Турция удари с юмрук по масата в НАТО, блокира план на алианса

Турска преса: Този път се изправихме едни срещу други в НАТО
28 ное 2019 15:05, Елка Василева
239
Турция удари с юмрук по масата в НАТО, блокира план на алианса
Снимка: архив, Reuters

"Сбогом, НАТО", пише в заглавие турският в. "Ортадогу" по повод блокадата, оказана от Турция срещу план на НАТО за защита на балтийските страни и Полша. Според вестника Турция е "дала очаквания отпор на НАТО, останала безчувствена към борбата й срещу терористични организации, начело с ПКК/СЗН, ФЕТО и ДАЕШ" (Кюрдската работническа партия (ПКК) и сирийските кюрдски Сили за защита на народа (СЗН), които заедно с политическото си крило Партия на демократичния съюз (ПДС) според Анкара представляват една и съща организация, Фетхуллахистката терористична организация и "Ислямска държава").

"Преди срещата на върха по повод 70-атата годишнина в Лондон на най-големия военен съюз в света НАТО дойде критичен удар от Анкара", пише "Ортадогу".

Изданието посочва, че НАТО има два плана за сигурност, като единият от тях се отнася до защитата на балтийските държави от Русия, а другият е насочен срещу заплахи, идващи от юг и целта му е да предпази Турция.

В плана за Турция сред потенциалните заплахи фигурират СЗН/ПДС/ПКК, но независимо, че този план е принципно одобрен, САЩ имат възражения, пише вестникът. След техните възражения към американците са се присъединили и няколко други държави. Макар и одобрен в Северноатлантическия съвет, планът за заплахите от юг все още не е оповестен. По тази причина и турските представители настояват, че ще продължат блокадата си срещу плана за балтийските страни, докато другият план не бъде официално публикуван.

"Този път се изправихме едни срещу други в НАТО", пише в заглавие опозиционният в. "Айдънлък", който определя реакцията на Турция спрямо САЩ като "историческа".

Според вестника целта на турското вето, чийто посланик в НАТО не подписа плана за балтийските държави, е да накара Алианса да заеме по-твърда позиция по отношение на СЗН и да признае официално тази организация за терористична. "Айдънлък" посочва, че темата отново ще влезе в дневния ред на НАТО по време на срещата на 20 ноември в Брюксел.

По темата пише и в. "Тюркие", според който блокадата на Анкара е била подбудена от желанието на САЩ да пренесат и в НАТО поведението си "на отворени обятия за ПКК". Вашингтон не е дал съгласие за плана за защита на Турция, подготвен от Алианса, при което Турция е наложила вето на плана за балтийските държави, потвърждават турски дипломатически източници. Ако планът за Турция бъде окончателно приет от НАТО, това би поставило САЩ в трудно положение от правна гледна точка предвид подкрепата им за СЗН, казват те, добавяйки, че това ги е накарало да блокират другия план.

В материал по темата англоезичният в. "Хюриет дейли нюз" изразява разочарование, че турското правителство не е било достатъчно убедително, обяснявайки, че позицията му не е срещу кюрдите изобщо, а срещу терористите от ПКК. "Но колко убедителен може да бъдеш, когато лидерът на прокюрдска политическа партия е в затвора въз основа на правни основания, които не съблюдават универсалните правосъдни критерии", пита се авторката на материала Бурчин Йинанч. Същевременно тя недоволства и от неясната позиция на Запада по отношение на ПКК.

Авторката поставя въпроса за избора на момент за турското вето и до каква степен то ще помогне на турската кауза. "Чия идея беше да се тестват руските зенитно-ракетни системи С-400 с турски самолети F-16 преди срещата на върха на НАТО? Дали това беше пресметнат ход, който да изпрати сигнал на онези, които твърдят, че разполагането на системите С-400 ще постави на риск чувствителна технология на НАТО? Ако е така, какъв е смисълът да се засилват позициите на тези, които казват, че Турция вече не може да бъде доверен съюзник?", продължава с въпросите Йинанч.

