Хора със скъпи жилища се оказват енергийно бедни

Домовете са в центъра, но доходите им не достигат за сметките
3 дек 2023 22:00, Стела Стоянова
79
Хора със скъпи жилища се оказват енергийно бедни
Снимка БГНЕС

Енергийната бедност е глобален проблем, който засяга не само отделни хора и семейства, но и цели общности, посочва експертът Лили Щамлер,  част от екипа на Климатека.

Най-общо енергийната бедност се разбира като набор от условия, при които „определени граждани или домакинства не са в състояние да отопляват или охлаждат жилищата си, или да си осигуряват енергия за други необходими услуги в домовете си на достъпна цена“. Това е „неспособността да се реализират основни способности като пряк или косвен резултат от недостиг на достъпни, надеждни и безопасни енергийни услуги и като се вземат предвид наличните разумни алтернативни средства за реализиране на тези способности”. В България феноменът, който изисква по-специално внимание, е така наречената „скрита“ енергийна бедност.

Повечето финансово уязвими домакинства не използват уредите си за отопление през по-голямата част от деня през зимата, а през лятото никога не охлаждат дома си, за да не получат непосилна за тях сметка за енергия или за да не изгорят голямо количество дърва за огрев, въглища или пелети. По този начин те не оставят сметките си за енергия неплатени, не задлъжняват към доставчиците на дърва или пелети, но всъщност температурата в жилищата им съвсем не е подходяща за приемливо качество на живот и това се отразява както на здравето на гражданите, така и на тяхното психическо състояние и на социалната им активност.

Както и други европейски държави, така и България все още няма официална дефиниция за енергийна бедност.

По-точно, дефиницията вече е изготвена и предстои да бъде гласувана на правителствено ниво, за да може да влезе в сила, напомня експертът. Според нея необходимостта от този инструмент за определяне на енергийно бедните в страната е безспорна, а ползата от прилагането му ще е от ключово значение за справяне с проблема. Целта на дефиницията е да обхване всички граждани и домакинства, които по един или друг начин страдат поради недостиг на достъпни, надеждни и безопасни енергийни услуги, за да могат тези хора да получат необходимата подкрепа. Неизбежно обаче отделни граждани, както и цели общности, са в риск да останат извън тази дефиниция и съответно да не им бъде оказана помощ. Това са най-често социално слаби лица или маргинализирани групи, които няма как документално да обосноват ситуацията си на енергийна бедност поради най-различни причини, например защото:

•             живеят в незаконни жилища или в сгради, на които не са собственици;

•             нормативно разходите им са недопустимо високи, поради остарели и неефективни електрически уреди;

•             домовете им не могат да бъдат адекватно отоплявани/ охлаждани поради липса на изолация, лошо състояние на дограмата и т.н.

Феноменът енергийна бедност е многостранен и е обвързан с различни други аспекти на бедността – като ограничен достъп до чиста вода, замърсяване на атмосферния въздух, липса на енергийна инфраструктура, ограничени възможности за транспорт, за образование, затова справянето с енергийната бедност е възможно само, ако се вземат под внимание местните социални и икономически характеристики, както и регионалните особеностите на околната среда.

Нужни са дългосрочни мерки за преодоляване на енергийната бедност

Особен случай на „скрита“ енергийна бедност са някои граждани с ниски доходи, които живеят в централните квартали на София. Най-често това са наследници на семейни жилища в сгради от началото на миналия век, които нямат финансова възможност да се погрижат за осъвременяване на енергийната ефективност на дома си. Те са собственици на имоти с висока пазарна стойност, често пъти дори паметници на културата, но поради семейни обстоятелства или други причини не са в състояние да се възползват от продажбата/замяната на жилището си с по-малко или енергийно по-ефективно. В много от случаите това са възрастни хора или самотни майки, които се оказват задлъжнели с непосилно високи сметки и дадени на съд от дружествата за топлофикация, с които е почти невъзможно да се прекратят договорните отношения от единични клиенти.

Енергийните поддръжници, които правят посещения по домовете, могат да извършат опростен енергиен одит и да оценят конкретната ситуация, да препоръчат достъпни и лесни за прилагане мерки за подобряване на енергийната ефективност на жилището и повишаване на температурния комфорт.

