Близо ли е Турция до реализация на амбициите за регионална суперсила?

Може ли да е сигурна в категоричното си военно надмощие над Гърция?
4 ное 2021 17:30, Елка Василева
229
Близо ли е Турция до реализация на амбициите за регионална суперсила?
Снимка: архив, БГНЕС

Хроничното противопоставяне на Гърция и Турция в целия регион от Егейско море до Кипър често се представя като един вид двубой на Давид и Голиат, съизмерване на несравними величини, конфликт с предрешен резултат, който за щастие е почти невъзможен заради членството и на двете страни в НАТО. Това впечатление се създава както от очевидната разлика в мащаба на населението на двете страни - над 82 милиона за Турция срещу под 11 милиона за Гърция, така и от понякога пренебрежителните изказвания на турски политици, които насмешливо, но и заплашително обвиняват Гърция, че се крие зад гърба на силни покровители като САЩ или Франция и не дръзва да застане и да се разбере с Анкара "по мъжки".

И докато наистина изглежда, че Гърция по ред причини поддържа напоследък с по-голяма лекота от Турция връзките с традиционните си съюзници, сравнението на въоръженията, с които разполагат двете страни, не потвърждава очакването за пропаст между военните ресурси на Анкара и Атина.

Публикувано наскоро съпоставяне на въоръжените сили на Гърция и Турция, направено от Кипърския център за стратегически проучвания, показва действително значителен превес на Турция в сухопътните сили, но общото съотношение на личния състав на всички родове войски е около 2,4:1 в полза на Турция, т.е. доста по-малко, отколкото предполага съотношението на населението. От друга страна данните показват, че турският числен превес във военновъздушните и военноморските сили е съвсем малък. По-конкретно срещу 355 200 военнослужещи в турската армия има 142 700 в гръцката, но срещу 308 турски бойни самолета Гърция има 230, срещу 12 турски подводници има 11 гръцки, а във фрегатите съотношението е 16 турски към 13 гръцки.

По отношение на краткосрочните перспективи тенденциите в двете страни изглеждат смесени. В тази област като че ли Гърция през последните две години е взела особена инерция. През 2019 г. САЩ подариха на Гърция 70 използвани ударно-разузнавателни хеликоптера OH-58D Кайова Уориър. През миналата година страната сключи договор за модернизация до последна модификация на изтребителите F-16, които има на въоръжение, а през тази година направи и големия удар - сключи договор за доставка на 24 изтребителя "Рафал" от Франция, както и на три свръхмодерни фрегати "Белхара" с опция за още една. Наблюдателите са единодушни, че инвестициите във въоръжение, които прави Гърция, са в контекста на враждебността с Турция, а като се имат предвид географията на двете страни и зоните на напрежение, може да се очаква, че евентуално военно противопоставяне би било по-скоро по въздух и море, отколкото по суша.

От друга страна Турция също се стреми да не изостава във въоръженията, но залага все повече на собствената си отбранителна индустрия. И докато това до голяма степен изглежда достатъчно във военноморския флот, Анкара не постига същия успех в модернизацията на военновъздушните си сили.

Въпреки че се утвърди като един от основните производители на безпилотни летателни апарати, Турция все още е зависима от чужди доставчици на пилотирани бойни самолети, което през последните години я изправя пред все по-голямо затруднение да поддържа бойната си авиация технологично съизмерима с потенциалните си опоненти.

След като беше отстранена от програмата за производство на изтребителя F-35 заради покупката на руските зенитно-ракетни системи С-400, сега Турция се опитва да убеди САЩ да ѝ продадат изтребители F-16 Блок 70, както и да модернизират тези, които вече има на въоръжение от по-стари варианти. Подобна сделка обаче се нуждае от одобрението на американския Конгрес, а по всичко личи, че там има малко привърженици на продажбата на чувствителни технологии на Анкара.

Група конгресмени и от двете партии вече започнаха да събират подписи под писмо до американския държавен секретар Антъни Блинкън, в което предупреждават, че проблемите с продажбата на F-16 ще бъдат същите, каквито би имала продажбата на F-35. А бившият държавен секретар Майк Помпео заяви, че такава сделка би нарушила Закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции (CAATSA), в сферата на действие на който той самият постави Анкара през декември миналата година. Със сигурност и скорошните заплахи на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да изгони десет посланици, включително и американския, заради подкрепата им за затворения правозащитник Осман Кавала не са му спечелили повече симпатии във Вашингтон.

