4-дневната работна седмица: Това ли е пътят към спасяване на планетата?

Трудът – все по-производителен, изминатите километри с кола - по-малко
23 фев 2023 12:52, Красимир Ангелов
125
4-дневната работна седмица: Това ли е  пътят към спасяване на планетата?
Снимка: БГНЕС

През 2011 г. Саймън Арсел и другите трима съоснователи на новосъздадената тогава консултантска компания за околна среда „Тайлър Грейндж“ в Обединеното кралство решават да дадат на всички свои служители по един почивен ден месечно при условие, че извършват доброволческа дейност извън компанията. Те установили, че много от новите им служители вече са посветили свободното си време на доброволческа дейност, помагайки на организации за опазване на дивата природа.

Миналата година "Тайлър Грейндж" предприе нещо, което някои биха нарекли много по-радикална стъпка в полза на благосъстоянието на служителите си, като въведе четиридневен работен ден за всички служители. Компанията взе участие в най-големия в света експеримент за "четиридневна работна седмица", който се проведе във Великобритания от юни до декември 2022 г. Целта на експеримента беше да се прецени дали компаниите могат да запазят производителността си с намалено работно време - и, най-важното, без намаляване на заплатите на работниците.

Климат

Мениджърите и служителите в "Тайлър Грейндж" ентусиазирано приветстваха промяната, а резултатите им показаха, че дневната производителност се е увеличила с 22% . Но Арсел искал да оцени още нещо: въздействието на четиридневната работна седмица върху въглеродния отпечатък на компанията. И се оказало, че четиридневната работна седмица е "забележително добра и в това отношение", казва той пред BBC.

"Средно регистрирахме 21% намаление на броя на изминатите километри с автомобил", отбелязва той с усмивка. "Тайлър Грейндж" също така спря срещите и пътуванията, които смяташе за ненужни.

Тестване по целия свят

Дебатът около четиридневната работна седмица набира сила по целия свят, коментира BBC. Организацията с нестопанска цел, която координира изпитанието в Обединеното кралство, "4 Day Week Global", е провела пилотни проекти и в САЩ и Ирландия, а компании в Испания, Швеция, Белгия, Япония и Нова Зеландия също са изпробвали по-кратки работни седмици.

Опитът в Обединеното кралство обаче е най-мащабният до момента, като в него участват над 60 предприятия и организации. Резултатите бяха публикувани на 21 февруари, а някои от компаниите започват открито да изразяват това, което предишните проучвания предполагаха: по-кратката работна седмица може да помогне на планетата.

Джулиет Шор, икономист и социолог в Бостънския колеж и водещ изследовател на „4 Day Week Global“, която е участвала в експериментите в Обединеното кралство и САЩ, твърди, че съкращаването на работната седмица е важен фактор за намаляване на емисиите на CO2 на въглерод в атмосферата.

"Въпреки че ползата за климата е най-трудният за количествено определяне параметър, много изследвания показват, че с течение на времето, когато страните намаляват работното време, емисиите на въглероден диоксид намаляват", казва той.

Според проучване, проведено през 2012 г. в съавторство с Шор, 10% намаление на работното време е свързано с 8,6% намаление на въглеродния отпечатък.

По-малко часове на път

Един от най-важните фактори, които допринасят за ползите за климата от четиридневната работна седмица, е намаляването на необходимото пътуване до работното място. Данните от изпитването в Обединеното кралство показват 10% намаление на времето за пътуване- от 3,5 часа на 3,15 часа седмично (данни от компании, които са регистрирали времето за пътуване). При експеримента в САЩ през 2022 г. намалението е още по-голямо - от 3,56 часа на 2,59 часа седмично (спад с 27%).

Както в Обединеното кралство, така и в САЩ е установено, че мнозина използват спестеното време за нисковъглеродни дейности , като ходене пеш или хоби у дома. Данните от Великобритания отчитат също така, че "преминаването" към по-кратка работна седмица е довело до по-екологични дейности: участниците са отделяли повече време за доброволческа дейност за екологични каузи и са били по-внимателни по отношение на рециклирането и купуването на екологични продукти.

"Когато хората работят по-малко, те разполагат с повече свободно време за устойчиви дейности", отбелязва Стефани Герролд, изследовател от Бранденбургския технологичен университет в Германия, която не е участвала в опитите в Обединеното кралство или САЩ, но е разработила различни модели за намаляване на работното време, прилагани от австрийски компании.