Проучванията сочат, че поради възрастта на сградния фонд и липсата на поддръжка наличните жилища в България са в много тежко състояние, особено тези в отдалечените райони на страната. Според експертите, около 9% от жилищните сгради в България трябва да бъдат съборени, а други 70% подлежат на основен ремонт, включително и на енергийно обновяване.

При това положение не е изненадващо, че в много случаи енергийната бедност може да бъде до голяма степен намалена, ако се извърши енергийно обновяване на жилището или пък на собствениците се осигури достъп до ВЕИ. Но такива решения изискват влагането на средства, с които гражданите невинаги разполагат. В други страни, където проблемите с енергийната бедност са сходни, например Хърватия или Гърция, енергийно бедните домакинства имат възможност да се присъединят към енергийни общности или кооперативи и така могат да споделят предварителните разходи по обновяването на сградата или инсталирането на ВЕИ, или да кандидатстват заедно за банков кредит, а също и да се възползват от кампания за колективно финансиране. В България вече съществуват няколко организации, които по своята дейност приличат на енергийни общности, но тъй като в средата на октомври т.г. беше приет закон за енергийните кооперативи, те са регистрирани по друг начин, което усложнява процедурата по приемане на нови членове, допълва експертът, цитиран от pariteni.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


79
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
0
 
16
 
! Отговори
Ако е преди 8 месеца
единствено жилище по-ниски данъци. Какво стана с ТЕХНИЧЕСКИТЕ ПАСПОРТИ на жилищата. Дори 2 жилища в една сграда, имат различни характеристики. Важното е да лПате пари от данъкоплатците. Според Евростат 70% от българите са енергийно бедни, затруднения консумативи. Не може да давате на ЧСИ-та единствени жилища. Не може при нулево потребление да плащаш 140 лв. сградна, за една тръба в коридора. Не сте се мръднали в Общините работа полза роду да свършите. Плащаме глоби за ТЕХ. Паспорти ЕС Директива
40
3
 
5
 
! Отговори
Бял и добър преди 8 месеца
Еммм, то и аз да бях с апартамент 1800 квадрата - и аз щях да съм енергийно слаб, в невъзможност да го топля
39
0
 
10
 
! Отговори
обективен поглед преди 8 месеца
Разгледано цялостно, най-опасни за населяване от хората са "най-комфортните" като температура региони на света - около екватора.Защото, освен за хората, зоните са комфортни за всякакви други организми, всеки от който се стреми да се размножава за сметка на другия. Т.е. бъка от микро и макро вредители за хората.Подобно е и когато "умните" хора си създават "комфортни " условия. С което 1,Привличат вируси, бактерии и по-едри животинки; 2.Слно намаляват имунните си способности, защото не ги развиват
38
3
 
7
 
! Отговори
Всяко жилище има преди 8 месеца
ивдивидуални ХАРАКТЕРИСТИКИ. Затова в ЕС има ТЕХНИЧЕСКИ ПАСПОРТИ. Едно е жилище да гледа към парк, двор, Витоша, изложения Изток, ЮГ, сметки парно, изолирани тръби сградна. Друго е жилище да гледа към улица, лошо изложение Запад Север, крадящи съседи парно, неизолирани тръби, без асансьор, огромни загуби води, с офиси в сградите. Некачествено строителство и т.н. На Запад жилища над 20 г., не плащат Данък Сграда. Когато община е отнела изложения презастрояване, плаща обезщетения. Такса смет на чо
37
5
 
9
 
! Отговори
Барба Ганьос преди 8 месеца
Това са 90% от българите. За него е важно да има, един-два-три апартамента. Не им плаща данъка с години, не участва в общите решение и не дава лев за общите части, стои на студено с няколко шуби вътре, но да има и да го говорят, че е богат и горд собственик. Криворазбрано богатство.
36
0
 
11
 
! Отговори
А ние кога преди 8 месеца
Факт е, че партията вече приема идеята Холандия да напусне ЕС. По този начин тя се надява да постигне независимост на страната, а с това и правото да управлява собствения си бюджет, пари, граници и закони.Както смята Вилдерс, правните норми, преобладаващи в страната, не трябва да се подчиняват на авторитарния диктат на централизираната бюрокрация на ЕС. Затова партията превърна концепцията за Nexit в свое политическо кредо, перифразирайки известния Brexit
35
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Винаги някой с голям апартамент в центъра може да го продаде и да си вземе малък ап. в Люлин и да си плаща сметките, с не да мърмори! Ама не - те са на принципа "И двете, дедо попе!"
34
0
 