Логичният вариант, към който Турция се обръща през последните години, когато не получава оръжие от САЩ, е Русия. И сега Анкара заяви, че ако не получи F-16, може да купи изтребители Су-35 и Су-57 от Москва. В миналото Русия е намеквала, че подобна сделка не е изключена, но очакването, че Москва ще даде на Турция каквото тя поиска, стига да си плаща и това да дразни САЩ, може да се окаже преувеличено. Русия никога не е пропускала възможността да забие клин между Турция и съюзниците й в НАТО, но това не означава, че би желала да я види прекалено силна, а напоследък има немалко поводи да се безпокои от потенциала на Анкара и то в зони, където интересите на двете страни се разминават.

Войната между Армения и Азербайджан за Нагорни Карабах миналата година, завършила с победа на Баку с почти явната помощ на Турция, причини на Русия неудобството да бъде поставена под съмнение способността й да защити съюзниците си, а и фактически я принуди да подели с Турция влиянието в стратегическия кавказки регион, където доскоро Москва изглеждаше като водещ играч.

Продажбата на турски дронове "Байрактар" на Украйна пък явно е предизвикала обяснимия гняв на Русия. Това е единственото обяснение, което може да има за оправданията на турския външен министър Мевлют Чавушоглу пред телевизия "Россия-1", където той заяви, че когато Украйна е купила едно въоръжение от Турция, то е престанало да бъде турско и е станало украинско. Не знаем дали Москва е била убедена от този несръчен софизъм, но може да се предположи, че разнопосочните интереси на Русия и Турция в Сирия, в Либия и в Кавказ, липсата на допирни точки по кипърския въпрос и Крим, практическото отсъствие на зони на общи геополитически интереси вероятно говорят за това, че Москва ще подкрепя превъоръжаването на Турция само до момента, в който удоволствието от предизвикателството към НАТО и САЩ започне да й се струва твърде скъпо.

Още по-далечни изглеждат възможностите на Анкара да потърси високотехнологично въоръжение на други пазари. Въпреки че никога не е спирал износа на оръжие за Турция, в настоящия хладен период на отношенията ЕС едва ли е сред възможните варианти, както не е и Китай, който е изправен срещу Турция в серия от горещи точки по целия Път на коприната от Синдзян през Афганистан чак до Близкия изток.

Всички тези фактори наред с продължаващото обезкървяване на турската армия от чистките срещу действителни или предполагаеми гюленисти правят краткосрочната перспектива на военната мощ на Анкара несигурна. Разбира се, ресурсите на Турция в по-далечна перспектива могат да променят нещата, но в момента Анкара не може да бъде сигурна в категоричното си надмощие над Гърция. А ако разположим този извод на по-широкото поле на Източното Средиземноморие, където има играчи като Израел и Египет, ясно е, че амбициите на Турция за регионална суперсила ще трябва да почакат.

В най-добрия случай Анкара може да претендира за мястото на "незаобиколим фактор" - ситуация, в която по-скоро може да пречи на стратегическите цели на останалите, отколкото да реализира своите собствени.

Турският президент Ердоган не отиде на срещата на ООН за климата в Глазгоу преди няколко дни, защото организаторите не се съгласиха да има кортеж, голям колкото тези на американския президент Джо Байдън и френския президент Еманюел Макрон. Известно е, че Ердоган не обича второстепенните роли, но е и явно, че със сърдене няма да получи главната.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