Интернет трафикът (също) намалява

Неочакван резултат, който забелязват в "Тайлър Грейндж", е, че значително намаляват и емисиите на въглероден диоксид, свързани с изпращането и съхранението на данни. Всеки от големите центрове за данни може да консумира същото количество електроенергия като 50 000 жилища. "Липсата на онлайн бизнес трафик в петък може да окаже значително въздействие върху емисиите, потенциално дори по-значително от намаляването на броя на пътуванията до работа", казва Арсел.

Тревога

Сред почти всички компании, участвали в британския експеримент, "присъдата" е положителна: по-кратката работна седмица е от полза за бизнеса и околната среда. Но някои експерти отбелязват, че намаляването на работното време може да бъде съпроводено с други, косвени рискове за околната среда.

В допълнителния си почивен ден служителите невинаги се ангажират с "екологично" поведение. Някои могат да се качат на самолет, за да отпразнуват платения си почивен петък в чужбина. "Тридневният уикенд може да доведе до по-голямо потребление на стоки и услуги" с висок въглероден отпечатък, казва Анупам Нанда, професор по градска икономика в Университета в Манчестър. "Ако в крайна сметка вземете самолет или шофирате на стотина километра, за да се забавлявате", това няма да помогне за справяне с климатичната криза.

Нито в Обединеното кралство, нито в САЩ е изчислен напълно въглеродният отпечатък от потенциалните допълнителни дейности през допълнителния почивен ден. Филип Фрей, изследовател в Института за оценка на технологиите и системен анализ в Карлсруе, Германия, и автор на книгата "Екологичните граници на труда", казва, че разбира загрижеността за потенциалните допълнителни емисии от допълнителните дейности в свободното време, но отбелязва, че това предположение не изглежда потвърдено в момента. Фрей дори цитира проучване, което показва, че хората в Северна Америка и Европа оставят по-малък въглероден отпечатък през почивните дни (в Източна Азия емисиите през почивните дни не намаляват). Като цяло е установено, че емисиите в неделя в Северна Америка и Европа са с 40% под средното ниво, докато в делничните дни са с почти 20% над средното ниво.

Данните на Администрацията за енергийна информация на САЩ също показват, че хората в САЩ изгарят с близо 10% по-малко изкопаеми горива през почивните дни, отколкото през делничните. Поради тази причина Фрей смята, че един допълнителен почивен ден през седмицата би могъл да намали емисиите от изгарянето на изкопаеми горива.

Допълнителните данни също изглеждат сравнително обнадеждаващи. Броят на вътрешните пътувания за отдих, предприети от работниците, участващи в пилотния проект в Обединеното кралство, е намалял с 5,5%, докато в броя на предприетите международни полети за отдих почти няма промяна.

(БГНЕС)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


125
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
67
0
 
2
 
! Отговори
Дедо преди 1 година
ДА! ДА! Това е пътят!
66
1
 
7
 
! Отговори
до 68 преди 1 година
Нещата са прости. Клиентът иска това и това. Изпращаме му оферта с фиксирана цена. Той иска крайния резултат. Кой какво прави него не го интересува. Капиш? На мен би ми отнело 500 работни часа дадено нещо. На някой друг- 5000. На трети- 250. На четвърти- 10000. А на пети като теб- безкрайност, защото и 100 живота да живееш няма да можеш да полагаш адекватен и ценен труд :)
65
2
 
0
 
! Отговори
ХА ХА! преди 1 година
Абе щом си намерил чичко Паричко - дой докато пуска - явно и той не знае цената на работат ти! Ок си!
64
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Като цяло е установено, че емисиите в неделя в Северна Америка и Европа са с 40% под средното ниво, докато в делничните дни са с почти 20% над средното ниво." - Колко гнусн представена статистика ...
63
1
 
0
 
! Отговори
до 63 преди 1 година
Изисквания на Ексел?! Личи си колко си в крак с технологиите. Да го кажем така- имаме сесии на живо с клиента и обсъждаме кое, какво, как. Строим си Agile проекта, имаме си определени задачки в Dev Ops и така нататък. Неслучайно съм написал, че съм Архитект (една от ролите ми, която упражнявам B2B през моя компания) и Мениджър (друга роля, за която съм нает на трудов договор). Холокрация е в компанията ни. Всек има роли. Да разясня още, ако искаш?
62
1
 