8
 
! Отговори
Размисли и Страсти преди 8 месеца
Нормално, изхарчил си кинтите които си имал за скъпо жилище/и с колите е така/, и сега нЕмаш за отопление.
33
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Дори в момента продължава т.нар енергийна помощ за бизнеса: държавата плаща на фирмите всичко над 20 стотинки. Как очаквате бита тогава да си плаща мамма ви ***
32
0
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Купонът ще почне след либерализацията на енергийния пазар. Тока ще скочи 3 пъти, като за начало. А всички шведи ще минат изцяло на държавна издръжка.
31
1
 
17
 
! Отговори
Скъпо жилище? преди 8 месеца
Само защото навремето предците ти са успели да изплатят ПРИЛИЧНО неголямо жилище, но в стабилна жил.сграда и на хубаво място, хем тиха и зелена улица, хем в центъра, хем магазини наблизо. Просто удобно жилище най-много за тричленно семейство, за четиричленно ще е тясно. Не можеш да си позволиш повече от едно дете, за да дадеш добри условия и качествено образование на единственото. Работиш още от времето на следването си, а сега вече на две места за да свържеш двата края, но ще те изкарат богат!
30
1
 
24
 
! Отговори
Балон, Спекула преди 8 месеца
Нарочно надухте жилищните балони, за да вдигнете данъците. Но истината е, че никой нормален човек не купува 2 стаен кафез за ПОЛОВИН МИЛИОН. Номерът е да напълните хазната. Само че, всяко жилище има индивидуални ХАРАКТЕРИСТИКИ, не може един и същи данък в една сграда, където едни апартаменти гледат към двор, имат гледка към Витоша. Други гледат към еднопосочна улица, към сгради, с офиси под тях, ТАКСА СМЕТ НА ЧОВЕК. Индивидуален ОТКАЗ от ПАРНО, особено сгради с усвоени тръби при хоризонтални инс
29
0
 
17
 
! Отговори
Жилищен балон преди 8 месеца
Освен дивашко презастроянате, непродаваеми апартаменти без изгледи, малки еднопосочни улици като магистрали, липса на отстояния между сградите и елементарни стандарти без офиси в жил. сгради, както е било преди 1989 г. Най-фрапиращото за купувачите е безобразната сградна- 135 лв. на месец за една тръба в коридора, при нулево потребление, хоризонтална инсталация. От 14 тръби "сградна" в коридори, 7 тръби тръби влизат в частни жилища, и се топлят за моя сметка. Купувачите не искат да плащат СГРАДН
28
0
 
21
 
! Отговори
Какво значи СКЪПИ преди 8 месеца
Жилището ми е в центъра и е непродаваемо. Купувачи като видят 3 изложения, унищожени с дивашкото ви презастрояване, гледат телевизорите на съседите си тръгват.Виждат офисите на партер, първи и втори,тотално се отказват. А като видят малката еднопосочна улица, която е станала като магистрала, заради офисите бягат ЖИЛИЩЕН БАЛОН, какви скъпи жилища ви гонят. Да вдигате Данъци за 20 г. съборетини и некачествено строени сгради. Като видят и СГРАДНА 135 лв., при нулево потребление, ТОТАЛЕН ОТКАЗ
27
0
 
12
 
! Отговори
Българин преди 8 месеца
Според тази експертка, правителство определя дефиниции. Жилищата, че са скъпи, скъпи са. Дори още по-скэпи ще стават. Колкото по-големи са, толкова по-трудно се отопляват. Дори и без да съм експерт, ги разбирам тези прости неща.
26
1
 
16
 
! Отговори
Ръб! преди 8 месеца
Целия бизнес енергийно беден, от три години им доплащаме тока над 200.
25
1
 
8
 
! Отговори
Топчо преди 8 месеца
Двете ми бивши ме цицат отвсякъде. Други две студентки и те смучат, като мухи, а уж били вегани.. Къде да се записвам за витамини ?
24
1
 
25
 
! Отговори
Реалист преди 9 месеца
Да живее "зелената сделка" на скъпата енергия и да го дyxaт енергийно бедните !
23
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
То и социално слаби карат мерцедеси и имат по 30 фирми. Съдба...
22
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
От реклами и popups, статиите ви не могат да се отварят вече. По-зле сте от скам порно сайт. Вече не мога да ви понасям, дори в петел и флагман не е толкова зле. Разделяме се :*