени, че бъдещето е на тяхна страна. Това до голяма степен обяснява защо не се стигна до война. Ако вярвате, че бъдещето принадлежи на вас, че утре ще бъдете по-силни от противника си, защо бихте воювали днес?", пита той. Но днес не е така. "Активистите за климата и противниците на миграцията се страхуват от бъдещето. Това засилва желанието да се решат нещата сега - вероятно дори със сила."

Според председателя на Центъра за либерални стратегии разделението между хората може да се обясни и по географски признак. "Хората в Будапеща и Братислава са много по-близки до тези в Берлин и Барселона, отколкото до населението в селата в собствената си страна. Не става въпрос толкова за разликата между богатите и бедните. Решаващият фактор е броят на жителите на квадратен километър", смята той. И дава конкретен пример - проблемите, които вълнуват хората от малките населени места, са коренно различни. "Съществува усещането, че са изоставени. Те имат и съвсем реални проблеми - новата политика в областта на климата, електрическите автомобили. Живеем в много мобилен свят. А в този свят има хора, които са по-малко мобилни от преди, защото автобусът вече не се движи. Това има политически последици. Брекзит е добър пример." Кръстев обяснява, че масово за напускане на ЕС са гласували британци, които нямат добри транспортни връзки с големите градове. "Тези, които вече не посещават града, искаха да излязат от ЕС."

Защо България и Полша имат различно отношение към Русия?

В интервюто Кръстев говори и за други разлики - тези за оценката към действията на Путин и агресивната война, която Русия води срещу Украйна. "Поляците, балтийците и дори финландците се страхуват от завръщането не толкова на Съветския съюз, колкото на Руската империя. Някога те са били част от нея, както и Украйна - така че могат да се идентифицират добре с Украйна", смята той. "В Унгария и България нещата са различни до известна степен. За тях Хабсбургите и най-вече Османската империя са имперската сила. В исторически план Русия се разглежда по-скоро като освободителка."

Иван Кръстев посочва, че до преди избухването на войната Европа е била на мнение, че икономическата и меката политическа сила са значително по-важни от военната. Това води и до сегашните проблеми във военното производство. Докато в същото време само за шест месеца Русия успя да се преориентира към военна икономика. Другото изненадващо откритие е, че национализмът е жив и в случая с Украйна може да мотивира хората да жертват живота си за свободата. "Войната променя Европа повече, отколкото си мислят самите европейци", заключва той.

Политологът не се наема да прогнозира как ще приключат изборите в САЩ през ноември, но казва, че те ще имат огромно влияние върху Европа. "Балансът на силите в света се променя. И ние, Западът - САЩ и Европа - не сме на печелившата страна", обобщава Кръстев пред "Аугсбургер Алгемайне".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


331
Още по темата: Иван Кръстев
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
231
1
 
4
 
! Отговори
Хххх преди 3 месеца
До 253Бягаха...ако не си излизал от панелката не се обаждай....
230
0
 
35
 
! Отговори
Оффф преди 3 месеца
Роден е на 1 януари 1965 г. в гр. Луковит. Баща му Йото Кръстев е журналист, а по-късно член на ЦК на БКП и завеждащ отдел Средства за масова информация при ЦК на БКП.А тоя синчето живеее в лошия демократичен запад.
229
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
всички проблеми които се случват на тая планета идват от депутати и от управници и президенти Това са хората които създават цялата мизерия и война
228
0
 
31
 
! Отговори
Ssss преди 3 месеца
До ПахахахаТо и Източният блок начело със СССР не очаквахме да се разпадне, ама стана и то толкова бързо ,че не разбрахме какво става! А в личен план целият ми съзнателен живот премина в Преход с противоречиви оценки, но от исторически план това са 2 реда в учебника. Ясно е едно!Предстоят много "интересни" 10 г. и прогнозата за нас не е оптимистична.
227
17
 
20
 
! Отговори
Пахахаха преди 3 месеца
Затова всички се бягат на запад. Докога да чакам до изгние тоя запад бе, сър Вул? Един лев кога ще стане 10 долара? Хахаххха
226
7
 
11
 
! Отговори
Ко каиш преди 3 месеца
Този е единственият от Източна Европа , които канят на форуми в РФ ....
225
9
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Доживях планктона да обяви Кръстев, който е на заплата при Сорос, путинист 😅🤣Иначе да, пак ядец. Отново сме на страната на губещите... честито, за кой ли път...
224
2
 
11
 
! Отговори
peter преди 3 месеца
за брекзит били гласували хора които нямат автобуси и транспорт до градовете в англия,,,егати глу пака,,,ужасс ,,и този човек е давал интервю за германски вестник,,и определя политиката в България,,,,,ами те англичаните имат по 4 коли ,,и не им е проблем да ходят до града ,,за брекзит гласуваха за да не може такива като този на снимката да им обяснява как да живеят и какви краставици и банани да ядат срещу заплата 200 000 еуро от брюксел...
223
6
 