229
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
3
 
5
 
! Отговори
Истината преди 2 години
Светът върви към война. Искрата ще започне от Тайван като Китай окупира Тайван. САЩ изтеглиха фабриката за чипове от Тайван. Тези чипове са мозъка на всички технологични устройва които ползваме от телефоните до комютрите и така нататъка. След войната съюзниците от НАТО ще се обединят срещу Русия и Китай и така ще започне третата световна война. Не случайно навремето САЩ създадоха НАТО срещу комунизма.
54
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До dogan.......Продължаващ сюргюниадата! Ще ме накараш да те открия и ако си тук, а не във факаната си Ана ватан, да ти скълцам пръстите, с които пишеш! Аз, бок смачкан, съм потомък на хайдути, които са секли заптийски глави! Така че горе-долу сме квит! Ние сечем глави на въоръжен враг, а османците колят жени, малки дечица, старци! Ние, като превзехме Одрин, сами гладни, хранехме умиращите от глад кадъни и сополанковчета! Това е една от разликите между нас!
53
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Франция ще бомби шалварите яко от ядрените си подводници, ако нападнат Гърция! Ще им пушат яко фecoвете!
52
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До aa1830ТОЧНО ТАКА...ГЪРЦИТЕ СА ХИТРИ,НО ДО НЯКЪДЕ,ЗАЩОТО ПРИ ЕВЕНТУАЛЕН КОНФЛИКТ ТУРЦИЯ-ГЪРЦИЯ,НИКОЙ ОТ ЗАПАДНИТЕ ПАРТНЬОРИ НЯМА ДА ЗАСТАНЕ НА СТРАНАТА НА ГЪРЦИЯ,ДОРИ НАПРОТИВ...ТРЯБВА ДА СИ НАЙ-ГОЛЕМИЯ НАИВНИК,АКО СМЯТАШ,ЧЕ ФРАНЦУЗИТЕ И АНГЛИЧАНИТЕ ОБИЧАТ ЕЛИНИТЕ...ВЪПРОС НА ИНТЕРЕС...1922 СЕ ОПИТАХА ДА НАХЛУЯТ В ТУРЦИЯ И СТАНАХА ОГРОМНИ КЛАНЕТА...
51
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До aa1830 - Жалко, зе е било изселване ... а не по-хубаво ;)
50
3
 
10
 
! Отговори
По време на.... преди 2 години
Варшавския договор ние бяхме съветска република тъпкана със оръжие и решени до полудяване да го върнем на турците за цялото ,,присъствие.. и Априлското въстание тъпкано,,,,,Самолети и танкове бол модерни ракетни воиски и многооо по- висок боен дух от братята фесове ! А руснаците само ония да бяха тръгнали така щяха да ги изпердашат със атомнбомби ,че направо щяха да ги пратят при маймуните и те си го знаеха !
49
6
 
16
 
! Отговори
aa1830 преди 2 години
Гърците ще се скрият зад гърба на някого, както винаги са правели. Гърците имат една война с Турция и завършва с изселването на милиони гърци от малоазийските територии.
48
5
 
2
 
! Отговори
Ямболски цървул преди 2 години
На Нефертити защо не са открити останки,а на Бастет,която е погребана до Резово ,защо е милитаризирана зона?
47
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
БУКВАЛНО ПРЕДИ ДНИ ГРУПА ПОЛИТИЦИ ОТ СОФИЯ ПОДПИСА СПОРАЗУМЕНИЕ,С КОЕТО ТРАКИЯ(БЪЛГАРИЯ,ГЪРЦИЯ И ТУРЦИЯ)СТАВА ЗОНА ЗА СВОБОДНА ТЪРГОВИЯ И ДВИЖЕНИЕ НА СТОКИ И ХОРА,С КОЕТО ОТВОРИ ШИРОКО ВРАТИТЕ ЗА ФОРМИРАНЕ НА НЕЗАВИСИМА ТРАКИЙСКА ДЪРЖАВА И НАХЛУВАНЕ НА АЗИАТЦИ И АФРИКАНЦИ...
46
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Гърците винаги са постъпвали хитро, работят с ума , не със сила, те сключиха сделки и с Франция,ЕС и с Англия, не участват и в Триморието, Армения е малка държава, която много се страхува от турците, но арменците имат силно лоби във Франция, САЩ и други държави, това са един кротък, изстрадал,трудолюбив народ, всеки ги приема на драго сърце, но Турция, не само е извършила жесток геноцид над арменците, но и е заграбила големи арменски територии в миналото и те имат жестоки рани и страх от турците
45
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ВТОРИ ХАТАЙТОЧНО ТАКА...ВЪПРОС НА ВРЕМЕ Е КОГА ЕРДОГАН ЩЕ РЕШИ ДА ВДИГНЕ ШЛЮЗОВЕТЕ ПРИ СВИЛЕНГРАД И ДА НИ ЗАЛЕЕ С АЗИАТЦИ И АФРИКАНЦИ...
44
3
 