Тя препоръчва и на западните лидери да се замислят защо Турция се опитва да трупа точки от способността си да създава затруднения. "Дали това не е поради факта, че тя е оставена без варианти от съюзниците си, оставащи безразлични към постоянните й призиви относно безпокойствата за собствената й сигурност, без значение колко неподходящо са изразени те?", се пита в статията, цитирана от БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


239
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Русия възроди НАТО, а Турция ще го модернизира !
25
25
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Време е единствена ислямска държава в НАТО да бъде изхвърлена от алианса!
24
30
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако погледнете българската История, ще видите, ме злините за българския народ винаги са идвали от югоизток и от североизток - рускотурската империя !
23
10
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
НАТО е в канална смърт.
22
4
 
39
 
! Отговори
Ganjo преди 4 години
Наистина ли българите не виждат разликата....къде е Турция...къде сме ние.Турция е сила и фактор в НАТО. Не разбирам къде се пъчим ние...Заблудата е създаваме ние...за вътрешна консумация.Иска ни се да сме равни с Великите сили...Много сме малки за да имаме подобни амбиции...
21
5
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
НАТО никога не пазил Турция.. Това е факт.. Турция повече от 30 години се бие с терористите в южната си граница.. НАТО никога не изпратил войски които да защитават съюзника си от терористите..
20
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Къде е границата на търпението на запада?
19
39
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нашия враг е рускотурската империя.Винаги с Европа, никога с руския Гулаг!
18
19
 
8
 
! Отговори
някой преди 4 години
До: номер 5Ясно, разбрахме.А сигурно още повече те кефи петвековното "турско присъствие", което скоро може да се възобнови?Ашколсун бре, бyдала!
17
3
 
17
 
! Отговори
ха да видим преди 4 години
Как ние ще защитаваме Конституцията на Република България след като Европейският парламент гласува незаконодателна резолюция за присъединяването на ЕС към Конвенцията за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, известна като Истанбулската конвенция.При условие, че КС излезе с решение, че ИК е противоконституцинна.Даже СССР не ни е налагал подобни неща.
16
8
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Абе разпускайте го това НАТО. Варшавският договор отдавна се разпусна.По-добре давайте тези милиарди за болници, а не за летящи железа.
15
6
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До цитатАма ти видя ли какво каза немкинята в ЕС?Че НАТО им трябвало да им брани икономическия интерес,демек заграбеното от алианса.А ние каква полза имаме освен огромни разходи за НАТО?
14
6
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Абе Тиквата къде се скри пак. Трети ден го няма никакъв. Да не лекува задните рани от сеанса при Тръмп.
13
28
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ердоган вече е зависим от Путин и не може да му се вярва, веднага да поръчаме още няколко ескадрили Ф16 блок 70 за да сме защитени от Турция.
12
24
 
10
 
! Отговори
K6 преди 4 години
А бре спрете комуникациите и парите за този султан ,нека сам да си печата пари жалко за обикновеният турски народ който е изключително качествен и трудолюбив ,крайно време и този народ да тропне по масата , избирайки бъдеще за децата си далеч от дрънкане на оръжие и националистически спомени
11
27
 
15
 
! Отговори
TPE3BEH преди 4 години
Може би Турция не трябва да членува в световна организация за защита като НАТО, след като тероризира собственото си население, малцинствата и съседи.
10
26
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Веднаж русофил, винаги предател, а веднаж предател, винаги българофоб !
9
10
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това е политик с топки. А не като разкрачено-наведения Главан, винаги умилкващ се около Големите началници.
8
6
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Крайно време беше. Тръмп също спря вноските за НАТО.Ще излезе прав Макарон, че алиансът агресор е в мозъчна смърт.
7
2
 
61
 
! Отговори
цитат преди 4 години
Списъкът с новинарите, летели с премиерския самолет за Щатите, е строго пазена държавна тайна? Но не е тайна, че нито един от тях не посмя да зададе три логични въпроса след срещата в Белия дом: Каква е разликата между военна база и комуникационен център във Варна? На каква цена ще купуваме втечнения газ? Съвместими ли са ядрените касети на Уестингхаус с реакторите в Белене, каква е цената им и къде ще се складира отработеното гориво у нас или в пустинята Невада.