3
 
! Отговори
Ром"с преди 3 месеца
Има истина в това което казва,макър и да не се харесва на фауната в тоз форум.
222
2
 
5
 
! Отговори
СОЦИАЛЕН ПАТОЛОГ преди 3 месеца
До Този който гоКазваше се ЛЕНИН Кръстев.
221
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Щом и баш соросоидът се притеснява значи идват по-добри времена
220
4
 
11
 
! Отговори
Идеалист преди 3 месеца
"Политологът не се наема да прогнозира как ще приключат изборите в САЩ през ноември, но казва, че те ще имат огромно влияние върху Европа. "Балансът на силите в света се променя. И ние, Западът - САЩ и Европа - не сме на печелившата страна", обобщава Кръстев пред "Аугсбургер Алгемайне"." Този неолиберал се е осъзнал! Ха, сега де!
219
4
 
13
 
! Отговори
Този който го преди 3 месеца
Помни, беше комунист от дкмс и още е- бивши няма, остоват прикрити такива за цял живот , руско прокси, полезен *** завинаги
218
10
 
9
 
! Отговори
десетки книги в 2024 преди 3 месеца
Иван Кръстев познава мъжко магаре под опашката. Не през 2024 г, а през 2025 г. ще има десетки книги, когато победата на Украйна във войната ще зарадва Свободния свят...
217
15
 
20
 
! Отговори
Джордж Оруел преди 3 месеца
Г-н Кръстев греши,или по-скоро не доуточнява нещо много важно:не Западът е губещ,губещи са глобалистите и мултикултуралистите!Губещи са левичарите, незнайно защо самонарекли се ,,либерали".Губещи са политкоректниците и разните видове неомарксисти.А войната на Путин е огромна загуба за Русия.Този кагебешник и неосталинист докара най-големи беди за РФ.Дори и да откъсне парче от Украйна,това ще е пирова победа,която ще тегне дълго на тамошното население.А Европа пак ще бъде флагман на демокрацията!
216
4
 
9
 
! Отговори
Галя от EmbassyTO преди 3 месеца
Тихо ти. Виж го ти - до онзи ден ни обслужваше , сега... Тъжна картинка е магаренка - моли се на който и да е да остане след ротацита. Горката. Трагедия е
215
2
 
13
 
! Отговори
Долорес преди 3 месеца
Медията, в която е дадено интервюто е на 34 място в Германия, а читателите се "застояват" там средно по минута и половина :)))))
214
13
 
19
 
! Отговори
Минуващ преди 3 месеца
"До преди една година Русия не трябваше ли да се разпадне, за какво избиха толкова хора и се готвят да избият още за една война с предизвестен край." -- Чакай бе, европейците ли ги избиха тези хора? Иван Кръстев ли ги обрстрелва с артилерия от някой голям град на Европа? Правиш впечатление на поредния апологет на руската агресия, завоалиран като интелектуалец, а всъщност руска пиoнка на щат. Не се притеснявай, войната рано или късно ще приключи и Русия ще бъде съдена за гeноцид.
213
3
 
19
 
! Отговори
Капитализма и ... преди 3 месеца
....КАПИТАЛА ВСЕ СА ЛОШИТЕ, АМА АЗ НЕ ПОЗНАВАМ КОМУНИСТ И ЛЕВИЧАР , КОЙТО ДА СЕ Е ОТКАЗАЛ ОТ КАПИТАЛА И ДА Е УМРЯЛ , КАТО ХРИСТОС---НЕЩО ПОВЕЧЕ---ЦЯЛАТА ИМ БОРБА Е СВЪРЗАНА С КАПИТАЛА И НАТРУПВАНЕТО МУ , ЗА СОБСТВЕНА СМЕТКА И ТО В КАПИТАЛИСТИЧЕСКА СТРАНА --А , ДЕЦАТА ИМ НА ВСИЧКИ СЪВРЕМЕННИ "ДРУГАРИ" , ИЗОБЩО НЕ ПРАВЯТ ИЗКЛЮЧЕНИЯ!За сведение---пишещия тук Иван Кръстев от Виена ----СЪЩО!!!!!!!!!!!!!...ИЗОБЩО---КОМУНИСТИЧЕСКО ЛИЦЕМЕРИЕ НА "Н"-та СТЕПЕН....ХА,ХА,ХААААААААА
212
1
 
7
 
! Отговори
!?! преди 3 месеца
Е той има доста българско име, не знам как ще стане с това, че не е български политолог, по-скоро се е объркал, сори