9
 
! Отговори
По време на гръцкия преди 2 години
пишман-военен режим, черните полковници се хвалеха, че няма да отстъпят и педя земя населена с гърци.Турската армия отцепи Северен Кипър.Не си ли въоръжен на макс-играта свършва!
43
2
 
3
 
! Отговори
гост преди 2 години
Да не подценяваме и нашите бойци-юнаци особенно бързопреносимата елитна хвърковата чета на нашия Войевода.
42
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ДА Е ЖИВ И ЗДРАВ БАЦЕ ОТ БАНКЯ ТА ЧЕСТО ДА ХОДИ ДА ЦЕЛУВА РЪКАТА НА СУЛТАНА В АНКАРА,ЧЕ СМЕ ГО ЗАКЪСАЛИ МНОГО ЗДРАВО...
41
2
 
11
 
! Отговори
Умрете от страх преди 2 години
Ще видите вие Тиквата като се върне на бял кон, България ще започне да произвежда арбалети.
40
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименТИ ПОСЕЩАВАЛ ЛИ СИ ПОГРАНИЧНИТЕ РАЙОНИ С ТУРЦИЯ?ЦЯЛАТА АРМИЯ И ВОЕННА ИНФРАСТРУКТУРА ОТ ТУРСКА СТРАНА Е НЕПОКЪТНАТА ДОРИ СЕ Е УВЕЛИЧИЛА СЛЕД ПАДАНЕТО НА ЖЕЛЯЗНАТА ЗАВЕСА...ТУРЦИТЕ ОТАТЪК МАЛКО ТЪРНОВО И СВИЛЕНГРАД СА ВЪОРЪЖЕНИ ДО ЗЪБИ...ОТ БЪЛГАРСКА СТРАНА ОСТАНА КУПЧИНА ТУХЛИ ОТ ПОДЕЛЕНИЕТО В ЕЛХОВО И БАБА ДОРА С ДВЕТЕ СИ КОЗИЧКИ В СЕЛО МАЛКО ШАРКОВО...ТЪЖНА КАРТИНКА СМЕ...ДОБРЕ,ЧЕ СА ТУРЦИТЕ ТА ДА ИМА КОЙ ДА НИ ПАЗИ...
39
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 38ЕДИН ПОЛКОВНИК РАЗПРАВЯШЕ,ЧЕ ПО ВРЕМЕТО НА ВАРШАВСКИЯ ДОГОВОР БЪЛГАРИЯ Е ИМАЛА АРМИЯ,КОЛКОТО ДА ЗАДЪРЖИ ЗА НЯКОЛКО ДНИ ТУРСКИТЕ ВОЙСКИ ПРИ НАХЛУВАНЕ,СЛЕД КОЕТО ДА ДОЙДАТ РУСНАЦИТЕ.Още същият ден на турско нахлуване, Съветските войски щяха да *** Турция изозад, през Грузия и Армения.
38
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ТУРЦИЯ Е ДЕМОГРАФСКА СИЛА-ВЕЧЕ Е 84 МЛН. НАСЕЛЕНИЕ,А БЪЛГАРИЯ И ГЪРЦИЯ ВЗЕТИ ЗАЕДНО ПРАВЯТ БРОЯТ НА НАСЕЛЕНИЕТО НА ИСТАНБУЛ(16 МЛН.)
37
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Турция наистина има военна промишленост. Предимно копирани изделия - атак-хеликоптер съвместно с Италия, танк "Алтай" копиран от немците и корейците, лекото стрелково оръжие - до едно копия. Най-много се изкефих, като решили да копират С-400, но щом я отворили, изгоряла цялата електроника - руснаците хем ги предупредили да не пипат! И отишли няколко милиона долара! Фукнявят се с този дрон "Байрактар". Срещу него има свръхзвуков тежък "Охотник", няколко американски и израелски, много по-добри!
36
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До38Ако цялата турска армия тръгнеше срещу България, да нямахме никакъв шанс. Обаче, през 70те,80те години едва ли Турция би хвърлила дори половината си армия срещу България. Все пак тя граничи с недоброжелателни съседи като Гърция, Иран, и близките до Москва Сирия и Ирак.

Спонсорирани публикации