Те вече веднъж са избягали от войната в Украйна, готвят ли се за нова?

175 души живеят в "модулен град" край Харков
13 фев 2022 16:51, Нели Христова
131
Те вече веднъж са избягали от войната в Украйна, готвят ли се за нова?
Снимка: БГНЕС

На около половин час път с кола от центъра на Харков в Източна Украйна, в ниска индустриална зона на града, има редици от структури, които приличат на бели корабни контейнери, отдалечени от главния път и оградени със синя метална ограда.

Редиците с контейнери, покрити със сняг по това време на годината, всъщност са село с временни жилища за хора, които вече веднъж са избягали от войната в Украйна през 2014 г., когато подкрепяните от Русия сепаратисти завзеха голяма част от региона на Донбас със сила.

Жителите на "модулния град" живеят в забележително тесни условия - представете си преносима кабина, която бихте видели на строителна площадка, с ниски тавани и лентови светлини, разделена на всекидневна, кухня и зона за баня и заета от семейства от двама, трима или повече членове.

"Да, квартирата е депресираща", казва Людмила Бобова, жителка, която споделя частна квартира със съпруга си и възрастната си майка – относителен лукс в сравнение с предишното им жилище, където живеят в една малка стая в общия блок, спяйки на двуетажни легла и споделяйки кухня и тоалетна с други семейства.

И въпреки това Бобова и семейството й са благодарни, че са тук. "Има окупация", казва тя, имайки предвид сепаратистката територия, от която бягат. "Животът там е сив, не можеш да дишаш свободно. Тук мога да дишам свободно."

Що се отнася до нейната промяна в условията на живот, тя само свива рамене. "Това беше един живот, това е друг живот",казва тя.

В предишния си живот Бобова е живяла в Молодохвардийск, малък миньорски град на един хвърлей от руската граница, където е имало малко политическа активност.

Семейството й бяга от региона заедно с хиляди други, когато започва войната, бягайки пеша и с влак, докато снарядите падат "като гърмежи". Те се озовават в "модулния град" и оттогава живеят тук. Модулите, платени от германското правителство, са имали максимален срок на годност от три години и половина за експлоатация, но те са дом на 175 души в последните 7 години.

"Няма нищо по-постоянно от временното", споделя Артур Стаценко, който ръководи звената за местния съвет, пред BBC. "Държавата изобщо не е управлявала тези хора. През последните осем години не сме получавали нищо от държавния бюджет. Имаме специално министерство за реинтеграция, но не са ни дали нито стотинка."

BBC моли Министерството за реинтеграция, създадено през 2016 г. и натоварено да се грижи за вътрешно разселените лица (ВРЛ) от Донбас, да коментира, но то отказва да отговари на въпросите на медията.

За вътрешно разселените лица надвисналата нова заплаха от Русия да нахлуе в Украйна носи перспективата за двойно разселване. Техните временни домове, само на 25 мили от границата, ще бъдат направо на пътя на Русия. Но нахлуването изглежда е назад в списъка на тревогите за жителите на модулния град.

"Не говорим за ескалацията или за факта, че може да се наложи да бягаме отново", казва Ирина Белинска, 64-годишна баба на девет деца, която живее в контейнер с болния си съпруг. "Нуждаем се от подходящ покрив над главата си, а не от пластмасова малка къщичка", казва тя, като посочва счупения си таван и наклонения под. "Имаме много по-светски неща в ума си от войната."

Войната в Източна Украйна измести културната идентичност на Харков, исторически рускоговорящ град на 300 мили от Киев, но само на 30 мили от руската граница. Белинска говореше на руски, но Бобова сега говори само украински. Тя изоставя руския за една нощ през 2014 г., когато е принудена да напусне дома си - един вид личен протест срещу войната.

Сепаратистите, които превзеха Донбас, се опитаха да превземат и Харков и за кратко издигнаха знамето си на сградата на регионалното правителство в центъра на града. Сваленият украински президент Виктор Янукович избяга тук в търсене на политическа подкрепа, но беше посрещнат от улични протести и отново избяга в Крим, а Харков, вторият по население град в Украйна, остана безспорен.

"Харков винаги е бил проукраински", каза Борис Редин, обикновен "харкивер" през целия живот, който управлява един вид проукраински протестна палатка срещу сградата на местната власт от 2014 г. "Но той стана по-проукраински след войната започна, като всеки град", каза той. "Ако руснаците искат да ни нападнат, те са наши гости, ние не се страхуваме."

