Хора със скъпи жилища се оказват енергийно бедни

Домовете са в центъра, но доходите им не достигат за сметките
3 дек 2023 22:00, Стела Стоянова
79
Хора със скъпи жилища се оказват енергийно бедни
Снимка БГНЕС

Енергийната бедност е глобален проблем, който засяга не само отделни хора и семейства, но и цели общности, посочва експертът Лили Щамлер,  част от екипа на Климатека.

Най-общо енергийната бедност се разбира като набор от условия, при които „определени граждани или домакинства не са в състояние да отопляват или охлаждат жилищата си, или да си осигуряват енергия за други необходими услуги в домовете си на достъпна цена“. Това е „неспособността да се реализират основни способности като пряк или косвен резултат от недостиг на достъпни, надеждни и безопасни енергийни услуги и като се вземат предвид наличните разумни алтернативни средства за реализиране на тези способности”. В България феноменът, който изисква по-специално внимание, е така наречената „скрита“ енергийна бедност.

Повечето финансово уязвими домакинства не използват уредите си за отопление през по-голямата част от деня през зимата, а през лятото никога не охлаждат дома си, за да не получат непосилна за тях сметка за енергия или за да не изгорят голямо количество дърва за огрев, въглища или пелети. По този начин те не оставят сметките си за енергия неплатени, не задлъжняват към доставчиците на дърва или пелети, но всъщност температурата в жилищата им съвсем не е подходяща за приемливо качество на живот и това се отразява както на здравето на гражданите, така и на тяхното психическо състояние и на социалната им активност.

Както и други европейски държави, така и България все още няма официална дефиниция за енергийна бедност.

По-точно, дефиницията вече е изготвена и предстои да бъде гласувана на правителствено ниво, за да може да влезе в сила, напомня експертът. Според нея необходимостта от този инструмент за определяне на енергийно бедните в страната е безспорна, а ползата от прилагането му ще е от ключово значение за справяне с проблема. Целта на дефиницията е да обхване всички граждани и домакинства, които по един или друг начин страдат поради недостиг на достъпни, надеждни и безопасни енергийни услуги, за да могат тези хора да получат необходимата подкрепа. Неизбежно обаче отделни граждани, както и цели общности, са в риск да останат извън тази дефиниция и съответно да не им бъде оказана помощ. Това са най-често социално слаби лица или маргинализирани групи, които няма как документално да обосноват ситуацията си на енергийна бедност поради най-различни причини, например защото:

•             живеят в незаконни жилища или в сгради, на които не са собственици;

•             нормативно разходите им са недопустимо високи, поради остарели и неефективни електрически уреди;

•             домовете им не могат да бъдат адекватно отоплявани/ охлаждани поради липса на изолация, лошо състояние на дограмата и т.н.

Феноменът енергийна бедност е многостранен и е обвързан с различни други аспекти на бедността – като ограничен достъп до чиста вода, замърсяване на атмосферния въздух, липса на енергийна инфраструктура, ограничени възможности за транспорт, за образование, затова справянето с енергийната бедност е възможно само, ако се вземат под внимание местните социални и икономически характеристики, както и регионалните особеностите на околната среда.

Нужни са дългосрочни мерки за преодоляване на енергийната бедност

Особен случай на „скрита“ енергийна бедност са някои граждани с ниски доходи, които живеят в централните квартали на София. Най-често това са наследници на семейни жилища в сгради от началото на миналия век, които нямат финансова възможност да се погрижат за осъвременяване на енергийната ефективност на дома си. Те са собственици на имоти с висока пазарна стойност, често пъти дори паметници на културата, но поради семейни обстоятелства или други причини не са в състояние да се възползват от продажбата/замяната на жилището си с по-малко или енергийно по-ефективно. В много от случаите това са възрастни хора или самотни майки, които се оказват задлъжнели с непосилно високи сметки и дадени на съд от дружествата за топлофикация, с които е почти невъзможно да се прекратят договорните отношения от единични клиенти.

Енергийните поддръжници, които правят посещения по домовете, могат да извършат опростен енергиен одит и да оценят конкретната ситуация, да препоръчат достъпни и лесни за прилагане мерки за подобряване на енергийната ефективност на жилището и повишаване на температурния комфорт.

Проучванията сочат, че поради възрастта на сградния фонд и липсата на поддръжка наличните жилища в България са в много тежко състояние, особено тези в отдалечените райони на страната. Според експертите, около 9% от жилищните сгради в България трябва да бъдат съборени, а други 70% подлежат на основен ремонт, включително и на енергийно обновяване.