1
 
! Отговори
ХА ХА! преди 1 година
"Външен консултант" - човек дето нищо нокога не е свършил както трябва ама го викат да дава акъл как можело да се получи! После тия от 2-ро и 3-то ниво на подъжка хууубаво го благославят!
61
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 63 - Нарича - "успях да излъжа един клиент" ...
60
1
 
1
 
! Отговори
ХА ХА! преди 1 година
До do 56 "върша цялата работа от до" - от свлянето на изискванията (:) на ексел-любимото на меринджеите ) та чак до функционалните тестове? Посмали малко! Освен ако не правите софт за хранилки за папагалчета! И сега чакаш папагалчета да се накъват! :)
59
2
 
4
 
! Отговори
до 61 преди 1 година
Естествено, че ще ми плаща- нает съм да свърша даден пайплайн. Той включва определени стъпки. Ако имаше през тези 2 месеца много проблеми, нямаше да мога да си вдигна носа от работа. Ама няма. Вече, ако дам на някой синиър да го свърши, клиентът ще ореве света. Затова се наемам сам. Едно време през тези въпросни 2 месеца се мъчих жестоко. Сега си почивам, защото с опита идват парите и почивката. Това е една кариера. Има градация. А не от баничарка на баничарка и от склад в склад.
58
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До do 56 - И според долните ти тъврдения, няко ти плаща, докато чакаш? Ем хубаво, ама не се хвали, че си мошеник.
57
1
 
4
 
! Отговори
Рестарт преди 1 година
Липсата на хора във Чернобил - оправя природата на макс! ТОЕСТ хората са по-страшни от радияцията!
56
1
 
3
 
! Отговори
do 56 преди 1 година
Aз съм лийдът. И аз върша цялата работа от до. Друг няма. И да, след тестовия релийз си почивам средно по 2-3 месеца, защото клиентът трябва да тества системата и да я одобри. Външен консултант съм към клиента. Кеф, а?
55
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До :) - Ем томомчете бленува и балнува тука ... остави го, да се радва на живота.
54
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Най-лесно е в склада на Спиди за 3200 месечно. Пей сърце, отговорности няма." - Отиди пиян или разцепи някоя апаратура за 50 000 лева, па да видим ;)
53
2
 
4
 
! Отговори
:) преди 1 година
"Лийд Архитект/Синиър мениджър" - тоест нещата се случва без теб и реално погледнато няма нужда от теб! *** лида върши цялата работа а ти вееш гащите...
52
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До до 50 - Виж пич ... това са си лично твои извращеия, така че не ме инстересуват.
51
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Всеки квалифициран кадър има седмици, че дори и месеци, в които нищо не прави. Аз, например, от 10 дни само си оправям градината" - После ревете, като Гугъл ви уволнява по 15000 парчета за ден ...
50
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"при неквалифицираните положението е катастрофа- по 10000 се редят за обява за склададжия или шофьор" - Вв фирмата на брат ми търсят шохьори и да ти кажа, по 1-2-*** има на обява. 4500 лева е за вътрешните курсове, в рамките на общината. Има и такива, дето карат Гърция/Турция, по 3-4 дена в седмциата и си докарват по 5500 лева. Ако намериш 10-те хиляди, моля те, прати малко насам! И сме и извън София!
49
2
 
0
 
! Отговори
Зоро преди 1 година
Щом тази новина не идва от Русия, значи че капиталистите искат да и прецакат!
48
2
 
3
 
! Отговори
до 50 преди 1 година
Всеки квалифициран кадър има седмици, че дори и месеци, в които нищо не прави. Аз, например, от 10 дни само си оправям градината, подрязвам туите и живия плет, омаслих декинга, окосих, поръчах още растения, че имаме идея за японска градинка, вързах 2 трифазни контакта, пренаредих гаража и работилницата и какво ли още не. Защо? Ами клиентът в момента тества направеното от нас и плаща за нищоправене. Бъгове няма или са за секунди работа. Като Лийд Архитект/Синиър мениджър го казвам.

Спонсорирани публикации