Харков би бил логична дестинация за руснаците, ако преминат границата наблизо, но войските на Владимир Путин биха могли да се сблъскат с жестока съпротива от страна на населението. Мнозина са се записали в доброволчески батальони и са се обучавали да се бият, а преди две седмици улиците на града се изпълват отново с протестиращи, този път скандирайки "Харков е Украйна" и "Спрете руската агресия".

"Хората се присъединиха към териториалната отбрана, доброволците продължават да ходят в зоната на военни действия, всичко това работи", казва Светлана Горбунова-Рубан, заместник-кмет на Харков. "Готови сме да защитим града си във всяка ситуация и с всички средства."

Тук има много, което да бъде защитавано - 38 университета, музеи, процъфтяващ технологичен сектор и жизнена сцена на съвременното изкуство. Известната украинска писателка Оксана Забужко току-що завърши триседмична резиденция тук.

"Имаше експлозия на изкуството в Харков, когато започна войната", казва Наталия Иванова, директор на градския институт за съвременно изкуство. "Това беше изкуство на съпротива, протест, неприемане."

Изселените артисти и оперни певци от Донецк и Луганск бяха поканени да се присъединят към театрални трупи и оперни постановки в Харков, обяснява Светлана Олешко, местен театрален режисьор. "Те бяха посрещнати добре в Харков", казва тя. "Това е град на млади хора и те са все по-проукраински и все по-малко руски настроени. Те могат да видят живота в Донецк, Луганск и Крим и не искат да живеят по този начин."

Войната тук се усеща по начин, който не не може да бъде усетен в градовете по-на запад. Войските преминават през Харков по пътя за фронта и се връщат в болниците му ранени. Семействата бяха отчуждени през линия, която разделя града от спорната територия, а притокът на хора, изселени от Донбас - някъде между 120 000 и 350 000 - донесе свои собствени разделения.

"Несъмнено е имало случаи на дискриминация срещу разселените, когато са пристигнали в Харков", казва Алла Фешченко, ръководител на гара Харков – местна неправителствена организация. "Хората отказват да им отдават апартаментите си под наем например, защото се страхуват, че може да се окажат проруски настроени", споделя тя. "Но други харковчани се отнасяха чудесно към вътрешно разселените лица – те разбраха, че можеше да ни сполети същата съдба, само че имахме по-голям късмет от Луганск и Донецк."

В първите дни на войната от време на време виждахме коли, които се движат из града с плат, опънат през покрива или отстрани, носещи световните "деца", спомня Фещенко - знак, че колата принадлежи на някой, който е избягал от оспорваната територия по време на боевете.

"Те не свалиха плата, защото не можеха да повярват, че вече няма заплаха", казва тя.

Едно нещо беше сигурно по отношение на разселените хора, които дойдоха в Харков, казва Фешченко: федералното правителство "напълно ги е забравило".

"Градът на модулите е най-злото зло", казва тя. "Хората категорично не бива да бъдат оставяни на такова място. Там настана пълен хаос - битки, счупени прозорци, разправии, модул срещу модул. Това поставя хората на най-долното стъпало."

Горбунова-Рубан, заместник-кметът, казва пред BBC, че градът е седял на финализирани планове в продължение на четири години за изграждане на постоянни жилища на мястото на модулния град, след споразумение за разделяне на разходите 30% - 70% с правителството, но Министерството на реинтеграцията все още не е платило част от своята част.

Това е основната грижа на останалите жители на модулния град - да се настанят правилно. Те сами биха искали да станат истински харковчани. Те провеждат от време на време заседания на съвета, за да обсъдят опасенията си, а реинтеграцията е по-важна от перспективата за война.