При това положение не е изненадващо, че в много случаи енергийната бедност може да бъде до голяма степен намалена, ако се извърши енергийно обновяване на жилището или пък на собствениците се осигури достъп до ВЕИ. Но такива решения изискват влагането на средства, с които гражданите невинаги разполагат. В други страни, където проблемите с енергийната бедност са сходни, например Хърватия или Гърция, енергийно бедните домакинства имат възможност да се присъединят към енергийни общности или кооперативи и така могат да споделят предварителните разходи по обновяването на сградата или инсталирането на ВЕИ, или да кандидатстват заедно за банков кредит, а също и да се възползват от кампания за колективно финансиране. В България вече съществуват няколко организации, които по своята дейност приличат на енергийни общности, но тъй като в средата на октомври т.г. беше приет закон за енергийните кооперативи, те са регистрирани по друг начин, което усложнява процедурата по приемане на нови членове, допълва експертът, цитиран от pariteni.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


79
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
32 на кого го пишеш това!!! Адресирай си посланието! Защо те е страх??
20
1
 
7
 
! Отговори
Ами преди 9 месеца
разследвайте ги! Егати кърлежите!
19
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
А кой е държавата?? Нали всички влизат в политиката за да си правят закони и съд, прокуратира които да ги пази!! Нали държавата са богаташите!! Кой искате да ги провери - никой!! Преди избори се пинявят , че този щели да арестуват, пък оня, а като лепнат депутатските места, дружно започват да ограбват народа( средностатистическия българин, който яде зелети на свинското със зеле!)
18
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Многобройните деца на никога неработилото и нищо не внесло в хазната Айше - в соц.домове на наша издръжка, а след това - постоянно безработни на помощи, взети от нашите данъци. Държавата се чуди как да осигури на тях и на Айшето помощи за отопление и за какво ли не още. А тебсъветват, за да не студуваш, да продадеш средно голямото си удобно жилище в добър квартал и да се издържаш с парите.
17
4
 
34
 
! Отговори
40 години трудовСтаж преди 9 месеца
и осигуровки, плащани в размер, определен от държавата. В резултат - малка пенсия. И те съветват да продадеш средно големия си апартамент, купен с труда на родителите ти, да се преместиш в мизерна панелна гарсониерка в неудобен, непрестижен квартал и за да не мизерстваш, да се храниш с парите, които са ти останали от продажбата. Айшето никога не е работило, цял живот е взимало ежемесечно пари почти колкото твоята заплата под формата на нескончаеми майчинства, децата й - в соц.домове на наша издр
16
1
 
12
 
! Отговори
За каква бедност преди 9 месеца
пишете абдали, нали сме в клуба на богатите?
15
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Кой ще провери всички богати как натрупаха тези пари, какви огромни разлики в заплатите има в държавни и бюджетни предприятия, как се измислят всякакви длъжности, дори секретарките са друга длъжност. Поне тези неща държавата може да ги следи.
14
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Болшинството в БГ крадят ток, а не пестят!!
13
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Хора със скъпи жилища плащат глоби за неподадени докъменти, които са в п ъти по - малко от данъците на заграбеното!!!
12
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
То всички правим икономия за тока. Аз също си включвам климатика само когато ми стане извънредно студено и през другото време си ходя с много дрехи и спя под много юргани.
11
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Някои смятат, че най-много ток се краде от ромите по махалите, но преди беше установено, че най-много ток се краде в уж баровските квартали в община Витоша, това за София и от фирми и предприятия. Някакви псевдомутри продали дедовите ниви в Добруджа и Горнотракийската низина, качили се по вилните зони, където няма асфалт, газят кал, нямат канализация, но построили къщи в стил мутробарок и крадат ток. Правят се на баровци с лизингови коли пак с остатъка от парите от продадените нивички и краднат
10
10
 
22
 
! Отговори
anonimen преди 9 месеца
Това е абсолютна наглост - да си продадяли жилището, че да ходели в по-евтино...май иска някой да се настани на центръра в голям апартамент. Бе то ограбиха и изнесоха държавата, затънахме в дългове, ама хората да продавали. Ейй, случили сте на волско търпение от народа, директно национализация дали не е по-добре
9
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Вместо да се намалят цените за всички, пак се почва с ......
8
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
енергийно бедни е дискриминация и нарушение на конституцията
7
8
 
21
 
! Отговори
Киро Канадеца преди 9 месеца
редно е да плащате тока на братят роми. Слава Украине!
6
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
А като спрат дизелите и нямаме транспорт, няма ли да сме енергийно бедни?
5
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Милион Българи са вътрешни гастарбайтери. Те на кой адрес ще са енергийно бедни? А семействата им отделно ли ще се смятат?
4
2
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Както винаги, ще бъде "болен здрав носи"!
3
8
 
2
 
! Отговори
Хммм преди 9 месеца
Затова килонат час на квадратен метър
2
6
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Комнистическата власт не прощава... имаш нямаш имот - мизерстваш!