На Людмила Бобова не й липсва особено Молодохвардийск, споделя тя. Някои от нейните далечни роднини все още са там и нищо, което са й казали, не я кара да иска да се върне. "Преди войната животът ми беше пълен. Но всичко, от което се нуждая тук, е собственият ми дом и животът отново ще бъде пълен", казва тя на украински.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


131
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
73
2
 
13
 
! Отговори
mm преди 2 години
Това ще бъде прецедент в човешката история. Война по предварително уговорена дата. После да няма някой да не е разбрал? Аз лично щес пусна отпуска от сряда. Ако не ме пуснат, отивам при ЛЛ за болничен. :-)
72
1
 
13
 
! Отговори
анонимен64264 преди 2 години
аман от тази украйна стига вече за нея има и други проблеми за които да пишете , за нас някой сеща ли се ,украинците сега вече са зависими во веки веков от техните благодетели да се оправят ние имаме достатъчно проблеми , а не всеки ден да четем за украйна ,или така е по удобно на нашите управляващи да ни пълнят главата с проблемите на други
71
14
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всеки който обича Русия- най големия враг на България, е национален предател, *** и сектант.
70
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Щом в Русия плащат 10 пъти по малки сметки за ток значи живеят по добре от нас Само помислете на 100лв тук там плащат 10лв
69
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всеки който плюе по братска Русия е национален предател, пееразз и сектант.
68
0
 
4
 
! Отговори
храната поскъпва преди 2 години
Това лято реколтата беше лоша, нали защото фермерите в ЕС трябваше да пестят белоруски азотни торове?
67
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 79, обади се потомствения русофил, на чийто мама и тате им спряха привилегиите през 89-а. За нищо не ставате и ще е така поколения наред.
66
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В ЕС и НАТО българите са по зле и от Украйна в момента.
65
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
САЩ ще се оправят, сраната е богата, не като Русия, но имат всичко, самодостатъчни са. Ще излязат от НАТО, защо им е да харчат за охрана на ЕС, няма да са световен лидер и ще обеднеят много но имат всичко да живеят добре. А ЕС са обречени. Нямат нищо, бедни като мишки - без енергия и без ресурси призводствените им технологии не струват и пукнат цент. А със зелената сделка се простреляха в крака, върнаха се 20 години назад.
64
1
 
9
 
! Отговори
Кога? преди 2 години
Кога накрая ще се отървем от американската пета колона?
63
0
 
6
 
! Отговори
Урките да скачат! преди 2 години
Дотук добре ги подредиха западните гидове! Сега пак ще си направят шоу за тяхна сметка! Така масирано релкламираната война като не се състои ,а урките останата сами на сцената, под прожекторите със собствената си простотия и пълни памперси- голям смях ще падне!
62
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Добре, че сме в НАТО, че и тука щеше да е същото като в Украйна. Да си съсед на дивашка Русия не си е работа.
61
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ди 64 Не е зле първо да прочетете текста на прелиминарния договор от 03.03.1878, а после да коменирате кой и къде е тропал по масата! Успех в четенето!
60
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 74 Ще омекнат като видят танковете пред блоковете. И оооо чудо! От американофили изведнъж ще заобичат пак Русия.
59
0
 
0
 
! Отговори
:))) преди 2 години
До украинец:)))))
58
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За 8 години държавата им не се е погрижила за тях и живеят при тези условия да ви имам и пропагандата срещу Русия
57
15
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименЖалката русия изостава технологично и губи един след друг договорите за продажба на самолети - Египет , Индонезия , ОАЕ , Алжир се отказаха от руски изстребители. Има голямо вероятност и туция да се откаже от СУ-35 след като започнаха своя програма за изтребител. Продънената русия остава с един самолетоносач. Смотаната русия успя да произведе 5 (пет !) от прехвалените си танкове Армата. Русия няма дронове ,които в момента обезсмислят пехотата. Имат само ракети и подводници.
56
14
 
0
 
! Отговори
ди 64 преди 2 години
До АнонименАko Бисмарк не беше тропнал по силно по руските канчета след освободителната война България нямаше да е независима държава а руска провинция. Да ти напомня ,че един руски цар е оцветил гащите от яд защото съединението се е случило без знанието на руснаците (и именно заради това се е случило). Мнението ми за руското освобождение далеч не е само положително.
55
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия е военен гигант, а Китай - икономически. В Азия знаят, Индия, Иран, Китай, че ако САЩ пречупят Русия, започват с лекота да се спрявят с тях един след друг.
54
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Още не умират на улицата, но обедняват. Това не са го виждали от 70 години. А в ЕС десетки милиони вече не могат да си плащат сметките за ток и отопление. До умиране по улиците там едва ли ще се стигне, ще обеднят доста, но няма да има глад. Виж в източна Европа и във васални държавички като България може да се стигне до глад, а за умиране то и сега в България умират като за световно.